Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skarga: aktualny poziom forum


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 Furas Berneńczyk

Furas Berneńczyk

    Muminek

  • Weteran
  • 752 postów
  • Bartor#1111

Napisano 19 September 2016 - 10:47

*
Popularny

Dzień dobry,
Zdenerwowałem się. Przez ostatnie miesiące wzbierało we mnie uczucie poirytowania, aż wreszcie osiągnęło stopień, w którym musi się ultonić. Nazwa tematu jest wystarczająco jasna, więc nie będę jej rozwijał. Chciałbym jednak opisać sytuację, której początki sięgają spokojnie półtora roku wstecz. Dodatkowo skargę kieruję do wyższych instancji, nieudacznej moderacji i nieistniejącej admijistracji.
Dlaczego wspomniałem czas sprzed osiemnastu miesięcy? Wtedy właśnie główny zarządca forum, Tomasz Budny aka chlitto, rozkazał wprowadzenie, jak to sam wtedy nazywał, "polityki pro nowym użytkownikom". Zaowocowała ona wycofaniem się z głównego nurtu CraftPortal grupy ostatnich, żyjących jeszcze członków starej ekipy i rzeczywiście, umożliwiła rozprzestrzenieniu się "nowym". Moderacja z tamtego okresu zmuszona była przestrzegać nakazów chlitta, chociaż nie były one ani lukratywne dla forum w dalekiej perspektywie (co opiszę za chwilę), ani nie naprawiały nadwyrężonych relacji z weteranami portalu, a wręcz przeciwnie, skazywały je na całkowitą ruinę. I patrząc na to liczbami, opłacało się - CraftPortal pozbawione "elity" przyciągało do pozostania na stałe większą rzeszę zainteresowanych, co było głównym celem działań.
"Bunt" ekipy Craft/webu (inaczej jest cenzurowane, no proszę) był wywołany przez tamte działania, które szły w parze z ciągłymi awariami witryny, dodatkowo ignorowanymi przez combo chlitto+Cubix. Nie chcę więcej pisać o tym teraz, ponieważ ten epizod został zamknięty z odpowiednimi konsekwencjami, z których jednak niektóre są ważne w dzisiejszej sprawie.
Pierwsza sprawa to zmiany w ekipie. Patrząc na administrację/moderację sprzed i po incydentu, pozostał zaledwie Rosół. Quadir usunął się z pozycji sam, a nawet tak przydatni (i praktycznie niewinni!) ludzie jak Peter zostali wywaleni (przez właśnie zaostrzone reguły tolerancji "innych witryn" na CraftPortal po odłączeniu Craft/webu).
Drugą jest ekstremalne zmniejszenie uprawnień... każdego. Brak kontroli takich pierdół jak statusy przy modach lub brak dostępu do boarda zarządzania forum u administratorów (co było standardem i podstawą rozwoju forum za Kredensa, prawdopodobnie ostatniego admina który samodzielnie zajmował się rozwojem forum). Uniemoźliwia to po prostu ich pracę, ograniczając zakres akcji do minimum.
Przechodząc teraz do sedna sprawy, bo ściana tekstu wyżej to dosyć ważny wstęp. Polityka "pro nowym użytkownikom" sprawiła, że aktualnie ktokolwiek nowy przychodzący na CraftPortal widzi ekstrenalnie toksyczną społeczność, której 90% zajęć to wyzywanie się nawzajem. Dowodów nie trzeba szukać daleko, starczy wyjść z tego tematu. Tak złej sytuacji nie było nigdy i naprawdę nie podoba się ona konkretnie nikomu, a teraz kiedy naprawdę przydałyby się działania prewencyjne (co nie było w ogóle potrzebne półtora roku temu), moderatorzy mają związane ręce, a admini chęci do podjęcia działań.
Rozwiązania? Powiększenie składu moderacji (wybierając na zasadzie innej niż losowa), przywrócenie poprzednich uprawnień, zaostrzenie kar za spam, multikonta i wyzwiska. Bycie miłym najwyraźniej nie działa.

