Skocz do zawartości


Zdjęcie

[Poradnik] Jak pisać bez błędów ortograficznych

ortografia minecraft edukacja

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Runfis

Runfis

    Uczony

  • Weteran
  • 461 postów
  • Runfiss

Napisano 18 June 2015 - 20:19

*
Popularny

Witam!
Postanowiłem napisać szczegółowy poradnik, jak pisać bez błędów ortograficznych. Zmusili mnie do tego pewni geniusze z tegoż forum, których najwyraźniej nie obowiązują zasady języka polskiego. Zachęcam do umieszczania linku do tego poradnika w każdym temacie utworzonym przez jakiegoś orograficznego mistrza.
 
Treść właściwa poradnika
 
Witaj! Dziś pokażę Ci, jak pisać w jeszcze lepszy sposób. Ty pewnie nie zauważysz różnicy, ale inni użytkownicy będą Ci wdzięczni za zastosowanie się do tego poradnika. Zaczynamy!
 
Kiedy piszesz nowy temat/post, czasami zdarza się, że niektóre wyrazy są podkreślane na czerwono. Dla tych, którzy nie rozumieją, zamieszczam zdjęcie tego koloru:

120px-Red.svg.png

 

Oznacza to, że prawdopodobnie powinieneś coś zmienić w tym wyrazie. Nie zakładaj od razu, że system jest zepsuty i słowo "pokarze" jest napisanie poprawnie. Spróbuj użyć zamiast "rz" litery "ż" i sprawdź, czy czerwony pasek zniknie.

 

Poniżej zamieszczam kombinacje, jakie należy sprawdzić, jeśli dany wyraz jest podkreślony:

 

Jeśli w wyrazie występuje litera ż, spróbuj zmienić ją na rz.

Jeśli w wyrazie występuje litera rz, spróbuj zmienić ją na ż.

Jeśli w wyrazie występuje litera h, spróbuj zmienić ją na ch.

Jeśli w wyrazie występuje litera ch, spróbuj zmienić ją na h.

Jeśli w wyrazie występuje litera u, spróbuj zmienić ją na ó.

Jeśli w wyrazie występuje litera ó, spróbuj zmienić ją na u.

 

Czasem trzeba zmienić e na ę, lub n na m. W gruncie rzeczy takich kombinacji jest bardzo dużo, więc dla twojej wygody opracowałem dodatkowy algorytm, którego możesz użyć, gdy poprzedni sposób zawiedzie:

 

1. Wejdź na stronę Google.

2. Wpisz wyraz, w którym wykrywa Ci błąd.

3. Google prawdopodobnie podpowie Ci prawidłową formę, np. po wpisaniu "rzułw" wyświetla się napis "Czy chodziło ci o: żółw".

4. Popraw słowo na to podpowiedziane przez Google, i sprawdź czy dalej podkreśla.

 

Ewentualnie skorzystaj z jakiegoś słownika ortograficznego.

Mam nadzieję, że poradnik pomógł. Jeśli będzie popularny, postaram się napisać następną część na temat przecinków.

 

Bonus

Chciałbym omówić dwa szczególne przypadki, których używa się często. Aby wyjaśnić tę sprawę skorzystałem z rzetelnych źródeł (tak na serio to zapytaj.onet). 

 

1. Piszemy niewiem czy nie wiem?

Odpowiedź: Piszemy osobno, co jasno wynika z zasady podkreślania wężykiem.

2. Piszemy niema czy nie ma?

Odpowiedź: Tutaj sprawa się komplikuje. Jak napiszemy "niema", to nie ma podkreślenia, więc wiele osób myśli, że to poprawna forma. Ale przecież "nie" z czasownikami piszemy osobno.

"Nie ma" należy pisać osobno, natomiast słowo "niema" odnosi się do osoby niemej, np. "Ta kobieta jest niema".


