Skocz do zawartości


Zdjęcie

∠cik matematyczny; Księga Polska


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#21 PoweredDragon

PoweredDragon

    All in one Bitches

  • Użytkownik+
  • 1206 postów
  • PoweredDragon

Napisano 20 October 2016 - 14:22

@klibun1234
Muszę się zgodzić. Jest równie zaebysta i równie ważna :)


Dołączona grafika

craftportal

Craftserve to największy i najlepszy polski hosting serwerów Minecraft, jest solidny i tani więc go polecam

#22 PoweredDragon

PoweredDragon

    All in one Bitches

  • Użytkownik+
  • 1206 postów
  • PoweredDragon

Napisano 25 October 2016 - 22:50

@REF Zapraszam.

Btw. dzisiaj sobie robiłem ciągi i w zasadzie przysiedziałem trochę dłużej nad moim ulubionym - Dziwnymi liczbami Lucasa; nad złotą proporcją i ogólnie nad wszystkim co z nią związanym. Uważam, że nie ma fajniejszej liczby normalnie :D A wy macie coś "ulubionego" - jakieś funkcje, twierdzenia, wzory (i nie mówcie, że funkcje Bessela xD)?


Dołączona grafika

#23 Furas Berneńczyk

Furas Berneńczyk

    Muminek

  • Weteran
  • 752 postów
  • Bartor#1111

Napisano 25 October 2016 - 23:07

Moją ulubioną liczbą jest zdecydowanie e, z kilku przyczyn (jedną z nich jest świetne rozwinięcie dziesięte, które zaczyna się 2,718281828 - te ósemki mnie bawią zawsze) ^ ^

"A wy, coście szarzyzny uprawiali brzydź

I zbiorową w pyskach złudę srożyli dumnie

Czy zdołacie tym życiem, co was wydrwi, żyć

I w zawrotny przepych słońca wejść bezrozumnie?"
~Bolesław Leśmian, "Marsjanie"


#24 Szerbi

Szerbi

    Your favourite white boy

  • Użytkownik+
  • 2962 postów
  • meszerbi#1234
  • meszerbi

Napisano 26 October 2016 - 05:02

Zawsze popadam w cichą, wewnętrzną radość kiedy widzę ciąg znaków, który mam obliczyć i wychodzi mi dobrze wynik ^o^

Też mnie bawi to, że jak patrzę na jakieś działanie i mówię "o yezu.... jakie to ciężkie", a po chwili przypatrzenia się wszystko ma swoje miejsce i albo coś się ładnie skróci, podzieli, wymnoży... taki "matematyczny orgazm"

 

Nie wiedziałem jak opisać to więc użyłem niechlubnego słowa "orgazm" V:


e

 

 


#25 elementiro

elementiro

    dog in disguise

  • Użytkownik+
  • 119 postów

Napisano 26 October 2016 - 12:07

Skoro Bartor o rozwinięciu dziesiętnym wspomniał to mi się coś przypomniało...
Uważam za niepowetowaną stratę fakt, że żyjemy w świecie, w którym rozpowszechnił się system dziesiętny. Znacznie praktyczniejszy (nawet ot tak, w codziennym życiu) byłby moim zdaniem sumeryjski (czy tam czyj on nie był) system dwunastkowy.



#26 NightFireDragon

NightFireDragon

    Wiecznie Smutny

  • Użytkownik+
  • 930 postów
  • NightFireDragon

Napisano 26 October 2016 - 13:39

Matma jest spoko bo jest łatwa. 
Mini zagadka bo nie mam co robić:

1 = 5 
2 = 10
3 = 15
4 = 20
5 = ??


9eeff5b4f0c6f38c.png


#27 PoweredDragon

PoweredDragon

    All in one Bitches

  • Użytkownik+
  • 1206 postów
  • PoweredDragon

Napisano 26 October 2016 - 14:18

Skoro Bartor o rozwinięciu dziesiętnym wspomniał to mi się coś przypomniało...
Uważam za niepowetowaną stratę fakt, że żyjemy w świecie, w którym rozpowszechnił się system dziesiętny. Znacznie praktyczniejszy (nawet ot tak, w codziennym życiu) byłby moim zdaniem sumeryjski (czy tam czyj on nie był) system dwunastkowy.

Rozpowszechnił się system dziesiętny, bo tak kiedyś ktoś zdecydował. Faktycznie liczenie w dwunastkowym jest prostsze, ale cóż. Nic już nie zmienimy (a przynajmniej nie na poziomie obecnych pokoleń, które już się uczą dziesiętnego ;v). System dozenalny jest spoko.

 

Polecam kanał Numberphile, o tym też wspominali

 

Mam pewną zagadkę:
2, 3, 4, 82000

 

Wyjaśnij dlaczego czwartym elementem jest 82000.

