Skocz do zawartości


Zdjęcie

Astronomia i Astrofotografia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
185 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Interesujesz się astronomią? (41 użytkowników oddało głos)

Interesujesz się astronomią?

  1. Głosowano Tak (40 głosów [48.19%])

    Procent z głosów: 48.19%

  2. Trochę (29 głosów [34.94%])

    Procent z głosów: 34.94%

  3. Nie (14 głosów [16.87%])

    Procent z głosów: 16.87%

Głosuj Goście nie mogą oddawać głosów

#1 Grery

Grery

    Astronom

  • Użytkownik+
  • 169 postów

Napisano 14 September 2012 - 19:55

Dołączona grafika



Witajcie

Stworzyłem ten temat po to abyście mogli wyrazić swoje zdanie o kosmosie, obiektach i zjawiskach w nim zachodzących. Jest to niezwykły świat i odpowiada nam na wszystkie pytania. Skąd się wzięliśmy? Dlaczego niebo jest czarne a w tej niewyobrażalnej przestrzeni zawieszone są wielkie gorące kule, wokół, których krążą planety i inne ciała niebieskie.


Dołączona grafika



Zaczęło się (według najwiarygodniejszej i najbardziej powszechnej teorii) od Wielkiego Wybuchu, w którym powstały pierwsze pierwiastki, a co najważniejsze - czas i przestrzeń.
W młodym wszechświecie było wówczas jasno. Mnóstwo materii i pyłu obejmowało wtedy przestrzeń. "Widok" kosmosu zaczął się rozrzedzać dopiero później, a pył zaczął się łączyć za sprawą grawitacji i z niego powstawały pierwsze gwiazdy. Wszystko było również mocno ściśnięte, a ekspansja zaczynała wtedy ruszać. Odległości pomiędzy gwiazdami stawały się coraz większe (przesunięcie ku czerwieni). Zaczęły się formować galaktyki i gromady.
Tu już dochodzimy do naszych czasów, gdzie w Drodze Mlecznej w ramieniu Oriona, znajduje się nasz układ słoneczny, a tam 8 planet, przy których jedna z nich tętni życiem.


DALSZE DZIEJE

Co może się stać później? Czy wszechświat będzie istniał w nieskończoność? Jest na ten temat dużo spekulacji oraz teorii. Przytoczę tu trzy, które znam.

1. Wielka Zapaść
Za sprawą przesunięcia ku fioletowi (które następuję już dziś), obiekty takie jak galaktyki i gromady, zaczną się do siebie przybliżać (przykładowo: nasza Droga Mleczna i Galaktyka Andromedy). Przezwyciężą ekspansję wszechświata, a on sam zapadnie się w sobie i skupi materię w jedno miejsce. Jest to wizja z pewnym prawdopodobieństwem, ale więcej zwolenników ma teoria numer 2.

2. Opanowany przez czarne dziury
Wszechświat stale będzie się rozszerzał, a większe hipernowe i supernowe przestaną mieć miejsce. Gwiazdy zaczną wygasać. Protony zaczną się rozpadać i we wszechświecie zapanuje ciemność, gdzie będą panowały jedynie Czarne dziury. Koszmarna wizja prawda?
Tutaj polecam nową grę od Notcha - 0x10c (akcja rozgrywa się właśnie w kosmosie, w którym prawie wszędzie są czarne dziury).

3. Nawiązuje to do wielu teorii, w których Wszechświat ma swój koniec (np. teoria 1). Nasz wszechświat jest jednym z wielu, a Wielkie Wybuchy następują wiele razy co biliony lat. Możliwe, że przed Wielkim Wybuchem też istniał wszechświat? Może wtedy ludzie tak samo jak my badali kosmos i jego tajemnice? Na razie się tego nie dowiemy ;) Ale technologia nas zbliża do wielu odpowiedzi.


Dołączona grafika





UKŁAD SŁONECZNY I EGZOPLANETY

Jest to obszar zdecydowanie nam bliższy mianowicie nasz Układ Słoneczny.
Znajduje się w im 8 planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun (i 9 hipotetyczna planeta czyli Tyche). Jest również wiele planet karłowatych, planetoid i miliony większych i mniejszych odłamków.
Szacuje się, że powstał on 4,6 miliarda lat temu.
Niesamowite, że na naszej planecie powstało życie, jest to we Wszechświecie igła w stogu siana, ale ostatnio odkrywamy coraz więcej egzoplanet.
Czym są egzoplanety? Ciała niebieskie, które znajdują się poza naszym układem słonecznym. Skatalogowaliśmy już jakieś 500-700 egzoplanet i odkrywamy coraz więcej. Aż na 5 z nich może się znajdować życie! Niestety bardzo trudne jest ich znalezienie. Metoda jaką pamiętam to obserwowanie gwiazdy czy porusza się nieznacznie na prawo i na lewo. Oznacza to, że jakaś planeta musi oddziaływać tam na swoje Słońce. Lub też patrzenie czy jakiś punkt nie przeleci na tle gwiazdy.

