Zbudujmy to razem! #1

Nie raz pewnie widziałeś epickie budowle, przepiękne krajobrazy, które znajdowały się na niejednym serwerze Minecrafta. Zapewne nie raz chciałeś zbudować swoją epicką budowlę, swoją custom mapę, lecz zawsze ci nie wychodziło, lub odczuwałeś niedosyt i czegoś brakowało w twoim dziele, albo też jesteś początkującym budowniczym. Tego nie wiem, ale jeżeli jesteś ciekaw, co mam ci do przekazania – zapraszam do czytania!

Zatem – co to za poradnik? Już spieszę ci z odpowiedzią: jest to forma pokazania, że kreatywnym być można nawet bez większego talentu. Jest wiec to po prostu szkoła budowania – ale uprzedzam! Nie nauczę cie tutaj budować, aczkolwiek pokażę ci jak nauczyć się budować w Minecraft! Może wydać ci to się bez sensu, lecz niestety sens w tym jest i to bardzo znaczący. Przejdźmy wiec do podstaw, bo takie są teraz najważniejsze, zanim zbudujesz swoje pierwsze dzieło!

Jak nauczyć się budować w MC? Musisz sam to zrobić, ja tylko pokażę ci techniki, które ci to zadanie ułatwią. Budować uczymy się sami, stawiając kolejne bloki. Każdy kolejny budynek, projekt czy też góra, którą stworzysz, będzie pchała twoje zdolności na przód! Wiec nie czekając dłużej, ruszajmy do naszego wyimaginowanego świata zbudować pierwszy kreatywny pomysł!
W tym celu musisz stworzyć nowy świat, nazwij go dowolnie, zmień tryb na kreatywny i przejdź do dodatkowych opcji. Tam zmień opcje generowania świata na SuperFlat (Super Płaski), wyłącz generowanie się struktur, i wciśnij Customize (Dostosuj).
Musimy zmodyfikować nasz świat, aby był gotowy do dowolnej edycji terenu, więc wchodzimy do Szablonów i w pasku do wpisywania szablonu (ten na samej górze) wpisz: 7,60×1,2×3,2

Oznaczenia: 7 – skała macierzysta (bedrock), 60×1 – 60x kamień (stone), 2×3 – 2x ziemia (dirt), 3 – Trawa

Skoro mamy już swój gotowy do edycji świat, zacznijmy od prostej budowli, a mianowicie domku. Jest to najprostsza z możliwych budowli. Będzie on nie wielki, ale za to pełen drobiazgów i szczegółów. Styl wybieramy średniowieczny/renesansowy. Więc do roboty!

 1.  Zbuduj prostokąt o dowolnych wymiarach podstawy i wysokości 1 bloku, wykorzystując jeden rodzaj bloku (np. cobblestone).
  1
 2. Wybierz surowiec, który wstawimy na rogi naszej budowli zamiast cobbelstona.
 3. Wyznaczmy drzwi i ramy na okna, podwyższając ściany o 2 bloki.
  2
 4. Z tyłu robimy ścianę bez żadnych otworów – tam będzie drugie wejście, tyle że nieco wyżej.
 5. Podłogę w środku wyłóż deskami.
 6. Teraz najważniejsze: na 3 bloku wysuwamy o jedno od ściany blok,a pomiędzy wstawiamy pół bloki, tak jak na zdjęciu:
  3
 7. Pora podwyższyć ściany – użyjemy do tego innego już bloku, np. wełny, lub desek (zależy od tego, co chcesz wybudować)
  4
 8. Teraz zajmijmy się tylną ściana: budujemy podstawę z desek, która posłuży za podest do drzwi, na 2 lub 3 bloku tylnej ściany.
  5
 9. Pora na skończenie tylnej ściany i postawienie sufitu.
  6
 10. W miejsca na okna i drzwi wstawiamy odpowiednio glass pane i door (Szyba i drzwi)
 11. Pora na dach – tutaj warto zbudować tak jak ja(potem wszystko wyjaśnię):
  8 9
  Jak widzisz, mamy już całkiem mile wyglądający domek.

Dodatkowo dodaj komin, klapy nad oknami oraz zobacz, jak ja udekorowałem zewnętrznie dom:
2013-12-03_18.53.582013-12-03_18.54.16

I jak? Podoba się? Myślę, że tak.

Jak widzisz, proste budynki nie muszą być wcale gorsze od wielkich budowli. Z tego poradnika trzeba wyciągnąć kilka wniosków, które po każdym zakończonym wpisie będę dla was podsumowywał, żeby łatwiej było wam powtórzyć.

Wnioski:

 • Warto za podstawę brać prostokąt, który zmieniamy dowolnie w zależności od budowli.
 • Zawsze pamiętaj, by jednego bloku nigdy nie było za wiele obok siebie, co zbytnio razi w oczy!
 • Szczegóły zawsze dopracowuj pod koniec swojej pracy i nie wahaj się zmieniać swojej budowli!
 • Pamiętaj, że budujesz, póki nie poczujesz, że twoja praca ma „to coś”.
 • Dbaj o wygląd zewnętrzny, często „postarzaj” budowle, dodając zniszczone bloki lub z mchem.

To wszystko na ten poradnik. Poznaliśmy w nim podstawy budownictwa oraz sposób, w jaki będę wam pokazywał wyniki naszej wspólnej pracy. Od następnego poradnika omówię zasady, jakie obowiązują podczas mieszania bloków, sposoby zaczynania budowy, oraz zbudujemy widowiskową fontannę, która w sam raz będzie pasować do centrum twojego miasta!
Ja jestem Pepcios, a to jest seria poradników jak zacząć zabawę z kreatywnym budowaniem.