 

Rozwiązanie podawajcie w spoilerach :D

 

@UP

5=5 i nic tego nie zmieni :v Powinno być coś w stylu "a1 = 5, a2 = 10, itd." i wtedy mielibyśmy ciąg; to co ty podałeś to cztery równania sprzeczne.


Użytkownik PoweredDragon edytował ten post 27 October 2016 - 19:53

Dołączona grafika

#28 elementiro

elementiro

    dog in disguise

  • Użytkownik+
  • 119 postów

Napisano 26 October 2016 - 14:45

Rozpowszechnił się system dziesiętny, bo tak kiedyś ktoś zdecydował. Faktycznie liczenie w dwunastkowym jest prostsze, ale cóż. Nic już nie zmienimy (a przynajmniej nie na poziomie obecnych pokoleń, które już się uczą dziesiętnego ;v). System dozenalny jest spoko.

 

Polecam kanał Numberphile, o tym też wspominali

Nie, no jasne. Kijem rzeki nie zawrócisz. Choć akurat w tym przypadku rzeka to by było za mało. Nic nie zmienimy.
Kanał znam, aczkolwiek o tym filmiku od nich nie oglądałem. Zwłaszcza dr Jamesa Grime'a i Matta Parkera od nich lubię. Czasem też na ich osobne kanały trafię.

Naprawdę fajną stronę matematyki pokazują. Fajna też jest Vi Hart. Jej filmiki należą do pierwszej setki filmików, które polubiłem na YT. Trochę inny kanał niż Numberphile, ale też polecam. Zobacz sobie sam. =D


 



#29 PoweredDragon

PoweredDragon

    All in one Bitches

  • Użytkownik+
  • 1206 postów
  • PoweredDragon

Napisano 29 October 2016 - 13:39

Odświeżę trochę :D
@Bartor jak idzie z olimpiadą? :D

Ogólnie przez noc studiowałem teorię grafów i spać mi się chce, ale znalazłem dzięki niej dużo prostszy sposób na rozwiązanie zadania z tańcami na olimpiadzie :D


Dołączona grafika

#30 Furas Berneńczyk

Furas Berneńczyk

    Muminek

  • Weteran
  • 752 postów
  • Bartor#1111

Napisano 29 October 2016 - 14:24

Mam geometrię i ósme z drugiego etapu, trochę słabo - poświęcam zdecydowanie za mało czasu .-. Jednak zainteresowałeś mnie tymi grafami, na pewno rzucę okiem - kiedyś czytałem, jednak teraz nie umiem skojarzyć żadnych związanych z zadaniem faktów. Polecisz jakieś źródło do zapoznanaia się? :}

"A wy, coście szarzyzny uprawiali brzydź

I zbiorową w pyskach złudę srożyli dumnie

Czy zdołacie tym życiem, co was wydrwi, żyć

I w zawrotny przepych słońca wejść bezrozumnie?"
~Bolesław Leśmian, "Marsjanie"


#31 PoweredDragon

PoweredDragon

    All in one Bitches

  • Użytkownik+
  • 1206 postów
  • PoweredDragon

Napisano 29 October 2016 - 15:32

Moim źródłem w zasadzie była wikipedia (miałem farta, bo nauczyciel mi powiedział, że tak można by było zrobić to zadanie, ale nie powiedział jak i nie wytłumaczył grafów xd. W zasadzie to ja wymyśliłem coś [skorzystanie z układu współrzędnych], a on mi powiedział, że próbuję to zrobić grafami, o których nie mam pojęcia) i

Wprowadzenie do teorii grafów  

Robin J. Wilson (znajdziesz pewnie PDFa w necie).

Pojęcia, na które warto rzucić okiem:
Cykl
Lemat o uściskach dłoni

 

Btw. tu jest wykład gościa, który po kolei opisuje różne twierdzenia z grafów i jeżeli chcesz to zrobić na grafach, to na koniec możesz sobie porównać z nim wyniki:

 

Masz geometrię? Fajnie xD Ja stanąłem, bo myślałem, że mam, byłem pewien, że gotowe, a tu wyszedł klops i okazuje się, że nic nie mam XD Mam te dwie proste i nie potrafię wykazać, że są równoległe bo jestem idiotą :v A poza tym to piąte i ósme zrobione(szóste już też, został trapez :v)


Użytkownik PoweredDragon edytował ten post 29 October 2016 - 15:33

Dołączona grafika

#32 Furas Berneńczyk

Furas Berneńczyk

    Muminek

  • Weteran
  • 752 postów
  • Bartor#1111

Napisano 29 October 2016 - 16:25

Masz geometrię? Fajnie xD Ja stanąłem, bo myślałem, że mam, byłem pewien, że gotowe, a tu wyszedł klops i okazuje się, że nic nie mam XD Mam te dwie proste i nie potrafię wykazać, że są równoległe bo jestem idiotą :v A poza tym to piąte i ósme zrobione(szóste już też, został trapez :v)

 

Podpowiem: trzeba użyć dwóch Talesów, potem po przekształceniach wychodzi. Też mi zajęło sporo czasu zobaczenie co trzeba poprzedłużać i które stosunki wziąć.