Zapraszam na odwiedzenie mojej strony - wikipedii, gdzie kataloguje własne stworzone egzoplanety być może do grywalnego systemu sci-fi ;)

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować






WASZE DOZNANIA I ZDJĘCIA

Zachęcam was abyście wypowiadali się na temat astronomii, a być może niektórzy z was mają też jakieś zdjęcia Księżyca, jego kraterów albo może planet, mgławic?
Niewielu się pewnie interesuje tą dziedziną, ale według mnie warto, bo nie ma większej rzeczy od tej, którą i tak odkryliśmy jedynie w kilku procentach.
Więc - wypowiadajcie się i komentujcie! :)

PS: Wkrótce dodam nowe rozdziały, bo wszystko brałem z głowy! Nie spoglądałem na żadne linki ani strony.

Doceń moją pracę - daj Plusik :) będę wdzięczny
I pamiętaj o ankiecie!


  • radekrad i MiltenSilk lubią to

grery_14723_sig.jpg   

Zbiór wszystkich projektów: http://craftsite.pl/...raz-iglica-mtp/


craftportal

Craftserve to największy i najlepszy polski hosting serwerów Minecraft, jest solidny i tani więc go polecam

#2 Ryptun

Ryptun

    ✈ █ █

  • Użytkownik+
  • 1590 postów

Napisano 14 September 2012 - 20:01

Ja uważam że kosmos jest większy niż się uważa, ponieważ to co jest dalej to jeszcze światło innych gwiazd nie dotarło do naszej planety

#3 Terrorist

Terrorist

    MCMechanik

  • Użytkownik
  • 447 postów
  • Kashi66

Napisano 14 September 2012 - 20:09

A co z ta sondą co wyslano z namiarami do nas leci i leci
Tak samo jakby ktos chcial odebrac sygnal z ziemi to moze by uslyszal pierwsze programy telewizyjne czy cos kosmos jest taki wielki i nie zbadany
Moze nie tylko my jestesmy w nim
Moze sa ludzie podobni do nas
Na marsie podobno znaleziono bakterie czy cos to udawania ze tam byla woda
Na internecie gdzies znalazlem o marsie i wenus ze byla na nich woda ale gazy cieplarniane zamienily je w pustynnie(mars) i wielka gazowa planete(wenus) skladajaca sie z metanu siarki i innych pierwiastkow
Kosmos jest fajny
Dołączona grafika

#4 Grery

Grery

    Astronom

  • Użytkownik+
  • 169 postów

Napisano 14 September 2012 - 20:15

Owe sondy to Voyager i Pioneer. Pioneer 11 już wyszła z układu słonecznego. Znajdują się w nich nasze współrzędne, rysunek człowieka, jakieś matematyczne wzory lub coś zapisane w systemie binarnym sam już nie pamiętam.
Na Marsie woda występuje pod postacią czapli lodowych. Ale jest prawie pewne, że kiedyś na Marsie była woda lub nawet prymitywne życie, które przeniosło się na Ziemię ;)
W naszym układzie słonecznym znajduje się dużo zbiorników z cieczami.
- Tytan (księżyc Saturna) posiada metanowe jeziora i rzeki oraz doliny.
- Europa (księżyc Jowisza) pod pokrywą lodową, która obejmują całą planetę! znajduje się prawdopodobnie ogromny ocean.

grery_14723_sig.jpg   

Zbiór wszystkich projektów: http://craftsite.pl/...raz-iglica-mtp/


#5 Terrorist

Terrorist

    MCMechanik

  • Użytkownik
  • 447 postów
  • Kashi66

Napisano 14 September 2012 - 20:24

Nasze slonce tez sie kiedys wypali braknie wodoru do reakcji chemicznej o ile dobrze mowie
Ale to jeszcze dluugo potrwa bo narazie stan wodoru to jakies 60-70%( nie wiem czy dobrze mowie )

Co do Europa mozliwe ze pod ta pokrywa istnieje cos jakas bakteria
Dołączona grafika

