TerraFirmaCraft – prawdziwy survival w Minecrafcie #1

TerraFirmaCraft jest bardzo rozbudowaną modyfikacją wprowadzającą do gry wiele realizmu. Kowalstwo, garncarstwo, garbowanie skór, zaawansowane przetwórstwo jedzenia (w tym marynowanie, wędzenie i suszenie) to tylko wybrane dziedziny, którymi możemy się zajmować w tej modyfikacji. Mod jest bardzo rozbudowany, dlatego dziś zajmiemy się tylko dwoma aspektami rozgrywki.


Realistycznie górnictwo

Czy nudziło cię kiedyś kopanie w Minecrafcie? Jeśli tak, to w TFC zbyt wiele nudy nie uświadczysz. Zacznijmy od początku – jak przystało na mod wprowadzający realizm, TerraFirmaCraft niesie za sobą także zasady grawitacji. Jak łatwo się domyślić, znacząco wpływają one na pracę górnika – pracując pod ziemią musimy liczyć się z ryzykiem, że spadnie na nas kupa kamieni. Z drugiej strony nie jesteśmy zdani tylko na własny refleks, gdyż możemy używać wsporników (support beam), które zapobiegają zapadaniu się jaskiń.

Złoża Cassiterite – źródła cyny

System górnictwa jest tak skonstruowany, że możemy poczuć się niemalże tak, jak poszukiwacz skarbów (oczywiście najpierw musimy zdobyć kilof, co swoją drogą nie jest tak łatwe jak w vanilii). Surowce w TFC występują rzadziej, jednak w dość dużych skupiskach. Często zdarza się, że do jednej żyły powraca się kilkukrotnie ze względu na jej rozmiary. W szukaniu surowców pomaga kilof poszukiwacza (Prospector’s Pick). Służy on do szukania złóż, choć nie jest niezawodny – jak czytamy na wiki moda „często podaje fałszywe dane”. Jego skuteczność zależy też od naszej umiejętności „prospecting”.

Niektóre surowce możemy znaleźć przecedzając piasek i żwir przy użyciu śluz

Garncarstwo

Garncarstwo przydaje się głównie w początkowej rozgrywce, ale nie tylko – używając gliny możemy utworzyć różne naczynia i formy na narzędzia nadając glinie odpowiedni kształt w oknie garncarstwa. Uzyskane w ten sposób formy umieszczamy w dole, przysypujemy słomą oraz drewnem i podpalamy. Po jakimś czasie otrzymujemy gotowe naczynia.

Możemy w ten sposób utworzyć naczynia do przechowywania przedmiotów, dzbany na wodę czy miski. W naczyniach ceramicznych możemy też umieścić bryłki minerałów w odpowiednich proporcjach, by po przepaleniu uzyskać ciekły metal (który wlewamy do formy, aby uzyskać dane narzędzie). Jest to w zasadzie jedyny sposób, by w początkowej fazie gry zdobyć bardziej zaawansowane narzędzia, takie jak kilof czy piła.


Jeśli modyfikacja was zainteresowała i chcielibyście ją wypróbować, na naszym forum znajdziecie stale aktualizowany poradnik – link

Oficjalna strona modyfikacji: terrafirmacraft.com