Skocz do zawartości


Zdjęcie

[Redstone] Zasada działania licznika


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mareq

Mareq

    3spooky5me

  • Użytkownik+
  • 489 postów

Napisano 14 January 2014 - 15:15

Witam w moim drugim poradniku dotyczącego redstona w MC

Tym razem pokaże Wam jak zbudować prosty licznik odliczający do 9 sekund a także pomogę zrozumieć sposób jego działania. Ten który pokaże na zdjęciach może liczyć do niestety do krótkiego czasu, lecz można by stworzyć nawet to 1000. Zasada działania tego licznika jest w większości oparta o bramki logiczne, ale jak one działają ?

A więc : Na początek należy zbudować wyświetlacz najlepiej pistonowy tak by od wewnętrznej  strony miał kształt liczby 8 <- osiem to liczba z której mogą powstać pozostałe numery , każdy patyczek powinien mieć swój własny przewód ciągnący się po ziemi i wypełniony redstone. Gdy już to zrobimy należy jeszcze położyć na niego drugie piętro instalacji w odpowiednim kształcie ( będzie pokazany na zdjęciach ) a na nim odpowiednio ustawione czerwone pochodnie przesyłające prąd na dolną część , ( każdy przewód to następne liczby ) tak by wysuwały one odpowiednie pistony dzięki czemu powstanie nasz licznik. A więc nauczyłem Was już jak stworzyć mały prosty licznik, a teraz wytłumaczę działanie tych odliczających do nawet kilku tysięcy które możecie podziwiać na YouTube. A więc : system 9 liczb zostaje taki sam tyle że trzeba dodać jeszcze liczbę 0 , gdy prąd dojdzie do ostatniej liczby jednocześnie znowu przechodzi do pierwszej liczby ( 1 ) stwarzając wrażenie odliczania i wędruje dalej do sekcji dziesiątek. Najcięższym wyzwaniem jest to by po każdej dziesiątce pojawiała się liczba przed jednościami o odpowiedniej kolejności . Aby to zrobić musimy stworzyć nowy dział dziesiątek z każdą liczbą oraz jeden prosty słup do którego połączone są wszystkie liczby dziesiątek. ( jeden prosty słup redstona o którym mówiłem to ten który po upłynięciu 10 liczb wędruje dalej ) . Im mniejsza liczba tym większe opóźnienie do niego, inne przewody będą miały zamknięte przejście bo otwiera je tylko poprzednia liczba gdy zostanie aktywowana .

Hmm, mam nadzieje że pomogłem Wam choć trochę opanować ciężką sztuke redstona .

 

A tutaj możecie zobaczyć jak tworzy się prosty licznik do 9 sek :

 

KROK PIERWSZY : stwórz wyświetlacz

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować

KROK DRUGI : stwórz każdej części oddzielny przewód

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować

KROK TRZECI : stwórz drugie piętro przesyłające prąd na dół  tworzący cyfry

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować

 

^

Na górnym piętrze trzeba dać odpowiednie opóźnienie między sekundami

 

KROK CZWARTY : Ciesz się gotową instalacją !

 

 

Jestem pewny że wiedza jaką zdobyliście czytając tego posta napewno Wam się przyda gdy weźmiecie się za redstona ;) .

 

Pozdrawiam.


167.gif  109.gif  244.gif

/int/ /d/ /b/ /pol/ /r9k/ /fa/ /trash/


craftportal

Craftserve to największy i najlepszy polski hosting serwerów Minecraft, jest solidny i tani więc go polecam

#2 Ersan

Ersan

    Zbanowany

  • Użytkownik+
  • 1222 postów
  • Ersan#2845
  • Ersanek
  •  

Napisano 14 January 2014 - 15:21

Poradnik dobry i ciekawy. 

Tego typu wyświetlacze wyglądają imponująco ale wole te oparte na blokach poleceń są proste, łatwiej można je skonfigurować i kontrolować.

Taka rada: screeny najlepiej wkładaj w spoilery jako obrazki np.



#3 Mareq

Mareq

    3spooky5me

  • Użytkownik+
  • 489 postów

Napisano 14 January 2014 - 15:55

@up

 

Na początku wstawiłem je odrazu [img} adres {/img] lecz rozmiar był nieodpowiedni, ostatecznie zostałem zmuszony do zwykłego linku.


