Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pomysły na poprawę kolei


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Joz

Joz

    real hero

  • Użytkownik
  • 422 postów

Napisano 06 February 2011 - 20:30

Postanowiłem zrobić oddzielny temat, ponieważ koleje w Minecrafcie są dosyć ważną i oddzielną sprawą. Kolej, jak kolej, wiemy iż w Polsce nie jest idealna, tak samo i w Minecrafcie. Piszmy w tym temacie, jak można by ją naprawić (w Minecrafcie, na Polskę już nie ma ratunku)

Podczas rozmowy z Curchackiem, zeszliśmy na ten temat. Najbardziej wnerwiająca jest zasada "South-West", mówiąca o tym że pociągi zawsze jadą w te właśnie strony. Rozmyślaliśmy długo i doszliśmy do wniosku że dobre rozwiązania zostały zastosowane w dwóch grach: Half-Life i Legend of Zelda. W tej pierwszej, strzelaliśmy do zwrotnic po bokach aby zmienić kierunek. Z racji tego iż nie ma strzelania, dobry byłby button, czy jakieś inne oznaczenie. W tej drugiej - jechało się tak jak w Half-Life, jedynie przyciskając "Lewo" i "Prawo" oraz "Prosto" wybierało się jak pojechać na następnym rozwidleniu.
W Legend of Zelda było także drugie rozwiązanie. Na mapie rysowało się trasę jaką chciało się jechać... i tyle. W przypadku, gdyby Notch dodał mapy, można by wykonać mapę która by pokazywała tylko i wyłącznie tory. Tym sposobem, można by sterując strzałkami, wybrać kierunek w jakim chcemy się udać.
Gdyby w ten sposób połączyć tory, z redstonem (bardzo prosty przepis - tory+redstone, a potem wózek+redstone) powstała by nam kolejka elektryczna. Stawiałoby się lampy co jakiś czas, tak jak w normalnych przewodach.
Jeb_ na swoim twitterze poinformował o dodaniu wkrótce nowej rzeczy właśnie do elektryczności. Diode/repeater. Z użyciem tegóż właśnie wynalazku, i tego co wcześniej powiedziałem, można by projektować automatyczne linie kolejowe, które co jakiś czas krążyły by na własnych liniach.
Trochę to skomplikowane, i Mojangom nie będzie się chciało tego robić, ale jakie są wasze propozycje?

craftportal

Craftserve to największy i najlepszy polski hosting serwerów Minecraft, jest solidny i tani więc go polecam

#2 Jajnick

Jajnick

    Pr0 kolorek nicku

  • Użytkownik
  • 483 postów

Napisano 06 February 2011 - 20:36

Moja propozycyjka: Chciałbym żeby dałoby się umieszczać płyty naciskowe na torach, wprowadzając nowy blok - Rails with pressure plate (lub coś w te intencje). A także żeby zwrotnice nie były takie "czułe" na redstona. Teraz wystarczy tylko sam pył (bez pochodni) by zmienić zwrotnicę. Jest to uciążliwe przy złożonych konstrukcjach z koleją, np. stacje kolejowe.

#3 blojayble

blojayble

    :u

  • Użytkownik
  • 414 postów
  • blojayble

Napisano 06 February 2011 - 20:48

Mi obecne koleje nawet pasują, bo trzeba włożyć w nie trochę pracy i ma się z czego cieszyć jak się skończy. Boostery są, są też wózki zasilane drewnem/węglem, ale są mało praktyczne. Imo fajnie było by zrobić kolejkę elektryczną która podtrzymywała by prędkość. Mogło by to działać tak że zaraz koło torów stawiało by się jakiś klocek co dawałby prąd, i miałby zasięg iluśtam kratek. Jeśli chodzi o dojazd i przyjazd do jakiejś kopalni to było by spoko, ale jak się ma zamiar objechać wiele stacji na mapie, to nie jest to praktyczne i przydało by się lepsze rozwiązanie. Szkoda że realia minecrafta utrudniają zrobinie efektywnego planowania trasy na kilku(nastu) stacjach. Dobry jest pomysł w zeldzie. Ale takie coś niezbyt się mi wpasowuje w minecrafta.
Dobrym pomysłem jest kilka pociągów na np. 3 liniach. Kosztowne, ale dużo wygodniejsze i więcej pola do popisu.

