Spigot.yml – Poradnik

Na pewno wiele osób z was nie raz widziała, że wasz serwer oparty o silnik spigot tworzy tajemniczy plik spigot.yml. Większość początkujących administratorów serwerów ignoruje go, a jest on całkiem przydatnym narzędziem. w tym wpisie postaram się przybliżyć wam możliwości konfiguracji za pomocą tego pliku opcja po opcji.

Świeżo wygenerowany spigot.yml przez silnik spigot-1.9.2 wygląda następująco.

config-version – opcja ta służy do określania wersji pliku konfiguracji. Nie należy tego zmieniać.

settings: – sekcja ta służy do określania podstawowych ustawień silnika

save-user-cache-on-stop-only – opcja ta służy do określania czy serwer ma zapisywać dane o graczach za każdym razem gdy gracz się wylogowywuje z serwera, czy dopiero przy wyłączaniu serwera. Przyjmuje dwie wartości – true ( serwer zapisuje dane o graczach przy wyłączaniu ), lub false ( serwer zapisuje dane o graczach po ich wylogowaniu.
Domyślna wartość: false

bungeecord – opcja ta służy do określania czy gracze logują się na serwer za pośrednictwem bungeecorda czy nie. Przyjmuje dwie wartości – true ( gracze mogą zalogować się tylko za pośrednictwem bungeecorda ), lub false ( połączenia od bungeecordy nie będą działały ).
Domyślna wartość: false

late-bind – opcja ta służy do określania czy serwer ma wpuszczać graczy na serwer przed zakończeniem ładowania pluginów. Przyjmuje dwie wartości – true ( gracze mogą wejść na serwer przed zakończeniem ładowania pluginów ), lub false ( gracze nie mogą wejść na serwer przed zakończeniem ładowania pluginów ).
Domyślna wartość: false

sample-count – opcja ta służy do określania ilości losowo wybranych graczy do wyświetlenia po najechaniu na liczbę graczy na ekranie wyboru serwera. Przyjmuje liczby całkowitejako swoje wartości.
Domyślna wartość: 12

player-shuffle – opcja ta służy do określania odstępu liczonego w tickach pomiędzy wymieszaniem kolejki akcji graczy. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 0

filter-creative-items – opcja ta służy do określania czy serwer ma pilnować, żeby gracz w trybie kreatywnym nie mógł spawnować przedmiotów które w normalnych warunkach nie istnieją. Przyjmuje dwie wartości – true ( serwer pilnuje list przedmiotów ), lub false ( serwer nie pilnuje list przedmiotów ).
Domyślna wartość: true

user-cache-size – opcja ta służy do określania maksymalnego rozmiaru pliku usercache.json. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 1000

int-cache-limit – opcja ta służy do określania rozmiaru maksymalnego pamięci tymczasowej liczb całkowitych. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 1024

moved-wrongly-threshold – opcja ta służy do określenia progu do wyświetlenia ostrzeżenia o błędnym ruchu gracza. Przyjmuje liczby zmiennoprzecinkowe jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 0.0625

moved-too-quickly-multiplier – opcja ta służy do określenia częstotliwości sprawdzania prędkości gracza. Większa wartość pozwala graczom poruszać się szybciej. Przyjmuje liczby zmiennoprzecinkowe jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 10

timeout-time – opcja ta służy do określenia czasu liczonego w sekundach, przez który serwer może nie odpowiadać. Po upłynięciu tego czasu serwer zapisze crash log i jeżeli jest to skonfigurowane – przystąpi do wyłączania serwera i restartu. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 60

restart-on-crash – opcja ta służy do określenia czy serwer ma restartować się samodzielnie po crashu. Przyjmuje dwie wartości – true ( serwer zrestartuje się samodzielnie ), lub false ( nie zrestartuje się samodzielnie ). Do działania potrzebuje poprawnie podanej opcji restart-script.
Domyślna wartość: true