Użytkownik Runfis edytował ten post 09 July 2015 - 08:26


craftportal

Craftserve to największy i najlepszy polski hosting serwerów Minecraft, jest solidny i tani więc go polecam

#2 Kraftowy

Kraftowy

    Uczony

  • Użytkownik
  • 693 postów

Napisano 18 June 2015 - 20:43

Poradnik bez sensowny mi np nie wyświetla się tak, najlepszym sposobem na orto jest słownik a nie zasmiecanie forum takimi tematami -.-



#3 MistyMetropolis

MistyMetropolis

    BURY ME IN MEMES

  • Użytkownik+
  • 108 postów
  • MistyMetropolis

Napisano 18 June 2015 - 20:54

Bezsensowny razem. Skoro już masz ten słownik to z niego korzystaj.


giphy.gif


#4 EXINEX

EXINEX

    Znawca

  • Użytkownik+
  • 384 postów
  • discord.gg/78Q6FwTE8Q

Napisano 18 June 2015 - 21:23

Jak lubisz pisać takie poradniki to proponuję napisać:

 

Jak włączyć Komputer?

 

:D


Użytkownik EXINEX edytował ten post 19 June 2015 - 22:50

  • M4SK1N lubi to

50 > 100 > 150 > 200 > 250 > 300 > 350 > 400 > 450 > 500 > 600 > 650 > 700 > 750 > 800 > 850 > 900 > 950 > 1000

 

Pomogłem ? Kliknij (Lubię to) Nie bój się, nie ugryzę :D


#5 Winderlook

Winderlook

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 144 postów
  • Winderlook

Napisano 18 June 2015 - 21:35

@UP

Nie stawiamy spacji przed znakiem zapytania. ;)

Jak dla mnie to sprawie ortografii warto by przyjrzeć się bliżej. Czemu jednym sprawia kłopot pisanie wyrazów, a drugim nie skoro wychowywali się w tych samych środowiskach? Jedni mają większą chęć poznawania świata czy może to różnice już w głowie? Nie znam praktycznie żadnych zasad ortografii którymi mógłbym sypać niczym polonista, ale nigdy nie zdarzy mi się pomylić rz z ż, chyba że to jakiś mało znany i nieużywany wyraz. Można więc wywnioskować że wszystko czai się za praktyką - czytaniem i pisaniem.
  • KillShoot, Swiezu i Eryk1983S lubią to

#6 Libter

Libter

    Legenda

  • Zbanowany
  • 3502 postów

Napisano 18 June 2015 - 21:55

Mi się bardzo taki poradnik podoba - prosto wytłumaczone, dla osób piszących słowa w poradnikach typu "poczebne pluginy" ;)

 

Niestety ortografii nie znają najczęściej bardzo nowi użytkownicy, którzy raczej nie zapoznają się z tym poradnikiem.

 

W następnej części mógłbyś wyjaśnić, że zdanie zaczyna się wielką literą i kończy kropką, bo wiele osób tego nie rozumie, a rzuca się to w oczy znacznie bardziej niż źle postawiony przecinek.

Podsumowując gratuluję napisania poradnika (całkiem zabawny) i czekam na kolejne jego części.


  • Runfis, M4SK1N i thepietrek777 lubią to

#7 MistyMetropolis

MistyMetropolis

    BURY ME IN MEMES

  • Użytkownik+
  • 108 postów
  • MistyMetropolis

Napisano 19 June 2015 - 08:21

To chyba oczywiste, że ten "poradnik" nie był pisany na serio, a autor po prostu dał upust swojej frustracji tłukąc w klawiaturę. Istnieje tylko jeden sposób na pisanie bez błędów - czytać, czytać i czytać.

 

@2down Wątpię


Użytkownik MistyMetropolis edytował ten post 19 June 2015 - 09:47

  • M4SK1N lubi to

giphy.gif


#8 Oskej

Oskej

    Bywalec

  • Użytkownik+
  • 117 postów
  • Brak

Napisano 19 June 2015 - 08:59

Skoro autorzy tekstów potrafią wertować słowniki kilka razy dziennie w poszukiwaniu nowych słów to czemu niby nie mogliby tego robić normalni ludzie, a zwłaszcza użytkownicy, którzy udzielają się na różnych forach w internecie :F.