#6 Grery

Grery

    Astronom

  • Użytkownik+
  • 169 postów

Napisano 14 September 2012 - 20:30

Nie jestem pewien ile nasze Słońce ma jeszcze w magazynie paliwka, ale wygaśnie dopiero za 5 miliardów lat, nie musimy się niczego obawiać. Taki los czeka każdą gwiazdę. Właśnie z tym związana jest teoria 2, którą wypisałem w pierwszym poście.
Europa pod pokrywą lodową prawie na pewno ma ogromny ocean, ale nie wiadomo czy żyją tam jakieś organizmy. Za kilka(naście) lat ma tam zostać wysłana sonda i wbić się pod pokrywę aby zbadać co się tam znajduje :)

Obecnie przygotowywane są wielkie przedsięwzięcia do lotu załogowego na Marsa. Możliwe, że nawet po drodze skolonizowanie naszego Księżyca.
Produkują napęd plazmowy, ale nie wiem jak z nim dzisiaj idzie. Musiałbym przeczytać.

grery_14723_sig.jpg   

Zbiór wszystkich projektów: http://craftsite.pl/...raz-iglica-mtp/


#7 Zajax

Zajax

    Wyjadacz

  • Użytkownik
  • 716 postów

Napisano 14 September 2012 - 20:30

Terrorist... widzisz tą książkę ?
Dołączona grafika

#8 Terrorist

Terrorist

    MCMechanik

  • Użytkownik
  • 447 postów
  • Kashi66

Napisano 14 September 2012 - 20:37

Terrorist... widzisz tą książkę ?
Dołączona grafika

Mam nawet 2 :D
Ale nie lubię klikać ALT :D

Księżyca się nie da skolonizować moim zdaniem za duża grawitacja
A co do sondy ciekawe czy cos wykryją
Dołączona grafika

#9 Grery

Grery

    Astronom

  • Użytkownik+
  • 169 postów

Napisano 14 September 2012 - 20:40

Terrorist oj widzę, że mało się nauczyłeś.
Na księżycu jest mała grawitacja nie duża, bo ma mniejszą masę niż Ziemia. To, że trochę wyżej się skacze to nie oznacza, że nie można skolonizować. Kopuły, w których byłby tlen i podtrzymywanie życie - da się zrobić. Roślinki tam zasadzić, może w przyszłości będą miasta, albo nawet - sterraformujemy nasz Księżyc. (upodobnimy ciało niebieskie do Ziemii aby było zdatne do życia).
A co do sond. Za naszego życia na pewno nie dolecą w żadne ciekawe miejsce ;)

grery_14723_sig.jpg   

Zbiór wszystkich projektów: http://craftsite.pl/...raz-iglica-mtp/


#10 Zajax

Zajax

    Wyjadacz

  • Użytkownik
  • 716 postów

Napisano 14 September 2012 - 20:44

Ja uważam że nie warto kolonizować marsa czy księżyca tylko być bardziej otwarty na na inne ciała niebieskie. Na przykład w układzie Alfa Ceuntari ( Czy jakoś tak ) znaleziono bardzo podobną planetę do ziemi tylko problem jest taki że ta planeta to... księżyc gazowego olbrzyma....

#11 Terrorist

Terrorist

    MCMechanik

  • Użytkownik
  • 447 postów
  • Kashi66

Napisano 14 September 2012 - 20:45

No dzisiejsza technologia jeszcze nie jest tak rozwinięta
ale może za 200-300 lat będzie inaczej
Dołączona grafika

#12 sir 2bartek

sir 2bartek

    Króliś doświadczalny :3

  • Użytkownik+
  • 1863 postów
  • 2bartek

Napisano 14 September 2012 - 20:47

Oglądał ktoś YouTube SpaceLab? Ja zawędrowałem tam tylko za Michaelem Stevensem z Vsauce, ale kanał wydaje się ciekawy i warty uwagi.

#13 Grery

Grery

    Astronom

  • Użytkownik+
  • 169 postów

Napisano 14 September 2012 - 20:47

Taak Alfa Centauri to potrójny układ słoneczny. Nie uczyłem się wiele na jego temat oprócz tego, że posiada 3 słońca (Alfa Centauri A, Alfa Centauri B i Proxima Centauri) oraz jedną planetę o bardzo dużej masie i większej średnicy od Ziemi.
Zajax zresztą pierwszym krokiem w eksplorowaniu kosmosu powinien być nasz Układ Słoneczny - przebadany do samych granic. :)

