Zbudujmy to Razem! #2 Style i mieszanie bloków

Witaj ponownie!
W poprzednim odcinku omówiłem podstawowe zasady budowania w Minecraft i dzisiaj dalej będziemy wertować te tematy. Dowiecie się nieco o mieszaniu bloków w Minecraft, opowiem wam o stylach najczęściej spotykanych, oraz o stylu osobistym. Wszystko ładnie zwieńczymy fontanną, która urozmaici wasze domostwa/serwery/prace. A więc do pracy!

Pierwsze co trzeba wiedzieć o mieszaniu bloków to to, że istnieją bloki, które do siebie nie pasują. Co lepsza są to nawet grupy bloków(np. Grupa bloków netherowych), których połączenie z inną grupą daje niespotykany efekt – odpycha wzrok i sprawia, że nie da się oglądać budowli. Czy jednak skazani jesteśmy na uważne trzymanie się schematów i omijania mieszania bloków niepasujących do siebie? Oczywiście, że nie! Widzisz, zręczny budowniczy potrafi połączyć każdy blok z nawet brzydkim blokiem w grze. W moim guście, są nimi netherrack i end stone. Jednak jest to moja subiektywna ocena i każdy może uważać inaczej. Dlatego też nie mogę konkretnie precyzować, które bloki do siebie nie pasują. Jednak żeby nie zostawić was na otwartym polu, pokażę ciekawe próby, które sami musicie wykonać – sprawdzicie czy bloki pasują do siebie, czy też nie.
Próba 1.
Stawiamy badane przez nas bloki w różnych kombinacjach (na zdjęciach: forma ściany prosta i wklęsła)
1 2 3

Próba 2.
Zbudowanie próbnej budowli z wykorzystaniem interesujących nas bloków (to, co zbudujemy jest nie ważne, u mnie przykładowa biblioteczka).
4 5

A więc dobrze, mamy już sposób jak sprawdzić czy bloki do siebie pasują, ale jak to teraz zjeść? Jeżeli poczujesz, że w jeden z prób nie ma tego czegoś, lepiej poszukaj zamiennika. Aczkolwiek zawsze możesz pozostać przy swoim pomyśle i kontynuować budowanie z danym blokiem. Bywa, że dopiero całość komponuje się odpowiednio, wiec czemu rezygnować z marzeń?

Wiemy już jak sprawdzić szybko jakie bloki mogą do siebie nie pasować, dlatego omówmy jeszcze jedną ważną sprawę z tym związaną. Może wydać się komuś, że mieszanie bloków jest nieodpowiednie, że lepiej stosować jeden rodzaj bloków i nie mieć problemów z odpychającym połączeniem. Jednakże jeżeli zobaczycie zdjęcia pod tym akapitem, przekonacie się, że ładniej wyglądać będzie budynek, w którym zamiast jednego, sprawdzonego już cobbelstone’a dodamy jeszcze stone brick lub drewno, efekt będzie oszałamiający. Tym samym widać, że teoria o jednym rodzaju bloku staje się bezsensowna i waszym celem jest, aby nie dopuszczać do takich sytuacji.

6 7

 

Do całości dochodzi również efekt postarzania i dekorowania zewnętrznego, ale to w kolejnych poradnikach.

Style w Minecraft

Czym jest styl? Jest to zbiór bloków i schematów, jakie pasują do danej budowli, oraz ogólny wygląd. Na nasze, będzie to skupisko wszystkich bloków, jakie wykorzystamy do budowy antycznej budowli, oraz wszystkie już sprawdzone schematy, jakie wymyślili gracze. Jest wiele stylów, z najważniejszych można wymienić:

 •  Antyczny (bloki kwarcu, cegły, kamień – nie bruk!)
  8
 • Średniowieczny (bruk, drewno, deski, żwir, kamień, kamienne cegły
  9
 • Renesansowy (Drewno, bruk, kamień, kamienne cegły, wełna, żwir, deski, cegły)
  10
 • Modernistyczny – Nowoczesny (wełna, żelazne bloki, szkło, kamień, bruk, kamienne cegły, ewentualnie utwardzana glina)
  11

