Redstone od zera! cz.3 – Prowadzenie przewodów

Witam. W kolejnej części poradnika o podstawach redstone chcę wam przedstawić sposoby w jakie możemy prowadzić kable z czerwonego proszku, oraz jakie informacje możemy przesyłać tymi przewodami w zależności od wybranej metody.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=KBMn_KGqVbY’]

Przesył cyfrowy

Ta metoda rozróżnia dwie informacje jakie można przesłać za pomocą jednego przewodu. Informacja pierwsza gdy kabel jest zasilony, oraz informacja druga gdy kabel nie jest zasilony. Ten sposób wywodzi się bezpośrednio z systemu binarnego, w którym to wszelkie liczby (informacje) tworzymy za pomocą tylko dwóch znaków (stanów przewodu).

Najprostszym sposobem, aby taki sygnał przesłać na dalszą odległość jest zastosowanie linii z czerwonego proszku i co 15 kratek opatrzoną systemem odnawiającym sygnał.

2013-08-06_10.15.06

Aby taką linię skrzyżować z inną linią, należy zastosować most redstonowy, albo most repeaterowy. Most redstonowy jest najprostszą konstrukcją, jednak jest wyższy od mostu przekaźnikowego o jedną kratkę. Most przekaźnikowy powoduje jednak opóźnienie na obu kablach.

MOST2MOST1

Od lewej: most redstonowy, most przekaźnikowy.

Aby taki sygnał poprowadzić w pionie musimy wybrać pomiędzy schodami, wieżami pochodniowymi, tłokowymi, lub wieżami półblokowymi. Należy pamiętać, że wieże półblokowe i część wież pochodniowych transportują energię tylko w górę, a wieże tłokowe i część wież pochodniowych – tylko w dół. Jedynie schody są w stanie prowadzić sygnał w górę i w dół.

tow

Od lewej: schody, wieże pochodniowe (transport w górę, transport w dół), wieża tłokowa, wieża półblokowa

Przesył analogowy

Przesył analogowy opiera się o moc sygnału płynącego w kablu. Jako że kabel z czerwonego proszku zasilić możemy na 16 różnych sposobów to jedną linią transportu analogowego przekazać możemy aż 16 różnych informacji.

Są dwa podstawowe sposoby przesyłania sygnału analogowego na dalekie odległości – ciąg komparatorowy i ciąg przekaźnikowy. Ciąg komparatorowy zajmuje mało miejsca, jednak jego opóźnienie wynosi 1 tick na każe 5 bloków transportu energii. Ciąg przekaźnikowy jest dość szeroki, jednak jego opóźnienie to 2 ticki na każde 17 bloków.

Ciąg przekaźnikowy:

ciag2

Ciąg komparatorowy:

ciag

Aby sygnał analogowy przetransportować w górę, jedyną efektywną metodą, przypadku ciągu komparatorowego, jest ustawienie każdego kolejnego segmentu w  o jeden klocek wyżej, lub w przypadku ciągu przekaźnikowego każdy kolejny przekaźnik o klocek wyżej.

Przesył jednoskładnikowy

Ten typ przesyłu jest najprostszą w zrozumieniu metodą, jednak pochłaniającą najwięcej przestrzeni. W konstrukcji przypomina przesył cyfrowy, jednak w teorii jest zupełnie inny. W przesyle jednoskładnikowym jeden kabel może przesyłać maksymalnie jedną informację. Jeden zasilony kabel to jedna informacja dla systemu, jednak brak zasilenia tego kabla nie jest drugą informacją (jak w przypadku przesyłu cyfrowego) a jej brakiem, czyli nie wywołuje żadnej zmiany. Ilość informacji jaką chcemy przekazać jest równa liczbie poprowadzonych kabli, co powoduje, że przy dużej ilości informacji ten sposób przesyłu staje się strasznie duży.

Przykłady

Transmisja cyfrowa

Gdy kabel jest zasilony, tłok się rozsuwa (informacja nr.1). Gdy kabel nie jest zasilony, tłok się zsuwa (informacja nr.2). Zmiana stanu jednego kabla powoduje zmianę

Transmisja analogowa

Od mocy kabla zależy liczba rozsuniętych tłoków (w sumie 16 informacji). Zmiana mocy zasilenia kabla powoduje zmianę liczby rozsuniętych tłoków.

Transmisja jednoskładnikowa

Gdy zasilony jest kabel nr.1, tłok się rozsuwa (informacja nr.1). Zgaszenie, lub ponowne zasilenie kabla nr.1 nie zmieni stanu tłoka. Zasilenie kabla nr.2 spowoduje zsunięcie się tłoka (informacja nr.2). Zgaszenie, lub ponowne zasilenie kabla nr.1 nie zmieni stanu tłoka.

Mam nadzieję, że wszystko zrozumieliście. W kolejnej części omówię sposoby odnawiania energii. Zapraszam was na mój kanał, do korespondencji na blogu oraz zachęcam was do komentowania.


Klarz

Hej! Jako Redmasterize/Klarz istnieję w ,,internetach,, od jakichś dwóch lat. Przez ten czas nauczyłem się wiele o tym, jak podchodzić do innych internautów w sposób elegancki, niezależnie od sytuacji. Redstonem zainteresowałem się prawie od razu. Od tamtej pory doskonalę się w sztuce czerwonego proszku. Mam nadzieję, że wam się podoba :)