netty-threads – opcja ta służy do określenia ilości wątków których serwer będzie używał do połączeń sieciowych. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 4

attributes: – podsekcja ta służy do określania maksymalnych wartości kolejno: zdrowia, prędkości poruszania się i obrażeń od ataku Przyjmują liczby zmiennoprzecinkowe jako swoje wartości.
Domyślne wartości: 2048.0

debug – opcja ta służy do określenia, czy serwer ma wypisywać więcej danych w konsoli. Przyjmuje dwie wartości – true ( serwer będzie wypisywał więcej informacji ), lub false ( serwer będzie wypisywał mniej informacji ).
Domyślna wartość: false

commands: – sekcja ta służy do określenia zasad dotyczących komend.

tab-complete – opcja ta służy do określenia ile znaków komendy należy wpisać, aby była ona automatycznie uzupełniana klawiszem TAB. Ustawienie -1 wyłącza obsługę klawisza TAB, ustawienie 0 pozwala na autouzupełnianie wszystkich komend, ustawienie 1 pozwala na autouzupełnianie komend po wpisaniu pierwszej litery, ustawienie 2 pozwala na autouzupełnianie komend po wpisaniu dwóch liter itd. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 0

log – opcja ta służy do określenia czy serwer ma zapisywać w logach wszystkie komendy wykonywane przez graczy. Przyjmuje dwie wartości – true ( serwer będzie zapisywał komendy ), lub false ( serwer nie będzie zapisywał komend ).
Domyślna wartość: true

replace-commands – opcja ta służy do określenia komend, których bukkitowa implementacja ma zostać ominięta i mają zostać wykonane ich oryginalne zamienniki. Przyjmuje listę ciągów znaków jako swoje wartości.
Domyślna wartość: [  – setblock
……………………   – summon
……………………   – testforblock
……………………   – tellraw
]

spam-exclusion – opcja ta służy do określenia komend, które omijają zabezpieczenie przed spamowaniem komendami. Przyjmuje listę ciągów znaków jako swoje wartości.
Domyślna wartość: [  – /skill ]

silent-commandblock-console – opcja ta służy do określania czy akcje związane z blokami komend mają pokazywać się w konsoli serwera. Przyjmuje dwie wartości – true ( akcje bloków komend będą niewidoczne w konsoli ), lub false ( akcje bloków komend będą rejestrowane w konsoli ).
Domyślna wartość: false

messages: – sekcja ta służy do określenia wiadomości którą otrzymuje gracz w sytuacjach kolejno: braku gracza na whiteliście, gdy jest ona włączona, nieistnienia komendy, którą gracz próbował wykonać, zapełnienia wszystkich slotów serwera, wersji gry gracza starszej od wersji gry serwera, wersji gry serwera starszej od wersji gry gracza iinformacji pojawiającej się gdy serwer jest restartowany komendą /restart. Tajemnicze „{0}” jest automatycznie zamieniane na aktualną wersję gry serwera, nie trzeba wpisywać ręcznie. Wszystkie opcje przyjmują ciągi znaków jako swoje wartości.
Domyślne wartości:

………………………….  whitelist: You are not whitlisted on this server!
………………………….. unknown-command: Unknown command. Type „/help” for help.
………………………….. server-full: The server is full!
………………………….. outdated-client: Outdated client! Please use {0}
………………………….. outdated-server: Outdated server! I\’m still on {0}
………………………….. restart: Server is restarting ]

Stats: – sekcja ta służy do określania ustawień dotyczących statystyk i osiągnięć w grze.