Pozdrawiam,
Bartor, nieszczęśliwy użytkownik forum CraftPortal.pl

P.S. Chętnie wysłucham słów wszystkich innych w tej kwestii, zapraszam do odpisywania, może przy odpowiednim poparciu chlitto w końcu zainteresuje się własnym forum.

"A wy, coście szarzyzny uprawiali brzydź

I zbiorową w pyskach złudę srożyli dumnie

Czy zdołacie tym życiem, co was wydrwi, żyć

I w zawrotny przepych słońca wejść bezrozumnie?"
~Bolesław Leśmian, "Marsjanie"


craftportal

Craftserve to największy i najlepszy polski hosting serwerów Minecraft, jest solidny i tani więc go polecam

#2 MrKisiel

MrKisiel

    Największy zbrodniarz wojenny

  • Użytkownik+
  • 3422 postów

Napisano 19 September 2016 - 10:57

Ty naprawdę myślisz, że ten temat coś zmieni? Kacprus i Kejk nawet gdyby chcieli to nic nie zrobią, a adminów widuje tu raz na 2 tygodnie.

Edit: nie żebym twierdził, że podoba mi sie tak jak jest. Usuńcie kurfa wkońcu to craftures z profilu, ta strona nie działa od chyba pół roku.

Użytkownik MrKisiel edytował ten post 19 September 2016 - 10:59

  • bopke lubi to


#3 Aziz

Aziz

    Legenda

  • Administrator
  • 4182 postów
  • Aziz

Napisano 19 September 2016 - 11:11

Miałem się zabrać za pisanie tego samego dzisiaj, uprzedziłeś mnie. Niemniej popieram i podpisuję obiema rękami i nosem.


Dołączona grafika
Ja tu tylko sprzątam
Na co mi pad gdy mam WSAD
"era kucyków na CraftPortal minęła" - Danio, 11 grudnia 2011; 22:52 "David z Getta" ~ Vermello
"Aziz to Aziz" - Mawi "Wielka księga epickich cycatów" ~ Soneillon
"Adikso rano kobiety w dniu ich siekiery." - Ransey

#4 Hevbis

Hevbis

    Mistrz

  • Użytkownik+
  • 1981 postów
  • Hevbis

Napisano 19 September 2016 - 11:13

Nie wiem jak wyglądał CraftPortal z przed półtora roku, bo jeszcze wtedy mnie tu nie było, ale denerwuje mnie zachowanie niektórych osób.

Nie uważam że moja postawa jest do końca poprawna, ale chyba nie aż taka zła jak pewnego użytkownika, który BEZKARNIE, niemal codziennie zakłada kolejne konto.

Zgadzam się z Batorem. CraftPortal potrzebuje nowych administratorów, moderatorów oraz zaostrzenia niektórych kar.


discord server here: https://discord.gg/exDArtf


#5 kapi440

kapi440

    Król Gumciów

  • Użytkownik+
  • 267 postów

Napisano 19 September 2016 - 11:24

Dobra Bartor, może niezbyt Cię lubię, ale w tym momencie mówisz całą prawdę. Gdy przeglądałem kiedyś to forum nie było tu tylu idiotów co jest teraz. Kiedyś nie było możliwe żeby w ciągu jednego dnia typek zrobił 3 multikonta i nie został zbanowany.


