Skocz do zawartości


Zdjęcie

∠cik matematyczny; Księga Polska


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#1 PoweredDragon

PoweredDragon

    All in one Bitches

  • Użytkownik+
  • 1206 postów
  • PoweredDragon

Napisano 18 October 2016 - 16:59

Matematyka to niewątpliwie królowa nauk i wiem, że wiele osób tutaj podziela moją opinię, że jest to niewątpliwie jeden z najlepszych przedmiotów szkolnych (jeśli uważasz, że najlepszy, to też wliczasz się do tego grona). Co do tytułu - w miarę łatwy do ogarnięcia (w miarę kąta :D).

 

 

 

Księga Polska

Pewnie wielu z was słyszało o księdze Szkockiej. Tutaj zrobimy sobie jej CraftPortal'ową imitację i nazwiemy ją księgą polską! Zapraszam do rozwiązywania problemów :D


 

 

Zapraszam wszystkich do wypowiedzi - co lubicie, a czego nie w matematyce. Co jest dla was dziwne, co was bawi, co irytuje, co ciekawi?


  • Krystiank1410 lubi to
Dołączona grafika

craftportal

Craftserve to największy i najlepszy polski hosting serwerów Minecraft, jest solidny i tani więc go polecam

#2 Szerbi

Szerbi

    Your favourite white boy

  • Użytkownik+
  • 2962 postów
  • meszerbi#1234
  • meszerbi

Napisano 18 October 2016 - 17:03

Lubie w matmie to, ze wszystko składa się w logiczną całość i trzeba MYŚLEĆ nad nią.

Nie lubię czasami tych wszystkich wzorów.

 

Bawi mnie to, że w mojej klasie (informatycznej) jest sporo "Januszów" tego przedmiotu.

Ciekawi mnie to, że my nie tworzymy matematyki, a odkrywamy jej następne zagadnienia.

 

Irytuje mnie to, jak źle zrobie zadanie :v

 

 

I tak, uwielbiam matmę :v


e

 

 


#3 Hevbis

Hevbis

    Mistrz

  • Użytkownik+
  • 1981 postów
  • Hevbis

Napisano 18 October 2016 - 17:11

W matematyce lubię to że jest logiczna. Można ją zrozumieć bez względu na posiadaną wiedzę. Wszystko z czegoś wynika.  


discord server here: https://discord.gg/exDArtf


#4 elementiro

elementiro

    dog in disguise

  • Użytkownik+
  • 119 postów

Napisano 18 October 2016 - 17:37

...

Nie lubię czasami tych wszystkich wzorów.

...

A ja lubię w matematyce właśnie to, że de facto jest tam tak mało wzorów. (które trzeba po prostu zapamiętać) Poza definicjami wszystko możesz sobie wyprowadzić, jeśli w razie czego zapomnisz. I to, że potrafi zaskakiwać i dawać ogromną satysfakcję.



#5 Furas Berneńczyk

Furas Berneńczyk

    Muminek

  • Weteran
  • 752 postów
  • Bartor#1111

Napisano 18 October 2016 - 18:11

JAJAJAJAJAJA JA CHCĘ D:

 

Ja uwieeeelbiam matematykę, zawsze się nią niesamowicie interesowałem i gdyby przyszłość zawodowa z nią związana nie była taka... niepewna, to z pewnością wybrałbym właśnie ją. Matematyka jest podstawą Wszechświata, przy pomocy jej narzędzi powstaje fizyka (bez rachunku różniczkowego nie byłoby W OGÓLE fizyki, z czego niekiedy i tej z czasów Newtona - był bowiem jedną z pierwszych osób, które się zainteresowały tą gałęzią), informatyka, a sama oparta jest wyłącznie na logice. Mnogość pojęć i działów przerasta najśmielsze oczekiwania (istnieją podkategorie jak teoria pierścieni, topologia, teoria grafów - o takich rzeczach w ogóle się ludziom nie śniło!), a złożoność zagadek (słynne wielkie twierdzenie Fermata, trzysta lat i dowód na 120 stron oparty o metody odkryte dopiero w XX w., hipoteza Riemanna, która doprowadza matematyków do szaleństwa i nie daje się przełamać mimo wyłożenia na szalę całych istnień poświęconych pracy i najdoskonalszych metod analitycznych) zachwyca.
Istnieją też jeszcze większe cuda i dziwy - wiecie na przykład, że trzy ciała umieszczone w przestrzeni trójwymiarowej w losowy sposób, w układzie zamkniętym, oddziałujące na siebie nawzajem według klasycznego modelu grawitacji newtonowskiej (jak widać, zadanie czysto matematyczne!) posiadają... całkowicie losowe i niemożliwe do policzenia trajektorie ruchu? To jest tak niesamowicie... woah...