disable-saving – opcja ta służy do określania czy serwer ma zapisywać statystyki i osiągnięcia zdobyte przez gracza. Przyjmuje dwie wartości – true ( serwer nie będzie zapamiętywał danych ), lub false ( serwer będzie zapisywał dane ).
Domyślna wartość: false

forced-stats – opcja ta służy do określania osiągnięć, które gracz ma otrzymać natychmiastowo po wejściu na serwer. Przyjmuje wartości typu mapa, czyli przykładowo, jeżeli chcemy przydzielić automatycznie graczom osiągnięcie openInventory, zapis wyglądałby następująco:

forced-stats: achievement.openInventory: 1

Domyślna wartość: {} ( brak automatycznie przydzielanych osiągnięć )

world-settings: – sekcja ta służy do określania ustawień światów. Jeżeli chcesz wprowadzić różne ustawienia dla różnych światów, skopiuj całą sekcję i wklej ją poniżej sekcjj world-settings z nazwą wg wzorca nazwaświata-settings: ( przykładowo, jeżeli Twój świat nazywa się spigot, to sekcja ustawień tego świata powinna nazywać się spigot-settings

verbose – opcja ta służy do określania czy przy starcie serwera powinna pojawiać się informacja w konsoli o ustawieniach światów. Przyjmuje dwie wartości – true ( informacja o ustawieniach światów będzie pokazywana ), lub false ( informacja o ustawieniach światów nie będzie pokazywana ).
Domyślna wartość: true

nerf-spawner-mobs – opcja ta służy do określania czy moby ze spawnera mają być kontrolowane przez AI ( namierzać gracza, atakować itp. W wypadku włączenia tej opcji moby ze spawnerów nie będą się poruszać, będą poddawać się np wodzie za wyjątkiem blazów, które nadal będą strzelać kulami ognia, unosić się i opadać. Przyjmuje dwie wartości – true ( moby ze spawnerów nie będą kontrolowane przez AI ), lub false ( moby ze spawnerów będą kontrolowane przez AI ).
Domyślna wartość: false

growth: – podsekcja ta służy do określania mnożnika podanego w procentach prędkości wzrostu określonych roślin ( 100 oznacza identyczny czas wzrostu jak w wypadku gry w trybie jednoosobowym ). Wartości podaje się kolejno dla kaktusa, trzciny, melonów, grzybów, dyń, sadzonek drzew, zbóż i brodawek netherowych. Przyjmują liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślne wartości: 100

entity-activation-range:  – podsekcja ta służy do określania odległości liczonej w blokach od gracza, w której moby są obsługiwane w każdym ticku serwera. Moby w większej odległości będą obsługiwane rzadziej w celu oszczędzenia mocy obliczeniowej serwera. Wartości podaje się kolejno dla zwierząt, mobów agresywnych i mobów tła ( nietoperze ). Przyjmują liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślne wartości kolejno: 32, 32 i 16

mob-spawning-range – opcja ta służy do określania odległości liczonej w chunkach od gracza w obrębie której moby będą się spawnować. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 4

entity-tracking-range: – podsekcja ta służy do określania odległości liczonej w blokach od gracza, w której moby są widzialne dla gracza ( są wysyłane o nich informacje do gracza z serwera ). Wartości podaje się kolejno dla gracza, zwierząt, mobów agresywnych, mobów tła i innych. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślne wartości kolejno: 48, 48, 48, 32 i 64

ticks-per: – podsekcja ta służy do określania ustawień dotyczących hopperów.

hopper-transfer – opcja ta służy do określania czasu liczonego w tickach który zostaje odczekany pomiędzy kolejnymi przekazaniami przedmiotów z hoppera. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 8

hopper-check – opcja ta została usunięta w silniku na wersję 1.8.3.