DqdO1iJ.png


#6 elementiro

elementiro

    dog in disguise

  • Użytkownik+
  • 119 postów

Napisano 19 September 2016 - 12:00

Mogę się mylić, ale z tego co pamiętam to dawniej też (pewni) użytkownicy wyzywali się nawzajem, istniały osoby, które zakładały multikonta, spamowały itd. Natomiast odchodzenie dawnych użytkowników zaczęło się jeszcze wcześniej. Zaś co do wyzywania - nie powiedziałbym, że to wina administracji. To wina użytkowników. Pewnej ich części. Choć zapewne wszyszcyśmy po trochu tego winni i sami tak postępujemy to nie można powiedzieć, nadal są tacy, z którymi można kulturalnie porozmawiać. Spójrzmy najpierw na siebie i dawajmy przykład. Jeśli osoba niewłaściwie postępująca spotka się z obojętnością i stanowczym, lecz kulturalnym sprzeciwem miast podsycaniem kłótni, stosem wyzwisk w jej stronę i gronem naśladowców wśród bardziej znanych użytkowników forum to bardziej prawdopodobne, że odpuści takie zachowanie. Nowi użytkownicy napotykają toksyczną społeczność? To czyja to wina jak nie samej społeczności? Nie. Nie możemy zrzucać całej winy na chlitta. Musimy pierw spojrzeć krytycznie na samych siebie i nasze własne zachowanie!

Błędy w kodzie strony? Jak najbardziej są, i to bynajmniej nie drobne. Nie da się zaprzeczyć. Awarie witryny? Zdarzają się, ale wcześniej też były. I o ile teraz na ogół nie trwają zbyt długo, to przecież kiedyś, jeszcze za czasów Patrolla bywały takie, które unieruchamiały forum na długie godziny czy nawet dnie. Nie oszukujmy się, przeszłość nie była taka wesoła. Czy praca administracji i moderacji była sprawniejsza (o możliwościach się nie wypowiem, gdyż sam, z trywialnej przyczyny, niewiele o nich wiem wiem, ale wierzę - zapewne jest potrzeba na poszerzenie nieco uprawnień)? Być może. Jednak obecna ekipa też na pewno robi co może - sam wielokrotnie byłem świadkiem ich szybkiej reakcji. Choć tak, przydałoby się poszerzyć jej skład. Na pewno są rzeczy do poprawy, są kwestie, które administracja mogła rozwiązać lepiej czy decyzje, które nie były do końca przemyślane. Jednak musimy pamiętać, że zmiany muszą zacząć się od samych użytkowników - zwłaszcza tych bardziej rozpoznawalnych i udzielających się często. Zmiany muszą zacząć się od nas samych. Bo bez tego administracja nie naprawi problemu. (no, chyba, że dziesiątkując użytkowników poprzez liczne bany, w tym także dla tych, którzy siedzą na forum już od lat).

EDIT: śmiechłem trochę z kompozycji tekstu - wstęp to wg. ciebie 80% tekstu. =P


Użytkownik elementiro edytował ten post 19 September 2016 - 12:01


#7 Cleo Air

Cleo Air

    XII - The Hanged Man

  • Użytkownik+
  • 116 postów

Napisano 19 September 2016 - 12:05

inb4 bane

A tak na serio, ayy... tak długo jak tu siedzę, patrząc na całą historię CraftPortal od 5 lat wydaje mi się, że optymalne rozwiązanie raczej nigdy nie zaistnieje.
Bo co niby? Z jednej strony na forum panoszy się elitaryzująca się "stara gwardia" często nie znająca podstaw kultury i wyzywająca wszystkich od newfagów, a z drugiej nowi nawet nie tyle użytkownicy co po prostu "trolle", bzdurne przerzucanie się statusami różniącymi się jedynie jednym słowem i idiotyczne tematy o orzechach, budyniu, i o ironio, rakach. To kto przypływa na forum trudno kontrolować, ale i z drugiej strony na samej elicie forum nie wyżyje. I w tym przypadku Chlitta rozumiem, sęk w tym, że w pewnym momencie wprowadzania w życie "forum przyjaznego dla nowych" ktoś to wszystko chyba przestał kontrolować czego efektem jest obecna sytuacja.

No a skład moderacji rzeczywiście jest on śmiesznie mały, tym bardziej, że przesiaduję w chwili obecnej na forum 10 razy mniejszym, ale za to z 2 razy większym składem administracyjnym. Nie umiem sobie wyobrazić jak 4 osoby kontrolują witrynę, na której codziennie udziela się około 400 użytkowników.