Dobra, obserwuję temat, chętnie podejmuję wszelkie zadania i kończę ten wykład, bo mógłby on trwać dobre kilkaset linijek więcej. Sam zostawiam jedno, bardzo proste zadanko (pierwszy etap OM w tym roku, już przedawnione, więc możecie spróbować swoich sił publicznie) do zmotywowania członków naszego kąciku:

 

Rozwiązanie zajmuje dosłownie pięć prostych linijek i kalkulator (dopuszczalne na olimpiadzie, jako że zadania oddaje się korespondencyjnie) lub wytrwałość przy liczeniu. GL!


  • Modi, Krystiank1410 i Szerbi lubią to

"A wy, coście szarzyzny uprawiali brzydź

I zbiorową w pyskach złudę srożyli dumnie

Czy zdołacie tym życiem, co was wydrwi, żyć

I w zawrotny przepych słońca wejść bezrozumnie?"
~Bolesław Leśmian, "Marsjanie"


#6 elementiro

elementiro

    dog in disguise

  • Użytkownik+
  • 119 postów

Napisano 18 October 2016 - 19:10

@up: dobra, udowodniłem, bez kalkulatora (w sumie to nie wiem po co by mi on był potrzebny), co prawda na parę więcej linijek niż 5, ale zwalam to na karb lenistwa i zmęczenia (poszedłem najprościej jak się dało, rachunkiem różniczkowym). I wciąż zajęło mi momencik. Dawaj następne. =X

A tak w temacie dyskusji: z jednej strony śmieszy mnie gdy ktoś powie, że matematyka jest zbędna, ale z drugiej strony śmieszy mnie też, gdy niektórzy twierdzą, że absolutnie każdy powinien się nią fascynować i ot choćby umieć rozwiązywać r-nia kwadratowe. Błachostka, owszem, ale dla wielu rzecz absolutnie zbędna. Nie ma co popadać w skrajność.



#7 MrKisiel

MrKisiel

    Największy zbrodniarz wojenny

  • Użytkownik+
  • 3422 postów

Napisano 18 October 2016 - 19:10

Wprost nienawidze matematyki. Gdy widzę przed sobą równania typu 4x^2+8x^3-2x=0 czuje sie, jakbym widział zdanie w obcym języku którego nie znam. Od zawsze nienawidziłem działania matematyczne i do tej pory jeśli spytasz mnie o coś z tabliczki mnożenia to nie będę tego wiedział od razu tylko będę musiał chwilę pomyśleć.
  • Zenek i 2Jamalo lubią to


#8 Furas Berneńczyk

Furas Berneńczyk

    Muminek

  • Weteran
  • 752 postów
  • Bartor#1111

Napisano 18 October 2016 - 19:15

@up: dobra, udowodniłem, bez kalkulatora (w sumie to nie wiem po co by mi on był potrzebny), co prawda na parę więcej linijek niż 5, ale zwalam to na karb lenistwa i zmęczenia (poszedłem najprościej jak się dało, rachunkiem różniczkowym). I wciąż zajęło mi momencik. Dawaj następne. =X

A tak w temacie dyskusji: z jednej strony śmieszy mnie gdy ktoś powie, że matematyka jest zbędna, ale z drugiej strony śmieszy mnie też, gdy niektórzy twierdzą, że absolutnie każdy powinien się nią fascynować i ot choćby umieć rozwiązywać r-nia kwadratowe. Błachostka, owszem, ale dla wielu rzecz absolutnie zbędna. Nie ma co popadać w skrajność.

 

Pokaż rozwiązanie w spoilerze, chętnie zobaczę - zasadniczo pochodne to nie najprostsze rozwiązanie, ponieważ to zwykła funkcja kwadratowa c:

 

Kolejne? Też proste, ale czasochłonne, proszę całkowicie pierwsze z tej samej OM: 

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować


"A wy, coście szarzyzny uprawiali brzydź

I zbiorową w pyskach złudę srożyli dumnie

Czy zdołacie tym życiem, co was wydrwi, żyć

I w zawrotny przepych słońca wejść bezrozumnie?"
~Bolesław Leśmian, "Marsjanie"


#9 elementiro

elementiro

    dog in disguise

  • Użytkownik+
  • 119 postów

Napisano 18 October 2016 - 19:37

Pokaż rozwiązanie w spoilerze, chętnie zobaczę - zasadniczo pochodne to nie najprostsze rozwiązanie, ponieważ to zwykła funkcja kwadratowa c:

 

Kolejne? Też proste, ale czasochłonne, proszę całkowicie pierwsze z tej samej OM: 

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować

Proszę:


Pisałem to dla siebie, więc może być nieco nieformalnie, nieczytelnie i mogłem poczynić drobne skróty, ale myślę, że sens widać.