Warto wspomnieć też o stylu  post apokaliptycznym, jednakże omówię go wraz ze stylem Modernistycznym.
Co mogę dodać? W kolejnych częściach będę omawiał kolejne style, pokazywał przykładowe budowle w nich budowane. Teraz przejdę do stylu osobistego, czyli coś, co każdy może sobie wypracować. Styl osobisty będzie często nachodził się ze stylami podanymi wyżej, jednak zawsze może być w nim czegoś więcej lub mniej aniżeli w podanych przeze mnie. Czym wiec jest ten styl osobisty? Jest to nasza ulubiona forma budowania, do której najwięcej improwizujemy, lub też po prostu charakterystyczne cechy, jakie stosujemy w naszych budowlach. Dla przykładu moje budowle często są bardzo szczegółowe, nadmiernie upiększane, otoczone w dużym stopniu naturą. Hypixel, jeden z największych budowniczych zagranicznych buduje wielkie budowle, z masą szczegółów, posiadające wielkie okna zawsze posiadające nutkę zniszczenia. Ty też możesz sobie opracować swój styl. Wystarczy przyjrzeć się swoim kolejnym budowlom i określić co często się powtarza w nich.

Tym samym doszliśmy do ważnego dla nasz wszystkich punktu, a mianowicie budowy! Jak obiecałem, wybudujemy dzisiaj fontannę, a wykorzystamy do tego, bloków z grupy kamiennych i im podobnych.

UWAGA! Jeżeli chcecie mogę również prezentować powstawanie tych budowli w postaci filmu na youtube wraz z komentarzem.

 1. Wyznaczamy teren pod fontannę.
  1
 2. Wykopujemy w środku ziemię.
  2
 3. Budujemy na prostych odcinkach 4 mniejsze fontanny, będące składnią całości.
  5 6 7 8 9 10 11 13 14 15
 4. Budujemy na środku słup o wysokości 13 klocków, zostawiając 3 bloki na górze, niszczymy 3 w dół, a dalej robimy tak jak na zdjęciach.
  16 17 19 20 21 22 23 24
 5. Teraz budujemy wsparcie naszej fontanny – ciężka część wiec kieruj się zdjęciami (pierwsze zdjęcie to efekt, jaki ma powstać, kolejne to wycięte z budowli sposób powstawania!)
  25 26 27 28 29 30 31 32 33
 6. Pora na wypuszczenie wody, w tym celu zrób dziury, którymi będzie ona uciekać.
  34
 7. Pora zakończyć naszą fontannę lekkim rozlewaniem się wody. W tym celu troszkę urozmaicimy spód naszej fontanny.
  35 36 37 38
 8. Efekt końcowy! Pobierz sobie mapę i zobacz wszystko na żywo!
  39
  Kwestie dekoracji dna i otoczenia zostawiam do waszej dyspozycji.

Link do mapy: Tutaj

Uff, już dotarliśmy do końca tego długiego poradnika. Jednak budowanie wymaga dogłębnego opisania. Dzisiaj nie podam wniosków, gdyż chcę, żebyś sam odkrył, co nowego nauczyłeś się w tym poradniku. Zamiast tego pragnę poinformować cię, że dostałeś zadanie domowe! A mianowicie zbuduj fontannę w dowolnym z podanych przeze mnie dzisiaj stylów, mieszając bloki oraz wykorzystując nieco swojej kreatywności i wytrwałości. Prace w formie screenshot”ów lub map spakowanych w trybie rar możesz podesłać na mojego maila: [email protected] Najciekawiej zbudowana praca znajdzie się w kolejnym poradniku! Oprócz tego wszelkie pytania i wątpliwości możecie pisać w komentarzu – ja postaram się na wszystko odpowiedzieć. Z mojej strony to wszystko, dzięki jeszcze raz za przeczytanie tego poradnika i zapraszam do komentowania.
Ja jestem Pepcios i prowadzę dla was serię nauki kreatywnego budowania!