167.gif  109.gif  244.gif

/int/ /d/ /b/ /pol/ /r9k/ /fa/ /trash/


#4 Ersan

Ersan

    Zbanowany

  • Użytkownik+
  • 1222 postów
  • Ersan#2845
  • Ersanek
  •  

Napisano 14 January 2014 - 16:22

@up

 

Na początku wstawiłem je odrazu [img} adres {/img] lecz rozmiar był nieodpowiedni, ostatecznie zostałem zmuszony do zwykłego linku.

To dziwne bo jak ja wstawiałem screeny z gry które mają zawsze taki sam rozmiar to wszystko było dobrze. 



#5 Zzak Blue Zzaker Studio

Zzak Blue Zzaker Studio

    Wyjadacz

  • Użytkownik
  • 939 postów
  • MrZzaker

Napisano 14 January 2014 - 16:47

proszę trochę dokłądniej


klik>>>>>>>>>>>>>|DARMOWE SERIALE ONLINE|<<<<<<<<<<<<<klik
Hyv.png

 


#6 Mareq

Mareq

    3spooky5me

  • Użytkownik+
  • 489 postów

Napisano 14 January 2014 - 16:53

proszę trochę dokłądniej

 

Wydawało mi się że opisałem wszystko dokładnie ;p

A więc : każda część liczby ma swój przewód położony na ziemi a nad nim paski - jeden pasek to jedna liczba , redstone przepływa przez te przewody i włącza czerwone pochodnie ustawione w odpowiednich miejscach które przesyłają prąd na dół dzięki czemu wysuwają się pistony stwarzając wrażenie liczby, po tym wszystkim prąd przechodzi do kolejnego  paska z jeszcze innymi ustawieniami pochodni i tak w kółko  ^_^  ...


167.gif  109.gif  244.gif

/int/ /d/ /b/ /pol/ /r9k/ /fa/ /trash/


#7 Zzak Blue Zzaker Studio

Zzak Blue Zzaker Studio

    Wyjadacz

  • Użytkownik
  • 939 postów
  • MrZzaker

Napisano 14 January 2014 - 17:22

ok, jak mam to podłączyć do comand blocków ? Np. liczników dedów


klik>>>>>>>>>>>>>|DARMOWE SERIALE ONLINE|<<<<<<<<<<<<<klik
Hyv.png

 


#8 Mareq

Mareq

    3spooky5me

  • Użytkownik+
  • 489 postów

Napisano 14 January 2014 - 17:32

ok, jak mam to podłączyć do comand blocków ? Np. liczników dedów

 

Szczerze mówiąc to mało znam się na comand blockach więc nie moge odpowiedzieć na twoje pytanie ;(


167.gif  109.gif  244.gif

/int/ /d/ /b/ /pol/ /r9k/ /fa/ /trash/


#9 WibratorMagiczny

WibratorMagiczny

    Nowy

  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 14 January 2014 - 21:02

Dzieki :)



#10 Rewan

Rewan

    Znawca

  • Użytkownik
  • 220 postów

Napisano 16 January 2014 - 17:27

Na trzecim obrazku dodałeś linię odpowiedzialną za kodowanie wyświetlanych znaków (cyfr), lecz nie stworzyłeś licznika. 

 

Definicja (źródło: Wikipedia)

Licznik elektroniczny - układ cyfrowy, którego zadaniem jest zliczanie wystąpień sygnału zegarowego.

 

W twoim przypadku sygnał początkowy (przycisk/płyta naciskowa) wywoła chwilowy zanik energii i spowoduje przejście sygnału przez wszystkie linie po kolei, bez możliwości zatrzymania.

Jeżeli miałbym to nazwać, to byłby to nie licznik, a prosty Timer z wyświetlaczem (w podstawowej wersji 10 sekundowy).

 

Takie małe sprostowanie z mojej strony.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w konstrukcjach związanych z czerwonym proszkiem.

 

Rewan90

Właściciel RewanIndustries


mca.png mca.png


#11 Hero123

Hero123

    Nowy

  • Użytkownik
  • 20 postów
  • Herominecraft12

Napisano 29 January 2014 - 20:49

super



#12 NikServe

NikServe

    Nowy

  • Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 23 May 2014 - 17:48

fajne to :D