I taki bardziej żarcik aniżeli ciekawostka:
Jak mając metrowy sznurek zakreślić nim obszar o największym polu?



#10 PoweredDragon

PoweredDragon

    All in one Bitches

  • Użytkownik+
  • 1206 postów
  • PoweredDragon

Napisano 18 October 2016 - 20:05

Olimpiada z matmy w tym roku prosta. Pierwsza seria wysłana, druga w drodze. Wszystkie zadania z konkursu na diamentowy indeks AGH wykonane, więc też izi. KC MATMA <3
 

W skrzyni znajduje się 2017 kul. Na każdej kuli napisana jest dokładnie jedna liczba całkowita. Losujemy ze zwracaniem dwie kule ze skrzyni i dodajemy napisane na nich liczby. Udowodnić, że prawdopodobieństwo otrzymania parzystej sumy jest większe niż 1/2.


Dołączona grafika

#11 Furas Berneńczyk

Furas Berneńczyk

    Muminek

  • Weteran
  • 752 postów
  • Bartor#1111

Napisano 18 October 2016 - 20:12

W takim wypadku jak się wam podoba zadanie numer 8? Wymyśliłem wyjątkowo abstrakcyjny sposób rozwiązania, którego pokazywać (gdyby się przypadkiem okazał poprawny xD) nie będę, jednak zawiera granice w nieskończoności funkcji z pierwiastkiem w cesze, więc całkiem śmieszną sprawę jak na takie zadanie xD


"A wy, coście szarzyzny uprawiali brzydź

I zbiorową w pyskach złudę srożyli dumnie

Czy zdołacie tym życiem, co was wydrwi, żyć

I w zawrotny przepych słońca wejść bezrozumnie?"
~Bolesław Leśmian, "Marsjanie"


#12 klipbun1234

klipbun1234

    Expert

  • Użytkownik+
  • 951 postów
  • klipbun

Napisano 18 October 2016 - 20:30

Nienawidzę matematyki! , nienawidzę ruszania du*y z miejsca i podchodzenia do tablicy.


  • MrKisiel lubi to
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
POMOGŁEM WIESZ CO ROBIĆ...

 


#13 PoweredDragon

PoweredDragon

    All in one Bitches

  • Użytkownik+
  • 1206 postów
  • PoweredDragon

Napisano 18 October 2016 - 21:23

 zawiera granice w nieskończoności funkcji z pierwiastkiem w cesze

Wybacz, ale ani ja, ani internet nie znamy takiego pojęcia. Oświeć mnie, bo chyba używasz czegoś, co ja i internet nazywamy inaczej ;V

 

Co do ósmego; ja to zrobiłem dowodem nie wprost; zadanie nie jest jakieś skomplikowane so... xD


Dołączona grafika

#14 Furas Berneńczyk

Furas Berneńczyk

    Muminek

  • Weteran
  • 752 postów
  • Bartor#1111

Napisano 18 October 2016 - 21:27

Wybacz, ale ani ja, ani internet nie znamy takiego pojęcia. Oświeć mnie, bo chyba używasz czegoś, co ja i internet nazywamy inaczej ;V

 

Co do ósmego; ja to zrobiłem dowodem nie wprost; zadanie nie jest jakieś skomplikowane so... xD

 

Odmiana rzeczowników, zią. Cecha liczby, na wikipedii podzielona jako sufit i podłoga 

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować

, zapis [x].


"A wy, coście szarzyzny uprawiali brzydź

I zbiorową w pyskach złudę srożyli dumnie

Czy zdołacie tym życiem, co was wydrwi, żyć

I w zawrotny przepych słońca wejść bezrozumnie?"
~Bolesław Leśmian, "Marsjanie"


#15 PoweredDragon

PoweredDragon

    All in one Bitches

  • Użytkownik+
  • 1206 postów
  • PoweredDragon

Napisano 18 October 2016 - 21:35

Odmiana rzeczowników, zią. Cecha liczby

Wiem, że "cesze" to narzędnik od słowa Cecha. Raczej chodziło mi o to, że "liczba jest w cesze"
I w sumie dzięki, bo w zasadzie nigdy nie spotkałem się z takimi nazwami dla podłogi i sufitu :v A to w sumie dziwne, biorąc pod uwagę ile siedzę w matmie xD


Dołączona grafika

#16 Furas Berneńczyk

Furas Berneńczyk

    Muminek

  • Weteran
  • 752 postów
  • Bartor#1111

Napisano 18 October 2016 - 21:38

Nic dziwnego, ponieważ to pojęcie częściej występuje w informatyce, razem z mantysą c: 


"A wy, coście szarzyzny uprawiali brzydź

I zbiorową w pyskach złudę srożyli dumnie

Czy zdołacie tym życiem, co was wydrwi, żyć

I w zawrotny przepych słońca wejść bezrozumnie?"
~Bolesław Leśmian, "Marsjanie"


#17 Runfis

Runfis

    Uczony

  • Weteran
  • 461 postów
  • Runfiss

Napisano 19 October 2016 - 14:58

Gdy widzę przed sobą równania typu 4x^2+8x^3-2x=0 czuje sie, jakbym widział zdanie w obcym języku którego nie znam. 

