Wywiad z twórcą modyfikacji MusicCraft

MusicCraft to modyfikacja dodająca do Minecrafta instrumenty muzyczne. Mod jest bardzo popularny – został pobrany ponad 300 tysięcy razy. Dzisiaj porozmawiamy z jego twórcą – Adrianem.

Craftsite: Skąd pomysł na moda o instrumentach muzycznych?
Adrian: Z wykształcenia jestem muzykiem, więc muzyka ciągle mi towarzyszy. Do tego zawsze lubiłem zabawy informatyczne, przez co w czasach, gdy sporo grałem w Minecraft’a wpadłem na pomysł, by spróbować zrobić mod dodający instrumenty. Dla zabawy. Nie sądziłem ani, że ostatecznie nauczę się to robić, ani tym bardziej, że opublikuję to i zyska to uznanie.

C: Który aspekt tworzenia moda był (lub jest) dla Ciebie najtrudniejszy?
A: Na początku na pewno był to sam fakt, że zwyczajnie nie umiałem programować. Mod pierwotnie był bardzo prowizoryczny – może i działał i podobał się wielu osobom, aczkolwiek był tak naprawdę bardzo prosty, a jego kod raczej kiepski. Z czasem zacząłem pojmować coraz więcej i w dalszych etapach rozwijania moda największy problem pozostawał ten sam: aktualizacje. Twórcy Minecraft’a zrobili coś takiego, jak ja. Napisali coś, spodobało się to ludziom, i teraz piszą to samo lepiej (pomijając oczywiście fakt, że dodają kolejne przedmioty i funkcje gry). Rzeczy, które w grze wyglądają ciągle tak samo, od strony kodu zmieniają się nieraz całkowicie i trzeba się uczyć ich architektury od nowa.

C: Z dodania którego instrumentu jesteś najbardziej dumny?
A: Pianina, zdecydowanie. Powód jest prosty – od niego się zaczęło. Najtrudniej było z modyfikacją zacząć, dalej idzie już coraz łatwiej (pomijając niuanse jak wersja 1.8 gry, która w zasadzie zmusiła mnie częściowo do uczenia się o grze od nowa, co było sporym wyzwaniem).

C: Jakich narzędzi używasz do tworzenia?
A: Punktem wyjścia zawsze jest to samo, co u większości innych modderów – Forge MDK (to akurat dotyczy wszystkich modujących) i Eclipse (to moja osobista preferencja, wybierana z resztą w większości przypadków). Dźwięki do moda albo nagrywam sam, albo wydobywam z bibliotek, które posiadam. Same instrumenty dawniej powstawały przy korzystaniu z Techne, teraz Cubik Studio. Do tego mam jeden własny, mały programik pomagający mi napisać mozolne części kodu.

C: Jak dobrze opanowałeś Javę?
A: Trudno powiedzieć. Na pewno nie jestem ekspertem. Wiele nie wiem, wiele nadal się uczę, ale potrafię dać sobie radę z w zasadzie każdym problemem, jaki w trakcie pisania moda napotkam, więc też nie jest źle. W 5-stopniowej skali pewnie dałbym sobie jakieś 3,5-4.

C: Czy masz jakieś rady dla początkujących modderów?
A: W sumie dwie, dość ważne. Po pierwsze: nie używać programów typu MCreator, które w zasadzie z modowaniem nie mają nic wspólnego, bo są bardziej zabawką, niż dobrym narzędziem. Lepiej od razu przejść do nauki Javy, odpalenia kompilatora i pobawienia się kodem. Po drugie: mieć chęć zrozumieć to, co się pisze. Tworzyłem w kwestii modowania dawniej poradniki (i lekko wybiegając w przyszłość – pewnie będę jeszcze tworzył) i zraziła mnie w części osób je oglądających jedna rzecz – bezsensowne przepisywanie kodu linijka po linijce. Sam na początku działałem w podobny sposób, bo, jak wspomniałem, byłem w kwestii programowania raczej kiepski. Ale zrozumienie tego, co się robi ma w zasadzie same plusy. Można zrobić więcej, lepiej, optymalniej, a poza tym ma się wtedy zwyczajnie większe uznanie.

C: Jak udało Ci się tak rozpromować swoją modyfikację?
A: W świecie Minecraft’a istotna jest w tej kwestii jedna cecha: jak coś się części ludzi podoba, rozprzestrzenia się to. Ponieważ mój mod na początku zyskał trochę zwolenników, sam jakoś rozszedł się po sieci. Na pewno w dużym stopniu pomogły filmy na YouTube, z których żaden nie jest mój. W większości ta promocja to zasługa społeczności. Z mojej strony dochodzi jedynie postowanie informacji o modzie, czasem współpraca z pewnymi stronami dotyczącymi Minecraft’a.

C: Czy zarabiasz na swoim modzie?
A: W pewnym sensie tak. Nie są to jednak spore kwoty, w zasadzie dopasowały się akurat tak, by utrzymać domenę i serwer przeznaczony modowi. Ot taka samonapędzająca się maszyna.

C: Na jakich instrumentach potrafisz grać?
A: Coś tam wydukam na każdym. Przede wszystkim jednak jestem perkusistą i klawiszowcem, bawię się też trochę gitarami i gitaropodobnymi instrumentami.

C: Jaki jest Twój ulubiony gatunek muzyki?
A: Trudno o jeden. Przede wszystkim ogółem lubię muzykę skomplikowaną, mocno urozmaiconą. Jestem zafascynowany progresywnym, symfonicznym metalem, pewnymi lżejszymi odmianami rocka, ale również jestem wiernym fanem wielu orkiestrowych albumów muzyki z filmów czy gier. Do tego dochodzą nieraz albumy ambientowe, a nawet elektroniczne.

C: Co przynosi Ci najwięcej satysfakcji?
A: Komentarze, filmy i inne reakcje ludzi na mój mod. W tym rosnący licznik pobrań, oczywiście. Najbardziej w kwestii MusicCraft’a uwielbiam sam fakt, że ma on swoich zwolenników, fanów. Im więcej jest osób, którym podoba się moja praca, tym bardziej chcę nad nią siedzieć, choć nieraz trudno jest znaleźć na to czas.

C: Czy planujesz dalsze rozwijanie modyfikacji?
A: Nawet jestem w trakcie, co wkrótce się ukaże. Przez ostatni rok praktycznie nic się nie działo w kwestii moda, co jest spowodowane wieloma czynnikami. Przede wszystkim czasem. Mam go znacznie mniej, niż dawniej, ale w końcu zacząłem jego część w miarę możliwości przeznaczać na tę modyfikację. Problemem też sporym, jak już wspomniałem, była wersja 1.8 (i wersje, które po niej nastąpiły). Mod jest aktualnie dostępny tylko na wersję 1.7 i niższe, bo nie dałem rady z marszu go zaktualizować do wersji 1.8 gdy ta wyszła. Jest ona swego rodzaju kamieniem milowym w postępie technicznym gry i miałem problemy z ogarnięciem jej, co mnie trochę zniechęciło. Potem z kolei nastąpił etap, gdzie bardzo dużo czasu miałem pochłonięte przez chociażby szkołę, przez co mod trochę zanikł. Koniec końców aktualnie jest prawie gotowy w swojej zupełnie nowej odmianie i wkrótce powinien się ukazać. Kiedy to się stanie, prawdopodobnie powrócę do częstego wprowadzania aktualizacji i urozmaiceń do niego tak, jak robiłem to dawniej.

C: Dziękujemy za udzielone odpowiedzi.

Modyfikację MusicCraft, a także więcej informacji na jej temat znajdziecie tutaj.