Bartek1 nie oglądałem, ale w tej chwili to robię :)

grery_14723_sig.jpg   

Zbiór wszystkich projektów: http://craftsite.pl/...raz-iglica-mtp/


#14 StefexX

StefexX

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 131 postów
  • s_stefex_x

Napisano 14 September 2012 - 20:57

Moja wiedza o kosmosie bazuje na programie telewizyjnym "Jak działa wszechświat", "zagadki wszechświata z Morganem Freemanem" i internecie :P

w3rzds647271i02fg.jpg


#15 Miszla

Miszla

    Nie mam przyjaciół

  • Użytkownik+
  • 513 postów
  • Miszla

Napisano 14 September 2012 - 21:10

Ja astronomią mało się interesuję ale co nieco wiem. Opiszę w tym poście cztery rzeczy związane oczywiście z kosmosem.
Najpierw rzecz o marsie. Ponieważ po przeczytaniu artykułu trudno jest go ująć własnymi słowami kopiuję go tutaj:


Drugie co chcę opisać to oddalanie się księżyca od Ziemi:

Trzecią rzeczą jest koniec ziemi. To opiszę własnymi słowami:

Czwartą i ostatnią rzeczą jest również opisaną moimi słowami życie obcych.


#16 Grery

Grery

    Astronom

  • Użytkownik+
  • 169 postów

Napisano 14 September 2012 - 21:26

Obcy mogą mieć bardzo wysoką technologię. To tak jak kiedyś my nie mogliśmy! sobie nawet wyobrazić dzisiejszych wynalazków. Tak jak teraz pewnie nie mamy pojęcia o wielu rzeczach, które dopiero powstaną. Jestem pewien, że w ogromnym kosmosie istnieje inna cywilizacja jeżeli nie kilka, bo jeżeli istnieje na planecie życie - ewolucja musi nastąpić prawie we wszystkich przypadkach (równanie Drake'a).

Albo nas nie zauważyli, albo nie chcą się wtrącać w nasze życie. Gorąco polecam polskiego autora sci fi Rafała Kosika. Tym bardziej jego książkę "Kameleon". Opisuje ona misję ratunkową wysłaną z Ziemi na planetę Ruthar Larcke oraz życie mieszkańców na planecie. Uwaga spoiler jak ktoś chce wiedzieć o co chodzi w fabule:


Życie na Ziemi prawdopodobnie pochodzi z Marsa, chociaż nie możemy być tego pewni. :)
(będę trochę urozmaicał temat dając swoje space-arty. Wy również możecie wstawiać swoje prace albo fotografie kosmosu).

Dołączona grafika

grery_14723_sig.jpg   

Zbiór wszystkich projektów: http://craftsite.pl/...raz-iglica-mtp/


#17 ReVoL

ReVoL

    Bezprzewodowy kabel

  • Użytkownik
  • 1676 postów
  • Kusy

Napisano 15 September 2012 - 13:28

Widzę Grery, że kosmos to twoja pasja :) Mam takie pytanie do ciebie: co wiesz o sygnale wow? Bo ja za bardzo tego nie rozumiem :)

#18 Grery

Grery

    Astronom

  • Użytkownik+
  • 169 postów

Napisano 15 September 2012 - 13:48

Dotychczas wiedziałem pewnie tyle co ty. Teraz jak o tym przeczytałem wydaje się to interesujące :) Ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi na ponowną próbę kontaktu, więc nie dowiemy się czy była to inna cywilizacji dopóki nie dolecimy na te dwie możliwe współrzędne.
Miło, że o tym wspomniałeś :D

grery_14723_sig.jpg   

Zbiór wszystkich projektów: http://craftsite.pl/...raz-iglica-mtp/


#19 Grery

Grery

    Astronom

  • Użytkownik+
  • 169 postów

Napisano 20 September 2012 - 15:50

Kolejny space-art z Gimp'a :)
Teraz jest to Mgławica Folthar. Te obrazy będę tworzył głównie do swojego świata sci-fi, ale jak ktoś chce to może zamówić ;)


grery_14723_sig.jpg   

Zbiór wszystkich projektów: http://craftsite.pl/...raz-iglica-mtp/


#20 LordRossiol

LordRossiol

    betodron

  • Weteran
  • 1984 postów
  • LordRossiol

Napisano 20 September 2012 - 16:09

Chciałbym się odnieść do końca ziemi- to oczywiste,niedługo ziemia będzie niepodatna do życia,ale pocieszeniem powinno być to że to już nie za naszego życia,a nawet naszych pra wnuków.

Co do kolonizacji marsa,podobno kiedy dotrze tam załoga,ma zacząć tworzyć coś w deseń sztucznej atmosfery z gazów? (widziałem na interii taką animacje gdzie dym leciał w kominów i koparka badała glebę :P) W każdym razie jeżeli się za to nie wezmą-życie naszego gatunku ugrzęźnie tutaj,i zginie.

KurmTAx.jpg