 

Ja po dwóch latach na mat-fizie widząc funkcję kwadratową (w podanym przypadku wystarczy x przed nawias wyciągnąć - jedno miejsce zerowe więcej) już niemal automatycznie szacuję, czy mi ładna delta wyjdzie, i czy pierwiastek będzie. :D

Zresztą funkcja kwadratowa to podstawa i jest potrzebna w większości działów (na podstawową maturkę też).

 

Osobiście uważam matematykę za bardzo ciekawy przedmiot, szczególnie jeśli ma się dobrego nauczyciela - wtedy mata może być równie ciekawa co dobry film. Ciekawią mnie takie "niestandardowe" sposoby rozwiązywania zadań, jak metoda analizy starożytnych, czy wyprowadzanie dowodu nie wprost. Uczę się też programowania, które de facto jest ściśle związane z matematyką. Szczególnie interesuje mnie matematyka w otaczającym nas świecie, czyli chociażby ciąg Fibonacciego w przyrodzie czy DNA, który po prostu jest genialnym kodem (btw. takie tematy jeszcze bardziej mnie przekonują, że to wszystko nie mogło powstać samo). Jeśli zaś chodzi o to, czego w matematyce nie lubię, to nie przepadam zbytnio za geometrią (szczególnie stereometrią). Sam nie wiem czemu, być może mam zbyt ubogą wyobraźnię. :P

 

A, i najlepsze jest to uczucie, kiedy po zrobionym trudnym przykładzie sprawdzasz odpowiedź i okazuje się, że jest dobrze. xD



#18 Maeglin

Maeglin

    Tolkienista

  • Użytkownik+
  • 315 postów

Napisano 19 October 2016 - 15:41

Naprawdę nie umiem matematyki i kompletnie jej nie ogarniam. Ale bardzo podziwiam. To jest niesamowite, że zasady matematyki się odkrywa, a nie ustanawia, że jest uniwersalna i służy w zasadzie do opisu świata, nie jest abstrakcyjna. Niesamowite jest to, że niektóre twierdzenia filozoficzne można było obalić dopiero po odkryciu jakichś prawideł matematyki: np. dychotomiczny dowód przeciwko ruchowi Zenona z Elei obalono dopiero w XIX wieku, gdy okazało się, że suma ciągu nieskończonego może być skończona. Nieprawdopodobne. Bardzo szanuję.


"Nie zgasną światła gdy świat trwa,
nie przyćmi ich mijając czas
choć wiatr niezmierną ciemność gna
nad staw, nad górę i nad las!"

#19 PoweredDragon

PoweredDragon

    All in one Bitches

  • Użytkownik+
  • 1206 postów
  • PoweredDragon

Napisano 19 October 2016 - 21:58

Ja po dwóch latach na mat-fizie widząc funkcję kwadratową (w podanym przypadku wystarczy x przed nawias wyciągnąć - jedno miejsce zerowe więcej) już niemal automatycznie szacuję, czy mi ładna delta wyjdzie, i czy pierwiastek będzie. :D

Rozwiązywanie równania trzeciego stopnia poprzez wyłączanie x przed nawias jest nieopłacalne :v Lepiej od razu z delty robić xD


Co do matematyki; sam się nie wypowiedziałem. Matematyka współistnieje - 4ever - z fizyką, która jest przedmiotem, w który celuję w przyszłości. Jest też obecna w jednej z moich ulubionych dziedzin - chemii. Po prostu nie sposób lubić fizykę i chemię nienawidząc matmy. Są one, po prostu, nierozłączne i nie na darmo królowa nauk jest królową - panuje w każdej dziedzinie ścisłej i, powiedzmy sobie otwarcie, bez niej, tamte przedmioty mogłyby nie być zbyt dobrze rozwinięte. Poza tym trzeba wspomnieć o uniwersalności zastosowań (jak choćby lingwistyka matematyczna) i mnogości rozwiązań dla jednego zadania - coś niebywałego!


Dołączona grafika

#20 klipbun1234

klipbun1234

    Expert

  • Użytkownik+
  • 951 postów
  • klipbun

Napisano 19 October 2016 - 22:35

Matma to jak fizyka kwantowa oraz różne pojęcia kosmiczne.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
POMOGŁEM WIESZ CO ROBIĆ...