Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prawdziwy komputer redstone


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 Vargun

Vargun

    Nowy

  • Użytkownik
  • 42 postów

Napisano 05 March 2015 - 00:39

Witam, miałem plan aby założyć temat o mojej budowie komputera z redstone, ale postanowiłem zaprezentować go dopiero po zakończeniu prac. aktualnie znów zmieniłem zdanie i prezentuje komputer na ostatnim etapie prac, zostało mi ostatnie kilka godzin pracy, która będzie polegała na kalibracji wszystkich podzespołów. Jest to bardzo uciążliwe i za bardzo nie chce mi się tego robić ale uznałem, że jeśli ktoś będzie śledził ten temat to może stać się motywacją aby szybko ukończyć projekt. Tutaj łapcie link do galerii 

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować

.

Prawdopodobnie jest to jedyny taki komputer zbudowany w minecraft, większość innych działało raczej jako maszyny które działały pod coś (np. pod łatwe pisanie lub możliwość grania w konkretną grę) ten zaprezentowany tutaj działa w oparciu o moje autorskie techniki, a architektura procesora została chamsko zerżnięta ze scott cpu.


.

Działa on dość specyficznie gdyż cykl procesora składa się z komendy i danej, gdy chcemy jedno(komendę lub daną) pominąć trzeba zaśmiecić ram martwym bajtem, jeśli ktoś chce mogę to szczegółowo opisać. Komputer składa się z procesora 8 bit o taktowaniu 1,66Hz ale będzie chodził na 1Hz, 64B ramu, 256B programowalnej pamięci programowej, czegoś dziwnego co nawet nie ma nazwy co działa trochę jak rybosom(czyli tłumaczy wyrazy z pamięci na komendy dla procesora podczas ładowania programu) oraz wyświetlacza 32x12 co daje 8x2 znaki. Niestety procesor nie jest zbyt zaawansowany pod względem logiki i ma tylko jedną flagę sprawdzającą czy liczby są takie same. Napisałem już jeden program(na razie na kartce) którym jest pętla while sprawdzająca czy wprowadzona wartość jest równa tej zapisanej w pamięci, zajmuje to ok 16 Bajtów czyli 1/4 pamięci operacyjnej :D , dokładnie to wyświetla na ekranie IN czyli, że mamy coś wprowadzić, potem albo zaczyna od początku albo wyświetla TRUE i kończy program, przynajmniej taka jest teoria. Nie nadałem jemu jeszcze nazwy więc jakby co możecie coś zaproponować :)


Użytkownik tomangelo edytował ten post 05 March 2015 - 22:10
Tylko rozbiłem ścianę tekstu na mniejsze akapity.


craftportal

Craftserve to największy i najlepszy polski hosting serwerów Minecraft, jest solidny i tani więc go polecam

#2 DaaJay

DaaJay

    Nowy

  • Użytkownik
  • 48 postów
  • DaaJay

Napisano 06 March 2015 - 14:57

Ciekawy pomysł. ;) Ja również wolę po swojemu opracować architekturę i sposób działania. Życzę powodzenia w projekcie. :P



#3 RaddiPL

RaddiPL

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 83 postów

Napisano 06 March 2015 - 20:36

Zaprogramuj AI na tym CPU xd


Użytkownik RaddiPL edytował ten post 06 March 2015 - 20:36


#4 Vargun

Vargun

    Nowy

  • Użytkownik
  • 42 postów

Napisano 07 March 2015 - 23:58

Nie dodam zdjęć zmian bo praktycznie nic się nie zmieniło oprócz kilku kabelków oraz pojedynczych mechanizmów, ale skończyłem opcję wpisywania danych na dysk i przystosowywać wyświetlacz, który został zbudowany dawno przed procesorem, do pracy z resztą podzespołów. Nie chciało mi się za bardzo budować przez ostatnie dni więc nic więcej nie zrobiłem. Zostało mi jeszcze zrobić zegary dla liczników dysku oraz pamięci, no i jeszcze zaprogramować ROM wyświetlacza (adresy oraz znaki), a potem można już się bawić w pisanie programów :D.



#5 Vargun

Vargun

    Nowy

  • Użytkownik
  • 42 postów

Napisano 09 March 2015 - 23:37

Ogarnąłem już wyświetlanie znaków oraz przepisywanie dysku do RAM, ale są jeszcze bugi bo co 8 bajt jest opóźnienie większe o 0,3s, i co 8 dana nie załapuje się na zapis do rejestru więc muszę to jeszcze ogarnąć. Ale wyświetlacz już działa na 100% :D 

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować


  • Krafto., DaaJay i kapitantitch lubią to

#6 Vargun

Vargun

    Nowy

  • Użytkownik
  • 42 postów

Napisano 15 March 2015 - 01:03

Tak więc jedyne co zostało do zrobienia to skończyć wpisywać komendy do ROM aby je rozpoznawało przy kompilacji programu, na razie wpisałem 2: rout (coś jak "cout" XD) i rend (kończy program). napisałem także i odpaliłem "hello world" (zdjęcia w linku 

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować

program wygląda tak:
rout'hello *(znak enter)world':
rend:
:D

#7 AlanOGL

AlanOGL

    Алан akbar!

  • Użytkownik+
  • 1087 postów
  • Analek#0297
  • AlanOGLL

Napisano 15 March 2015 - 09:26

A cyfra 6 nie powinna być odwrotnie ustawiona? :D



#8 I'm Nikt.

I'm Nikt.

