Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wszystko o wioskach NPC


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Heliocid

Heliocid

    Herbaciany indywidualista

  • Użytkownik
  • 218 postów

Napisano 20 May 2013 - 20:36

*
Popularny

Postanowiłem przedstawić poradnik mówiący o mechanice powstawiania i rozrostu wiosek. Dzięki tym zasadom, w prosty sposób stworzyć można od podstaw zupełnie nową wioskę lub powiększyć już istniejącą.

 

1. Czym jest wioska?

Wioska to teren, na którym pojawiają się villagerzy. Zazwyczaj nie opuszczają oni granic swojej miejscowości. Wioski to także jedyne miejsce, gdzie znajdziemy naturalnie wygenerowane Iron Golemy.

Każda wioska ma swój punkt centralny. Wielkość wioski można ustalić poprzez odmierzanie odległości od tego punktu, do najdalej położonego domu. Warto też pamiętać, że minimalny rozmiar wioski wynosi 32 bloki w każdym kierunku. Oznacza to, że jeżeli dom oddalony jest o mniej niż 32 klocki, wioska i tak będzie miała 32.

 

2. Warunki powstawania i rozrostu wioski

Aby wybrany przez nas teren był uznawany za "wioskę", musi spełnić dwa proste warunki. Po pierwsze: musi znajdować się tam dom. Po drugie: musi na miejscu być NPC. Jeśli oba warunki zostaną spełnione, wybrany przez nas teren stanie się wioską.

Jeśli chcemy, aby nasza wioska była zasiedlana przez więcej villagerów, musimy zapewnić im odpowiednią ilość domów. Domyślna liczba mieszkańców wynosi 35% wszystkich domów. Warto pamiętać też, że aby populacja zaczęła się powiększać, w wiosce muszą znajdować się co najmniej dwaj NPC.

 

3. Czym jest dom?

Mianem "domu" określamy obiekt, do którego w czasie nocy udają się villagerzy. Aby obiekt stał się domem, musi spełniać określone warunki:

-musi mieć drzwi

-"wewnątrz" domu musi być więcej bloków zasłaniających niebo, niż na zewnątrz. 

-na blok znajdujący się tuż przed drzwiami musi padać światło słoneczne bezpośrednio z góry.

Oznacza to, że dom nie musi mieć nawet ścian. Możemy równie dobrze postawić drzwi, a za nimi lewitujący klocek.

 

4. Transport mieszkańców

Podczas tworzenia wioski ważne jest, aby mieć co najmniej dwóch NPC. Ich transport jest prostu. Najlepszym sposobem jest stworzenie torów, prowadzących od wioski, z której czerpiemy mieszkańców, do naszego terenu przeznaczonego pod zabudowę. Potem wpychamy ich do wagoników i pchamy.

 

5. Iron golemy

W naszych wioskach z czasem zaczną pojawiać się Iron Golemy. Aby jednak to się stało, należy mieć odpowiednio dużą wioskę. Minimalna ilość villagerów wynosi 10. Musimy mieć też więcej niż 23 domki. Wtedy pojawi się nasz pierwszy iron golem. Aby pojawił się drugi, musimy mieć w wiosce ponadu 20 villagerów. Na trzeciego trzeba ponad 30 i tak dalej. 

Tą wiedzę możemy wykorzystać też do tworzenia farm żelaza, o których możecie znaleźć materiały na przykład na YT.

 

7. Reputacja

W zależności od naszych działań wobec mieszkańców, nasza reputacja może się zmienić.

Sposoby zwiększania reputacji:

-Zakup przedmiotów. 1 kupiony przedmiot = wzrost reputacji o 1 punkt.

Sposobu obniżania reputacji:

-Uderzenie NPC - 1 punkt w dół

-zabicie NPC - 2 punkty w dół

-uderzenie dziecka NPC - 3 punkty w dół

-zabicie Iron Golema - 5 punktów w dół.

Reputacja wpływa na zachowanie golemów. Kiedy wynosi ona -15 lub mniej punktów, golemy będą nas atakować.