Ale co ja tam wiem, pewnie bredzę. :)


@UP. Już jest chyba mod umożliwiający takie płyty naciskowe, nie testowałem, ale widziałem na forum(nie tym), bądź ktoś o tym mówił.

#4 manderomc

manderomc

    Nowy

  • Użytkownik
  • 54 postów

Napisano 06 February 2011 - 22:26

Dla mnie obecne koleje są akurat, brakuje mi jedynie możliwości wyrzucania gracza z wózka.

#5 wojtek858

wojtek858

    Woohooo! Orzeszek pod kanapą!

  • Użytkownik
  • 2743 postów

Napisano 06 February 2011 - 23:57

Mi zdecydowanie brakuje sterowania wózkiem, bo próba przełączenia dźwigni przy dużej prędkości, to nie jest dobre rozwiązanie.

7dnEj.png


#6 Fixero

Fixero

    Nowy

  • Użytkownik
  • 63 postów

Napisano 07 February 2011 - 11:05

Mi pasowało by zastąpienie boosterów czymś mniej "bugowym"
Jakiś specjalny klocek który by to napędzał (tylko nie tak jak w modzie minecart mania gdzie trzeba było podkładać złoty blok)
Wykonywało by się go z redston-a i odrobiny kamienia, a działał by jak booster

#7 McSpawn

McSpawn

    Nowy

  • Użytkownik
  • 0 postów

Napisano 10 February 2011 - 01:49

Dlaczego nie wykorzystać redston-a jako prąd dla kolejki ??

#8 Joz

Joz

    real hero

  • Użytkownik
  • 422 postów

Napisano 10 February 2011 - 07:22

Gdyby w ten sposób połączyć tory, z redstonem (bardzo prosty przepis - tory+redstone, a potem wózek+redstone) powstała by nam kolejka elektryczna. Stawiałoby się lampy co jakiś czas, tak jak w normalnych przewodach.

Kocham gdy ludzie czytają tematy.


#9 Jajnick

Jajnick

    Pr0 kolorek nicku

  • Użytkownik
  • 483 postów

Napisano 10 February 2011 - 13:53

Mi zdecydowanie brakuje sterowania wózkiem, bo próba przełączenia dźwigni przy dużej prędkości, to nie jest dobre rozwiązanie.

Popieram, ale tylko gdy będzie to działać w jedną stronę: Zwalniać. Nie ma tak dobrze że maszynista musi wyłącznie trzymać W...

#10 wojtek858

wojtek858

    Woohooo! Orzeszek pod kanapą!

  • Użytkownik
  • 2743 postów

Napisano 10 February 2011 - 14:03

@up:
O tak, hamulec popieram. I do tego jeszcze możliwość wykolejenia wagoniku - musiałoby się przy dużej prędkości hamować przed zakrętami :)

7dnEj.png


#11 Pred96

Pred96

    Nowy

  • Użytkownik
  • 38 postów

Napisano 10 February 2011 - 16:35

Musimy mieć tylko nadzieję,że Notch wprowadzi coś takiego :)

#12 Millenium97

Millenium97

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 175 postów

Napisano 10 February 2011 - 17:30

Można by zrobić samochody tak samo jak wózek tylko że z djamenóff a w środku red dast i wtedy można by było kierować.

#13 wojtek858

wojtek858

    Woohooo! Orzeszek pod kanapą!

  • Użytkownik
  • 2743 postów

Napisano 10 February 2011 - 17:52


7dnEj.png


#14 SCC

SCC

    Nowy

  • Użytkownik
  • 28 postów

Napisano 16 February 2011 - 11:24

Ja myślę, że przydałby się magnes (robiony z żelaza, redstona i lapisu) którym można by łączyć wagony. Coś takiego przydało by się na SMP.
PS. @UP się zgadzam. Góra zresztą też.