    Wyjadacz

  • Użytkownik+
  • 755 postów

Napisano 15 March 2015 - 10:22

Komputer z redstone bardzo laguje, jak masz słaby komputer.


  • Arabski Szejk lubi to
201011_drift-3d.gif

#9 Vargun

Vargun

    Nowy

  • Użytkownik
  • 42 postów

Napisano 15 March 2015 - 15:10

Tak, 6 źle zapisałem w koderze  :D , ale już naprawiłem ten błąd. Przy pracy programu mam ok. 20fps, źle nie jest. Tak jeszcze zobaczyłem, że ostatni link się zbugował bo jest połączony z nawiasem więc jakby co: 

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować



#10 Kacprus

Kacprus

    hypixel vet

  • Senior Moderator
  • 1644 postów
  • Kacprus#1551
  • Kacprus

Napisano 25 March 2015 - 11:45

Czekam na save, po skończeniu prac! Chciałbym jakąś aplikację napisać! ;)



#11 TheRafX

TheRafX

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 183 postów
  • raffal0014

Napisano 25 March 2015 - 21:18

Bardzo ciekawy pomysł czekam na więcej informacji i ss :).



#12 gelo1238

gelo1238

    gelo1238

  • Użytkownik
  • 480 postów
  • gelo1238

Napisano 26 March 2015 - 18:16

Naprawdę świetna robota. Ja mam problemy ze zrobieniem modułu dodającego/ odejmującego a ty cpu zbudowałeś :)

Z chęcią bym to zobaczył na żywo :)



#13 Vargun

Vargun

    Nowy

  • Użytkownik
  • 42 postów

Napisano 26 March 2015 - 23:13

Widzę zainteresowanie tym tematem :D. niestety jak widzicie od pewnego czasu nie zaktualizowałem zmian jakie zaszły, gdyż po prostu ich nie ma. straciłem po prostu zapał i czas. Ale... prawdopodobnie powrócę do pracy podczas przerwy świątecznej. Ten owy komputer jest czymś jakby prototypem i wymaga wiele zmian, nie jest skończony i prawdopodobnie nigdy nie będzie, ma w module assemblera(to duże pionowe przed wyświetlaczem) jedynie 3 komendy a do tego jest strasznie wolny(ten moduł, komputer jest w miarę :D). Mogę zapowiedzieć zmiany jakie zajdą:

-nowy moduł assemblera został już ukończony, teraz taktuje co 0,6 albo 0,4 sekundy (nie pamiętam), ogólnie to jest instant, ale przełączenie kodowania na przepisywanie(albo przepisuje zawartość HD do RAM albo koduje tą zawartość na rozkaz procesora) tyle zajmuje więc szybciej się nie da.

-procesor zostanie zmieniony na instant i dodam więcej flag

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować

możliwe też, że dodam moduł BCD ale nie jestem pewien

-zmniejszę RAM do 32 Bajtów a pamięć do 64/128 Bajtów

-rejestry licznika adresów w blokach pamięci zostaną zmienione tak aby były instant, teraz dolne nie są i zmiana adresu z 56 na 57 zajmuje 1 sekundę dlatego pamięć jest tak wolna

-stworzę nowy wyświetlacz który będzie miał równomierne opóźnienie dla każdego segmentu, segmenty 4x6 jak na razie zostaną

Taki jest plan :D



#14 Wasik110

Wasik110

    Znawca

  • Użytkownik+
  • 299 postów
  • Wasik110

Napisano 27 March 2015 - 10:53

chętnie bym zagrał. i tak oto będzie można zrobić minecrafat w minecraftcie 


  • gbzp lubi to

Pomogłem? yefnj8A.pngDaj lajka :P


#15 TheLoczekThe

TheLoczekThe

    Uczony

  • Użytkownik+
  • 627 postów
  • Exet3r
  • Exet3r

Napisano 27 March 2015 - 19:15

Czekam na save :o!


76561198265305542.png


#16 gelo1238

gelo1238

    gelo1238

  • Użytkownik
  • 480 postów
  • gelo1238

Napisano 28 March 2015 - 08:02

Ciekawe ile osób będzie wiedzieć jak to obsłużyć. :)



#17 Na pewno nie bout

Na pewno nie bout

    กʕ ͡·ᴥ ͡· ʔก

  • Użytkownik+
  • 1001 postów
  • OgrudnikShowuptv

Napisano 29 March 2015 - 22:39

Poproszę o film, chcę zobaczyć ten komputer w ruchu.



#18 8-bit

8-bit

    Ten od Gothica

  • Użytkownik+
  • 317 postów
  • polski8bit

Napisano 29 March 2015 - 23:37

Ciekawy pomysł nie powiem... Choć komputery w MC są lepsze z pomocą modów. Tym niemniej, za pracę na Vanilla propsy.

g5Lab.gifZsmTS.gifVETXY.gifc3Kii.gifzAkLl.gif

 

 hUCPQ.gif
Jak chcesz to klikaj smoki, nie to nie. ¯\_(ツ)_/¯

ouruGVt.jpg
Jestem pixelludem.

 
 

#19 DeeJay_Iwan

DeeJay_Iwan

    Nowy

  • Użytkownik
  • 38 postów
  • DeeJay_Iwan

Napisano 03 April 2015 - 20:43

Czekamy na save'a!

#20 gelo1238

gelo1238

    gelo1238

  • Użytkownik
  • 480 postów
  • gelo1238

Napisano 11 April 2015 - 20:16

No panie, jak idą prace?