 

 

To póki co tyle. Jeśli ktoś uważa, że pominąłem jakiś ważny aspekt lub ma uwagę co do poradnika, proszę o napisanie o tym



craftportal

Craftserve to największy i najlepszy polski hosting serwerów Minecraft, jest solidny i tani więc go polecam

#2 Angry_Avocado

Angry_Avocado

    Nowy

  • Użytkownik
  • 56 postów
  • Lone_Wolf

Napisano 20 May 2013 - 21:00

Poradnik nawet ciekawy .. ale wg mnie pozytek z villagersów na singlu jest zerowy ( prawie nie korzystam ) . Kto lubi sie bawić polecam :)


Awokado jest zawsze złe !! :c

 

68369_17_07_12_6_51_44.png


#3 Karimiri

Karimiri

    Ekspert

  • Użytkownik
  • 1274 postów

Napisano 20 May 2013 - 21:02

sprostowanie: aby dom został uznany za "dom" na blok "na zewnątrz drzwi" musi padać światło słoneczne (czyli musi być widać niebo - szkło nie blokuje widoku)

 

+ villagersi zaczynają się rozmnażać jeśli mają "odpowiednio dużo" drzwi.

będą się rozmnażali do momentu kiedy na 1 drzwi będzie przypadało cirka 0.3 dorosłego wieśniaka

 

dawno nie zaglądałem na wiki, ale nie słyszałem aby to uległo zmianie ;)


  • Heliocid i Lankiller lubią to

"Nie wszyscy mogą nagrywać filmy z gier, a z pośród tych co mogą, nie wszyscy powinni..."
sg_sig.png
(YouTube)


#4 Heliocid

Heliocid

    Herbaciany indywidualista

  • Użytkownik
  • 218 postów

Napisano 20 May 2013 - 21:03

@up 

Faktycznie. Zaraz dodam informację do poradnika.



#5 sir 2bartek

sir 2bartek

    Króliś doświadczalny :3

  • Użytkownik+
  • 1863 postów
  • 2bartek

Napisano 21 May 2013 - 04:26

Troszku rozbudowali ten artykuł na wiki kiedy byłem tam ostatnim razem.. mógłbyś dodać też ten 'cennik' reputacji, skoro ludzie zamierzają bawić się z wioskami, dobrze wiedzieć jak to działa, szczególnie przy grindowaniu iron golemów.



#6 Heliocid

Heliocid

    Herbaciany indywidualista

  • Użytkownik
  • 218 postów

Napisano 21 May 2013 - 14:36

@up

Czemu nie. Nie jest on może bezpośrednio powiązany z samym modyfikowaniem wiosek, ale fakt, że może się przydać. Zaraz dodam.



#7 Khizbu

Khizbu

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 192 postów

Napisano 22 May 2013 - 18:57

Poradnik ciekawy, nawet trochę się z niego dowiedziałem. Masz mojego plusa :D


Ktoś jeszcze ma wątpliwości?
NEwZBB6.png
N3y9KSz.png


#8 Seba657

Seba657

    Nowy

  • Użytkownik
  • 26 postów

Napisano 20 November 2013 - 15:46

ciekawe dzięki

 

// Spam - 2 pkt ~ Adikso



#9 SoRe

SoRe

    Ja tu tylko sprzątam

  • Użytkownik
  • 739 postów

Napisano 26 November 2013 - 18:30

Może się przydać. + Za to że są tu informacje których nie ma na Wikipedii (minecraftowej) , a sprawdzałem ^^  



#10 KilDrak

KilDrak

    Nowy

  • Użytkownik
  • 7 postów
  • mati980816

Napisano 26 November 2013 - 18:31

+ Bardzo fajne i nawet przydatne.



#11 pawel2207

pawel2207

    Nowy

  • Użytkownik
  • 56 postów
  • pawel2207

Napisano 26 November 2013 - 19:45

Bardzo ciekawy poradnik Na pewno mi się przyda przy wioskach ;) leci +



#12 _Kori5171_

_Kori5171_

    Nowy

  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Kori5171

Napisano 26 November 2013 - 21:39

dzieki przydalo sie.

#13 Inggwe

Inggwe

    Znawca

  • Użytkownik
  • 249 postów

Napisano 26 November 2013 - 21:43

Ładnie,starannie opisane,ciekawe :)



#14 MinecraftIsGood

MinecraftIsGood

    Nowy

  • Użytkownik
  • 55 postów
  • maciek77

Napisano 02 January 2014 - 12:20

Na 100% mi się przyda :)


█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█

 


#15 koxmisiek

koxmisiek

    Nowy

  • Użytkownik
  • 79 postów
  • KoxMisiaczek

Napisano 10 October 2015 - 22:47

Ciekawe, nie wiedziałem o tych punktach reputacji :).


Wiem że mam słabą sygnaturę, ale chociaż sobie na nią popatrz:

 

 

 

( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

 


#16 Libter

Libter

    Legenda

  • Zbanowany
  • 3502 postów

Napisano 27 October 2015 - 09:10

Bardzo ciekawy poradnik dokładnie opisujący Minecraft'ową mechanikę wiosek.

Warto byłoby umieścić nieco screenów, aby wzbogacić opisy.