Skocz do zawartości


Jak poprawić chłodzenie w laptopie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Severiana_*

Gość_Severiana_*
  • Gość

Napisano 23 July 2013 - 16:11

Witam, mam taki problem, że mój Samsung NP300E5A ma dość spore kłopoty z przegrzewaniem się. Nie chcę na razie go rozkręcać, póki jest na gwarancji. Obecnie nie stać mnie na serwis. Jaką kupić podkładkę, co zrobić, by nie dało poparzyć się o obudowę?



craftportal

Craftserve to największy i najlepszy polski hosting serwerów Minecraft, jest solidny i tani więc go polecam

#2 norkiew

norkiew

    The Dark Mushroom Picker

  • Użytkownik+
  • 1111 postów
  • norkiew

Napisano 23 July 2013 - 16:13

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować



#3 Gość_Severiana_*

Gość_Severiana_*
  • Gość

Napisano 23 July 2013 - 16:14

Mam tą podkładkę, nie dość, że nic nie daje, to się rozpada D:



#4 Na pewno nie bout

Na pewno nie bout

    กʕ ͡·ᴥ ͡· ʔก

  • Użytkownik+
  • 1001 postów
  • OgrudnikShowuptv

Napisano 23 July 2013 - 16:23

W Jysku masz taką bambusową.



#5 Rybczag

Rybczag

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 143 postów
  • Rybczag

Napisano 23 July 2013 - 16:37

Kup sprężone powietrze w puszce. Następnie wyjmij baterie z laptopa i odłącz go od zasilania. W szpary od wiatraczka w laptopie zacznij puszczać powietrze z puchy. W dolne dziury również możesz puścić powietrze. Mnie to pomogło, dowiedziałem się o tym od gościa z firmy Asus, bo mój laptop również się przegrzewał. A jeśli chodzi o podkładki chłodzące to działają, jeśli ma się dobrą. Moja zmniejsza temperature o 4-5 stopni. Niektóre są drogie i wydają się dobre, ale ich cena jest tylko dlatego wysoka, bo mają bajery takie jak dodatkowe wejścia USB czy światełko ._.



#6 Ryptun

Ryptun

    ✈ █ █

  • Użytkownik+
  • 1590 postów

Napisano 23 July 2013 - 16:43

Proponuje zrobic tak jak na obrazku

1298551229_by_MrBOOSS_500.jpg?1298573091

 

Efekt murowany :3


  • Grycio lubi to

#7 Theo

Theo

    Wyjadacz

  • Użytkownik+
  • 1131 postów
  • TheoMarque

Napisano 23 July 2013 - 17:21

Ale głupie rady, podkładki chłodzące poza tym że zużywają energię nie nadają nic.

Rozkręcić możesz, bo jak miałbyś np dodać RAM lub wymienić dysk? Do serwisu? Oni tego nawet nie chcą robić. Normalnie odkręć śrubki od dołu. w środku będzie bardzo czysto, jedynie kurz będziesz mial przy wentylatorze, tam delikatnie pędzelkiem porusz ten kurz i zwyczajnie dmuchaj. Żadnego sprzężonego powietrza w otwory, wtedy wepchniesz kurz do środka i początkowo będzie lepiej ale szybko problem wrócić i kurz będziesz miał w całym laptopie, trudny do usunięcia. Jeśli nie piszesz na klawiaturze laptopa - połoz go na dwóch ołówkach, da to więcej niż jakieś super podkładki.
exRYBP0.png

#8 Rybczag

Rybczag

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 143 postów
  • Rybczag

Napisano 23 July 2013 - 19:41

Ale głupie rady, podkładki chłodzące poza tym że zużywają energię nie nadają nic.

Rozkręcić możesz, bo jak miałbyś np dodać RAM lub wymienić dysk? Do serwisu? Oni tego nawet nie chcą robić. Normalnie odkręć śrubki od dołu. w środku będzie bardzo czysto, jedynie kurz będziesz mial przy wentylatorze, tam delikatnie pędzelkiem porusz ten kurz i zwyczajnie dmuchaj. Żadnego sprzężonego powietrza w otwory, wtedy wepchniesz kurz do środka i początkowo będzie lepiej ale szybko problem wrócić i kurz będziesz miał w całym laptopie, trudny do usunięcia. Jeśli nie piszesz na klawiaturze laptopa - połoz go na dwóch ołówkach, da to więcej niż jakieś super podkładki.