#9 Libter

Libter

    Legenda

  • Zbanowany
  • 3502 postów

Napisano 19 June 2015 - 09:31

@2up

Pomimo tego, że nie był pisany na serio to i tak bardzo się niektórym osobom przyda.



#10 Runfis

Runfis

    Uczony

  • Weteran
  • 461 postów
  • Runfiss

Napisano 19 June 2015 - 16:04

Poradnik bez sensowny mi np nie wyświetla się tak, najlepszym sposobem na orto jest słownik a nie zasmiecanie forum takimi tematami -.-

 

Tylko że nie wszyscy potrafią z niego korzystać. Zresztą skąd wiadomo, że trzeba skorzystać, jak się nie wie, że czerwony szlaczek pod wyrazem oznacza błąd?

 

 

Jak lubisz pisać takie poradniki to proponuję napisać:

 

Jak włączyć Komputer ?

 

:D

 

O tym też myślałem, ale jednak ludzie, którzy nie potrafią włączyć komputera mniej mnie denerwują niż ci, którzy popełniają błędy ortograficzne.

 

 

To chyba oczywiste, że ten "poradnik" nie był pisany na serio, a autor po prostu dał upust swojej frustracji tłukąc w klawiaturę. Istnieje tylko jeden sposób na pisanie bez błędów - czytać, czytać i czytać.

 

Oj tam zaraz tłukąc; grunt, że klawiatura dalej działa :P

 

 

 

Jak dla mnie to sprawie ortografii warto by przyjrzeć się bliżej. Czemu jednym sprawia kłopot pisanie wyrazów, a drugim nie skoro wychowywali się w tych samych środowiskach? Jedni mają większą chęć poznawania świata czy może to różnice już w głowie? Nie znam praktycznie żadnych zasad ortografii którymi mógłbym sypać niczym polonista, ale nigdy nie zdarzy mi się pomylić rz z ż, chyba że to jakiś mało znany i nieużywany wyraz. Można więc wywnioskować że wszystko czai się za praktyką - czytaniem i pisaniem.

 

Mogą sobie nawet nie znać zasad ortograficznych, ale czy nie mogą chociaż raz spojrzeć na wcześniej napisany wyraz, czy wykrywa w nim błąd, czy nie? Lepiej poświęcić 5 sekund na zmianę jednej litery, czy wyjść na nieuka przed całym forum?

 

 

 

Pierwszy raz w życiu w jednym poście odpowiedziałem czterem osobom na raz. oO

 

A tak ogólnie: Cieszę się, że poradnik (przynajmniej niektórym) się spodobał. Prawdopodobnie napiszę kolejne części. :)



#11 _Sinner_

_Sinner_

    Nowy

  • Użytkownik
  • 39 postów
  • _Sinner_

Napisano 25 June 2015 - 13:14

Bez sensu :/. Po to są słowniki chłopie.



#12 BloodHunter926

BloodHunter926

    Bywalec

  • Użytkownik+
  • 196 postów

Napisano 26 June 2015 - 19:30

Pomysł godny uznania. bardzo dobra inicjatywa

 

 

Jak lubisz pisać takie poradniki to proponuję napisać:

 

Jak włączyć Komputer?

 

:D

 
po tym poście wnioskuję, iż nie jesteś w stanie wykonać tej czynności bez poradnika.
 
Oczywiście idzie + i diaxxy.


#13 DeVille75

DeVille75

    Znawca

  • Użytkownik
  • 234 postów
  • Eroicae

Napisano 29 June 2015 - 18:40

Hciał bym tylko stfierdzić, rze twuj poradnik nie jest zabardzo pszydatny. W karzdym razie propsy poniewarz widze rze sie starałeś.


fajnestop.png


#14 Gość_Bobek Robal_*

Gość_Bobek Robal_*
  • Gość

Napisano 09 July 2015 - 00:32

Moja przeglądarka jest ustawiona w wykrywanie błędów w języku angielskim, 95% słów jest podkreślana. Poradnik nje działa!!!!!11111111