"A wy, coście szarzyzny uprawiali brzydź

I zbiorową w pyskach złudę srożyli dumnie

Czy zdołacie tym życiem, co was wydrwi, żyć

I w zawrotny przepych słońca wejść bezrozumnie?"
~Bolesław Leśmian, "Marsjanie"


#33 PoweredDragon

PoweredDragon

    All in one Bitches

  • Użytkownik+
  • 1206 postów
  • PoweredDragon

Napisano 29 October 2016 - 20:23

Jestem głupi i nic nie widzę XD

Ale kij. Jak nie dam rady tego do poniedziałku zrobić, to najwyżej wyślę 3 zadania ;V


Dołączona grafika

#34 LordRossiol

LordRossiol

    betodron

  • Weteran
  • 1984 postów
  • LordRossiol

Napisano 29 October 2016 - 20:51

Ja osobiście od zawsze byłem zachwycony tym: 

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować

Słyszałem kiedyś w szkole jak to nauki humanistyczne leżą u podstaw władzy każdego państwa na świecie, dzisiaj w duszy się z tego śmieję :P Kiedyś czytałem że dysponujemy już wzorami pozwalającymi przewidywać np. wynik wojny, jedyną przeszkodą są zmienne niemożliwe aktualnie do uchwycenia (morale, zmęczenie itp.) Ogółem jest to cholernie ciekawe, a jeżeli już to kogoś zainteresuje to może czerpać przyjemność z robienia głupich zadań przy tablicy i patrzenia jak to wszystko fajnie wychodzi :P


KurmTAx.jpg


#35 PoweredDragon

PoweredDragon

    All in one Bitches

  • Użytkownik+
  • 1206 postów
  • PoweredDragon

Napisano 04 June 2017 - 02:14

A może sobie refnę. Żyje jeszcze jakiś matematyk na tym forum? :D


Dołączona grafika

#36 Furas Berneńczyk

Furas Berneńczyk

    Muminek

  • Weteran
  • 752 postów
  • Bartor#1111

Napisano 04 June 2017 - 10:32

Yay, temat żyje. Nieco.

Jak poszła olimpiada/maturka? U mnie z pierwszej bez sukcesów, drugie przewiduję w okolicach 100% za podstawę i 96% za rozszerzenie D:


"A wy, coście szarzyzny uprawiali brzydź

I zbiorową w pyskach złudę srożyli dumnie

Czy zdołacie tym życiem, co was wydrwi, żyć

I w zawrotny przepych słońca wejść bezrozumnie?"
~Bolesław Leśmian, "Marsjanie"


#37 Runfis

Runfis

    Uczony

  • Weteran
  • 461 postów
  • Runfiss

Napisano 04 June 2017 - 17:03

Podstawy poszły całkiem spoko. Rozszerzenie poszło mi lepiej, niż się spodziewałem (co nie znaczy, że dobrze, w naszej klasie nie było zbyt wysokiego poziomu jeśli chodzi o rozszerzenie).



#38 PoweredDragon

PoweredDragon

    All in one Bitches

  • Użytkownik+
  • 1206 postów
  • PoweredDragon

Napisano 08 August 2017 - 13:01

Ożywię nieco.
Ogólnie matura była chamska, jak słuchałem maturzystów (ja piszę dopiero za rok); niemniej jednak z rozszerzeniem poradziłem sobie w pół godzinki, podstawę roztrzachałem w podobnym czasie, więc jest git. Olimpiada również bez sukcesów, może (a nawet na pewno) za rok :P .


Dołączona grafika

#39 Runfis

Runfis

    Uczony

  • Weteran
  • 461 postów
  • Runfiss

Napisano 28 August 2017 - 13:15

Panowie (i panie) od października zaczynam studia informatyczne, a z racji tego, że mam jeszcze miesiąc i sporo wolnego chciałbym się poduczyć maty, żeby potem mieć łatwiej. Polecicie może jakieś internetowe źródła (najlepiej polskojęzyczne, ale mogą być też angielskie) do nauki np. matematyki dyskretnej? Może być też coś na temat obliczeń symbolicznych albo metod numerycznych (po nazwach nawet nie wiem co to, takie są nazwy modułów).



#40 Vebros

Vebros

    Gracz Retro

  • Użytkownik+
  • 119 postów
  • Vebros#8474
  • _Vebros_

Napisano 28 August 2017 - 13:29

A ja nienawidzę matematyki to jedno wielkie pieprzone zło. Po prostu chyba nie umiem myśleć "logicznie"

 

Mam z tego przedmiotu poprawkę