Jeśli ma gwarancje to nie może nawet odkręcić śrubki. Jak sypniemy sprężonym powietrzem w kurz to większość wyleci otworami, a to co zostanie to nie będzie przeszkadzać, a nawet jeśli zacznie zalegać to w końcu jeśli porządnie spryskamy to powietrze wydmucha kurz, tak jakbyś dmuchnął na zakurzoną pułkę. Sam tak robie i nie mam żadnych problemów. Posiadam podkładkę i w moim przypadku jest dosyć dobra i działa.



#9 elementiro

elementiro

    dog in disguise

  • Użytkownik+
  • 119 postów

Napisano 23 July 2013 - 20:09

Ale głupie rady, podkładki chłodzące poza tym że zużywają energię nie nadają nic.

Rozkręcić możesz, bo jak miałbyś np dodać RAM lub wymienić dysk? Do serwisu? Oni tego nawet nie chcą robić. Normalnie odkręć śrubki od dołu. w środku będzie bardzo czysto, jedynie kurz będziesz mial przy wentylatorze, tam delikatnie pędzelkiem porusz ten kurz i zwyczajnie dmuchaj. Żadnego sprzężonego powietrza w otwory, wtedy wepchniesz kurz do środka i początkowo będzie lepiej ale szybko problem wrócić i kurz będziesz miał w całym laptopie, trudny do usunięcia. Jeśli nie piszesz na klawiaturze laptopa - połoz go na dwóch ołówkach, da to więcej niż jakieś super podkładki.

Podkładki dają sporo. Po 1. powstaje przestrzeń, gdzie może efektywnie uciekać gorące powietrze z układu chłodzącego laptopa. Po 2. wentylatory wydmuchują gorące powietrze, co umożliwia skuteczną wymianę cieplną. A co do twoich rad to raczej tylko to z ołówkami ma jakiś sens. (działają zgodnie z 1. zasadą)
- do laptopów raczej nie dodaje się podzespołów, gdyż te odgórnie są robione jako gotowy produkt z ustalonymi elementami, coś jak np. smartfon. Powiedz, wymieniałeś jakieś podzespoły w smartfonie? ;) (a co do naprawy zepsutych to już problemu nie ma, serwis się tym zajmuje)
- co do sprężonego powietrza kolega wyżej już się wypowiedział, ja dodam tylko, że pędzel może zbić kurz i pozostawić włosie, a ponadto może uszkodzić elementy (może trochę przesadzam, ale to jest możliwe, bo dotykamy nim elementów, a nie jak z powietrzem wywołujemy tylko ruch powietrza wokół)



#10 tomangelo

tomangelo

    Ekspert

  • Weteran
  • 1795 postów
  • tomangelo

Napisano 23 July 2013 - 20:19

Z tego co poszperałem w internecie to podkładki dają różny efekt, zależny od konstrukcji danego laptopa. Widziałem też, że z przegrzewaniem się często polecają zapytanie się sprzedawcy, czy gwarancja uwzględnia przegrzewanie się.

- do laptopów raczej nie dodaje się podzespołów, gdyż te odgórnie są robione jako gotowy produkt z ustalonymi elementami, coś jak np. smartfon. Powiedz, wymieniałeś jakieś podzespoły w smartfonie? [ ;)] (a co do naprawy zepsutych to już problemu nie ma, serwis się tym zajmuje)

Z tego co się orientuję to można dodać kości RAM czy zamontować dodatkowy dysk twardy.


Dołączona grafika <- dołącz do projektu Colobot: Gold Edition.

#11 Gość_Severiana_*

Gość_Severiana_*
  • Gość

Napisano 24 July 2013 - 14:50

Przedmuchałam, ale zero różnicy. Nie czuć ruchu powietrza przy otworze. Dodam ze jest tak od momentu wysłania laptopa na gwarancję (wymiana chipsetu)

#12 dragonitex

dragonitex

    Legenda

  • Użytkownik+
  • 2980 postów

Napisano 24 July 2013 - 14:54

Możliwe, że uszkodzono coś w środku podczas transportu albo samej operacji i teraz jakiś element może blokować przepływ powietrza, jeśli laptop jest na gwarancji, serwis powinien być bezpłatny.



#13 Gość_Severiana_*

Gość_Severiana_*
  • Gość

Napisano 24 July 2013 - 14:55

A czy jeśli wyślę go na gwarancję, to mogę zastrzec, by nie wymieniali matrycy?

#14 Rybczag

Rybczag

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 143 postów
  • Rybczag

Napisano 25 July 2013 - 09:32

Wydaje mi się, że tak, ale to pewnie musiałabyś załatwiać z typami z firmy z której masz lapka. Jeśli będziesz wysyłać, to pamiętaj o dobrym spakowaniu go (gąbka itp.), żeby nie został uszkodzony podczas drogi.