Redstone od zera! cz.5 – zegary

Witam was w kolejnej części poradnika o podstawach redstone. W tej części przedstawię wam różne rodzaje zegarów jakie można zbudować w minecrafcie.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=T5bP_TiMOvY’]

Czym są zegary?

Zacznijmy od tego czym są zegary. Mechanizmy zegarowe to takie układy z czerwonego proszku które regularnie wysyłają pewną sekwencję regularnych sygnałów. Wyróżniamy dwa parametry jakimi opisać można zegar w minecrafcie.  Jest to częstotliwość i model. Częstotliwość określa liczbę cykli jaka odbędzie się w trakcie jednej sekundy (10 ticków gry), a model określa charakter cyklu – liczbę ticków gdy sygnał jest nadawany i gdy nie jest w trakcie cyklu. Dla przykładu zegar 1/4 to zegar którego cykl składa się z jednego ticku nadawania sygnału i czterech ticków braku sygnału. Łatwo można wyliczyć, że częstotliwość takiego zegara wynosi 2 Hz, gdyż w sekundzie zmieszczą się dwa pełne cykle.

Rodzaje zegarów

Pętla pochodniowa

Najstarszym modelem zegara w minecrafcie jest pętla z nieparzystej liczby pochodni (a dokładniej negacji). Ze względu na duże wymiary tego typu zegarów nie są już one używane.

8

5-krotny zegar pochodniowy

Pętla przekaźnikowa

Bardzo łatwymi w budowie są pętle przekaźnikowa. Na ich korzyść przeważają małe wymiary i łatwość dostosowania częstotliwości. Dużym minusem jest wymóg budowy dużych mechanizmów uruchamiających i gaszących taki zegar, lub przymus ręcznego ich włączania i wyłączania. Zaletą jest możliwość budowy najszybszego zegara 1/1 o względnie małych wymiarach.

7

Od lewej: zegar 1/1, zegar 1/3

Zegary pochodniowo-przekaźnikowe

Ze względu na łatwość budowy, wyłączania i włączania, oraz ustawiania częstotliwości, przy budowie prostych mechanizmów jest to najczęściej stosowany zegar. jego wadą jest dosyć mała częstotliwość maksymalna wynosząca  1,6 Hz Hz w modelu 3/3

6

od lewej: zegar 3/3 pionowy, zegar 9/9

Zegary przekaźnikowo-komparatorowe

Są to zegary bardzo proste w budowie, oraz w sterowaniu i ustawianiu częstotliwości. sprawdzają się jako zamienniki do zegarów pochodniowo-przekaźnkowych. Najszybszy zegar tego rodzaju ma częstotliwość 2,5 Hz w modelu 2/2

5

zegar 2/2

Zegary tłokowe

Zegary tłokowe są stosowane tylko wtedy, gdy wymaga tego konstrukcja, gdyż są dość duże, robią hałas i są ,,lagotwórcze,,. Istnieje wiele sposobów na budowę zegarów wykorzystujących tłoki, jednak najbardziej godnym polecenia jest prosty zegar tłokowy o częstotliwości 3,33 Hz i niecodziennym modelu 1/2.

4

od lewej: zegar tłokowy prosty, zegar tłokowy ,,koniczyna,,

Zegary lejowe

Zegary lejowe konstruowane są poprzez ustawianie lejów w taki sposób, aby przesyłały przedmiot po pętli z nich stworzonych. Gdy w którymś miejscu podepniemy komparator tworzy nam się wyjście zegara. Są one dosyć kompaktowe, a dają możliwość tworzenia niestandardowych zegarów o nierównych modelach i o bardzo małych częstotliwościach.

3

od lewej: zegar 2/2, zegar 4/12

Zegar komparatorowy

Ten model zegara opiera swoją zasadę działania o odejmowanie. Jest lubiany za swoje male wymiary, łatwe włączanie i wyłącznie, oraz największą częstotliwość 5 Hz (czyt. zegar jest najmniejszy, najwygodniejszy, najszybszy)

12

zegar 1/1

Zegary zanikowe

Te zegary korzystają z faktu opóźnienia sygnału przez komparatory oraz jego powolnego zanikania. Są one bardzo wolne (niska częstotliwość) przy stosunkowo małych wymiarach. Ich częstotliwość zmniejszamy dodając dodatkowe komparatory.

1

zegar 2/27

 Zwielokrotniacz zegara

Jest to urządzenie które nadaje sygnał co ileś cykli zegara. Więcej o tego typu urządzeniach powiem w kolejnych wpisach.

2

zwielokrotniacz oktocyklowy (albo prościej – ośmiokrotny)

I to by było na tyle w tej części poradnika Redstone od zera! Zapraszam was na mój kanał, oraz do korespondencji i komentowania. Ja jestem Redmasterize i dzięki za uwagę.

 

 

Klarz

Hej! Jako Redmasterize/Klarz istnieję w ,,internetach,, od jakichś dwóch lat. Przez ten czas nauczyłem się wiele o tym, jak podchodzić do innych internautów w sposób elegancki, niezależnie od sytuacji. Redstonem zainteresowałem się prawie od razu. Od tamtej pory doskonalę się w sztuce czerwonego proszku. Mam nadzieję, że wam się podoba :)