hopper-amount – opcja ta służy do określania ilości rzeczy przenoszonych przez hopper naraz. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 1

random-light-updates – opcja ta służy do określania czy serwer ma losowo testować chunki w celu poprawiania dość częstych błędów oświetlenia. Przyjmuje dwie wartości – true ( serwer będzie sprawdzał chunki ), lub false ( serwer nie będzie sprawdzał chunków ).
Domyślna wartość: false

save-structure-info – opcja ta służy do określania czy serwer ma zapisywać informacje o generowanych strukturach ( wioski, twierdze itp ). W wypadku wyłączenia zapisywania informacji możliwe jest, że oczy kresu nie będą wskazywały twierdz, czarne szkielety nie będą spawnowały się w netherowych twierdzach, a wiedźmy nie będą pojawiały się w chatkach.Dotyczy to wersji 1.7. Przyjmuje dwie wartości: true ( serwer zapisuje informacje ), lub false ( serwer nie zapisuje informacji ).
Domyślna wartość: true

max-entity-collisions – opcja ta służy do określania maksymalnej ilości kolizji dla każdego stworzenia przeliczanych w jednym ticku serwera. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 8

dragon-death-sound-radius – opcja ta służy do określania odległości w blokach od umierającego smoka w którym słychać odgłos jego śmierci. Ustawienie na 0 spowoduje włączenie odgłosu dla wszystkich graczy na serwerze. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 0

seed-village – opcja ta służy do określania tzw. seedu używanego przy tworzeniu wiosek na mapie. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 10387312

seed-feature – opcja ta służy do określania tzw. seedu używanego przy tworzeniu struktur ( bez wiosek ) na mapie. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 14357617

hunger: – podsekcja ta służy do określania wartości punktów głodu które zostaną odjęte przed wykonaniem określonych akcji”. Wartości podaje się kolejno dla chodzenia, sprintu,walki i regeneracji zdrowia. Przyjmuje liczby zmiennoprzecinkowe jako swoje wartości.
Domyślne wartości kolejno: 0.2, 0.8, 0.3 i 3.0

max-tnt-per-tick – opcja ta służy do określenia ilości bloków wybuchającego dynamitu obsługiwanego w czasie jednego ticku serwera. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 100

max-tick-time – opcja ta służy do określenia czasu liczonego w milisekundach na obliczenia związane kolejno z blokami i stworzeniami, po upłynięciu którego serwer automatycznie przeskakuje do kolejnego zadania. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślne wartości: 50

item-despawn-rate – opcja ta służy do określenia czasu liczonego w tickach potrzebnego na zniknięcie leżących przedmiotów na ziemi. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 6000

merge-radius: – podsekcja ta służy do określenia odstępu liczonego w blokach, który musi być między dwoma leżącymi kulkami expa lub dwoma leżącymi przedmiotami, aby nie zostały połączone w jeden, zestackowany. Wartości podaje się kolejno dla kulek expa i przedmiotów. Przyjmuje liczby zmiennoprzecinkowe jako swoje wartości.
Domyślne wartości kolejno: 3.0 i 2.5

arrow-despawn-rate – opcja ta służy do określania czasu liczonego w tickach potrzebnego na zniknięcie strzał wbitych w gracza lub inne bloki. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 1200

enable-zombie-pigmen-portal-spawns – opcja ta służy do określania czy świnie zombie mają spawnować się w portalach. Przyjmuje dwie wartości – true ( świnie zombie będą się spawnować ), lub false ( świnie zombie nie będą się spawnować ).
Domyślna wartość: true

wither-spawn-sound-radius – opcja ta służy do określania odległości w blokach od spawnującego się withera w którym słychać odgłos jego spawnu. Ustawienie na 0 spowoduje włączenie odgłosu dla wszystkich graczy na serwerze. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 0

view-distance – opcja ta służy do określania ilości chunków ładowanych w każdą stronę od gracza. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości
Domyślna wartość: 10

hanging-tick-frequency – opcja ta służy do określenia zmian wartości ticków za każdym razem kiedy tick jest aktualizowany. Przyjmuje liczby całkowite jako swoje wartości.
Domyślna wartość: 100

zombie-aggressive-towards-villager – opcja ta służy do określania czy zombie mają być agresywne stosunku do wieśniaków. Przyjmuje dwie wartości – true ( zombie będą agresywne wobec wieśniaków ), lub false ( zombie nie będą agresywne wobec wieśniaków ).
Domyślna wartość: true

Podziękowania dla: BobekRobal