Przegląd Modyfikacji – BuildCraft 1.8.1

Let's Mod!

Jest to modyfikacja, która w zasadzie polega głównie na automatycznym wykonywaniu za nas pracy tj. górnictwo. Zawiera wiele specjalnych maszyn, które są dość drogie do stworzenia, jednak znacznie mogą ułatwić nam robotę. Jednakże grać tylko na tym modzie jest trochę trudno, gra po jakimś czasie po prostu się nudzi i nie idzie cały czas patrzeć jak mechanika wykonuje za nas całą brudną robotę, prędzej czy później sięgniemy po kilof. Można jednak współpracować z maszynami, samemu kopiąc na własną rękę, a po powrocie z podziemi możemy sprawdzić co na innym terenie wykopał za nas mod.

 

Pierwszą i najważniejszą rzeczą są pompy, które służą także za silniki dla maszyn. Są trzy rodzaje: drewniane, kamienne i żelazne. Jak nietrudno się domyślić, zostały one wymienione w kolejności od najsłabszej, do najsprawniejszej. Żeby uruchomić drewnianą, wystarczy dostarczyć źródło energii zwykłą dźwignią. Do kamiennych wykorzystujemy ogień, czyli wszystkie materiały łatwopalne. Do żelaznego potrzebujemy albo lawy, albo paliwa, czyli jednej z nowości dodanych przez mod. Lawę i paliwo dodajemy wiadrami, za pomocą których możemy wypełnić miarkę, którą zobaczymy klikając prawym przyciskiem na pompie. Druga miarka jest przeznaczona na wodę, czyli chłodzenie pompy. Każda z wymienionych, czy to drewniana, czy to kamienna, mogą się przegrzać, a w ostateczności wybuchnąć.

 

Kolejną rzeczą są rury transportowe, zasilane również pompami. Jest kilka gatunków. Niektóre przyspieszają, niektóre wsysają przedmioty z otoczenia. Jednak najbardziej przydatna jest ta, która filtruje przedmioty. W przypadku maszyny wydobywającej przedmioty z ziemi, możemy podłączyć do niej rury, dzieląc je na różnokolorowe, oczywiście za pomocą tej specjalnie scraftowanej. Klikając na rozgałęzienie, możemy ustalić jaki przedmiot wpada do rury danego koloru. Oszczędzi nam to znacznie segregację przedmiotów. Rury można podłączyć do skrzyń, które będą się wypełniały aż do przepełnienia. Wtedy kolejne przedmioty zaczną wypadać obok skrzyni.

 

Zajmijmy się teraz maszynami wydobywczymi. Najprostszą z nich jest wiertło, które wydobywa kolejno w dół każdy blok i za pomocą rur i pomp może przetransportować je do skrzyni. Mechanizm kończy pracę, gdy spotka się z bedrock. Jest także inne wiertło, które może działać na całym dużym polu (np. 10 x 10). Możemy je wyznaczyć za pomocą specjalnych niebieskich znaczników. Zobaczymy animację pokazującą nam w jakim tempie maszyna wydobywa różne materiały. Jednak nie tylko bloki można wydobywać z BuildCraft’cie. Za pomocą specjalnych urządzeń możemy też pompować każdą ciecz. Następnie możemy przekierować ją do specjalnych zbiorników. Ciecze które możemy wydobyć to woda, lawa i ropa naftowa (losowo generowana). Z ropy naftowej, za pomocą specjalnego urządzenia (zasilanego na pompy, jakże inaczej), możemy wydobyć paliwo, które jest najlepszym zasilaczem dla każdego urządzenia i starcza na najdłuższy czas. Pytacie co możemy zrobić z wodą i lawą? Bardzo proste. Wodę możemy dostarczyć rurą do żelaznej pompy, przez co uniemożliwimy jej przegrzanie. Lawa działa tak samo jak paliwo, z tymże ze znacznie słabszym efektem. Obie ciecze wypełniają stopniowo obie miarki w żelaznej pompie.

 

Mod z pewnością można uznać za udany, jednak na dłuższą metę trudno cały czas się nim obsługiwać. W sumie całkiem ciekawą zabawą byłaby konkurencja między maszyną, a jej stwórcą. Maszyna oczywiście nie jest na tyle inteligentna, żeby wykopać sąsiadujące bloki. Będzie kopała tylko i wyłącznie na wyznaczonym terenie, więc znacznie efektywniejszym kopaczem jest sam gracz. Jestem jednak pewien, że wielu z Was zainteresuję się tą modyfikacją na tyle, żeby stworzyć własną mechaniczną kopalnię.

 

Instalacja:

 

Poniższa instrukcja nie sprawdza się, wystąpił drobny błąd z jednym plikiem. Zostanie naprawiony wkrótce. Na chwilę obecną możemy ściągnąć plik, wypakować go i ręcznie podmienić pliki z każdego pliku rar.

Jest nieco trudna, ale postaram się ułatwić ją w miarę możliwości. Normalnie musielibyście pobrać jakieś 8 bibliotek rar i jeszcze 2 pliki, jednak wrzuciłem cały zestaw TUTAJ.

1.  Odpalamy plik mod_pack_installer.jar

2. Klikamy przycisk „select”

3. Jeżeli przy wszystkich biblioteczka mamy odznaczony zielony haczyk – klikamy „Install”

4. Czekamy chwilę

5. Kiedy pojawi się białe okienko z napisami i w ostatniej linii będzie napisane „installing buildcraft-client-B-energy-2.2.5.zip in mods/”, możemy wyłączyć okienko

6.  Odpalamy Minecrafta i cieszymy się grą!

 

Strona główna BuildCraft’u