#15 komu115

komu115

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 107 postów

Napisano 10 July 2015 - 08:18

Bobek czemu sie dziwisz? Działa na język polski. Ja jak mam angielski to też tak jest :P

DeVile :D po tym co napisałeś można stwierdzić że poradnik nie działa

Exinex tobie się nie udało :P

Runfis niezły poradnik :) ale ja jestem głównie na telefonie :o

Runfis mniej cie denerwują osoby które nie potrafią włączyć komputera bo nie popełniają błędów XD

#16 8-bit

8-bit

    Ten od Gothica

  • Użytkownik+
  • 317 postów
  • polski8bit

Napisano 19 July 2015 - 09:49

@Up
Oprócz ortografii, warto rozróżniać też typy zdań(gramatyka się kłania) i wiedzieć, że wypowiedź Bobka to oczywisty sarkazm.
@_Sinner_
*Bezsensu

@Topic
Mnie się poradnik podoba. Mimo iż większość użytkowników nie zajrzy nawet na chwilę do tego tematu, warto spróbować ich tutaj odsłyać.
Ja zresztą opracowałem własną technikę pisania. Jeśli nie jestem pewien co do pisowni jakiegoś wyrazu, po prostu patrzę czy nie wygląda "brzydko" i jeśli stwierdzę, że tak, zastępuję niepasującą mi literę.

Najbardziej denerwujące są głupie wymówki. "Sory pisze z telefonu" nie zwalnia nikogo z poprawnego pisania. Szczególnie, że większość telefonów też ma autokorektę(chyba, że się ma taką cegłę jak ja). Poza tym, jeśli dostrzegę już błąd, używam natychmiast opcji Edytuj, o której istnieniu 90% użytkowników jak widać nie ma pojęcia.

Użytkownik 8-bit edytował ten post 19 July 2015 - 09:51

  • kryxkan lubi to

g5Lab.gifZsmTS.gifVETXY.gifc3Kii.gifzAkLl.gif

 

 hUCPQ.gif
Jak chcesz to klikaj smoki, nie to nie. ¯\_(ツ)_/¯

ouruGVt.jpg
Jestem pixelludem.

 
 

#17 SzalonyPiotrus69

SzalonyPiotrus69

    Nowy

  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 01 August 2015 - 18:14

Ortografii sie uczy w szkole, trzeba bylo uwazac.



#18 Libter

Libter

    Legenda

  • Zbanowany
  • 3502 postów

Napisano 01 August 2015 - 18:25

Ortografii sie uczy w szkole, trzeba bylo uwazac.

W szkole nie uczy się raczej ortografii, a co najwyżej robi dyktanda z jej znajomości.

Poprawnej pisowni każdy uczy się raczej na własną rękę - im więcej przeczyta, tym większy ma zasób słów i wie jak poprawnie powinno się je pisać.



#19 MrKisiel

MrKisiel

    Największy zbrodniarz wojenny

  • Użytkownik+
  • 3422 postów

Napisano 04 August 2015 - 20:20

Nie każda przeglądarka podkreśla błędy, ale co do pytania sie googla to sie zgadzam, sam tak robię jak nie jestem pewny pisowni. Ci nie zmieni faktu, że ten poradnik i odpowiedzi mnie rozśmieszyły :D



#20 Wojtek

Wojtek

    Ekspert

  • Użytkownik
  • 1707 postów

Napisano 04 August 2015 - 20:34

  1. "Aby wyjaśnić tę sprawę, skorzystałem z rzetelnych źródeł (tak na serio to zapytaj.onet)." - dodaj przecinek.
  2. "Popraw słowo na to podpowiedziane przez Google, i sprawdź, czy dalej podkreśla." - dodaj i usuń przecinek.
  3. "Ale przecież "nie" z czasownikami piszemy osobno." - "ale" nie występuje na początku zdania.

A co do tematu, to jest on dobrze napisany, niemniej jednak odrzucają mnie błędy popełnione przez ciebie. ;]


Użytkownik Wojtek edytował ten post 04 August 2015 - 20:35






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: ortografia, minecraft, edukacja