 

Kiedyś nie było możliwe żeby w ciągu jednego dnia typek zrobił 3 multikonta i nie został zbanowany.

Błąd! No ale nie każdy musi pamiętać Tarzana i moje multikonta.


12671736_1238553616159640_60323069247132


#8 Furas Berneńczyk

Furas Berneńczyk

    Muminek

  • Weteran
  • 752 postów
  • Bartor#1111

Napisano 19 September 2016 - 12:10

Podsumowaniem myśli ma być "przez nieprzemyślane reformy pogłębiliśmy problem", a że reformy były pomysłem chlitta, to na nim niestety opieram sporą część odpowiedzialności. Doskonale wszyscy wiecie, że zainteresowanie utrzymaniem poziomu forum jest naprawdę niewielkie, a wrzucanie za argumentu "kiedyś też było źle" jest całkowicie bezsensowne, bo nigdy nie było TAK źle. Zdarzały się typowe kłótnie i spory z wyzwiaskami, ale zaspamowanie wszystkiego nazywaniem każdego "RAKIEM" itd. jest po prostu żenujące.

"A wy, coście szarzyzny uprawiali brzydź

I zbiorową w pyskach złudę srożyli dumnie

Czy zdołacie tym życiem, co was wydrwi, żyć

I w zawrotny przepych słońca wejść bezrozumnie?"
~Bolesław Leśmian, "Marsjanie"


#9 benio1394

benio1394

    Legenda

  • Użytkownik
  • 2649 postów
  • benio1394

Napisano 19 September 2016 - 13:00

Pamiętam, że jakiś czas temu jakiś użytkownik prosił o dostęp do specjalnego forum dla użytkowników+ może to nie jest zła koncepcja? Jakby nie było to fora są w dużej mierze, aby można było mówić o problemach, zaś średnia wieku graczy mc nie powala... To z kolei przyciąga trolli i hejterów (biję się w piersi, że również należę do tego gatunku)

#10 Modi

Modi

    How do you like me now?

  • Użytkownik+
  • 2144 postów

Napisano 19 September 2016 - 13:15

Nie umiem sobie wyobrazić jak 4 osoby kontrolują witrynę, na której codziennie udziela się około 400 użytkowników.

 

Nie kontrolują, w tym jest problem.

 

Jak jeszcze byłem moderatorem, miałem mocno chęci żeby jakoś pomóc temu forum, ale nasze uprawnienia zostały tak ogołocone, że gdy coś się naprawdę działo to potrafiłem tylko rozłożyć ręce i zalecić skonsultowanie się z administratorem, nawet jeśli chodziło o głupie usunięcie statusu.

Teraz to forum jest całkowicie zepsute, kiedyś przychodziłem tutaj co chwila, żeby chociażby zerknąć na czat albo statusy, ale teraz chce mi się jedynie wymiotować. I nikt z tym nic nie robi, moderatorzy nie mogą bo nie mają uprawnień, Rossiol jest, ale jego lista uprawnień jest śmiechu warta a Chlitto przepełniony paranoją po ostatniej akcji z kupaie zabunkrował się i zostawił forum takie jakie jest - zepsute.


  • Aziz lubi to

MODI RULZ!!!! ok


#11 NightFireDragon

NightFireDragon

    Wiecznie Smutny

  • Użytkownik+
  • 930 postów
  • NightFireDragon

Napisano 19 September 2016 - 13:39

tl;dr

A na serio to widać po poziomach postów typu "Co dziś piłeś" "Co jadłeś na śniadanie" że coś jest nie tak...


  • Cleo Air lubi to

9eeff5b4f0c6f38c.png


#12 Gość_Murshtin_*

Gość_Murshtin_*
  • Gość

Napisano 19 September 2016 - 13:43

Gdyby forum gniło od dołu to ww. pretensje i nadzieje związane z poprawą poziomu forum byłyby bardziej zasadne. Niestety jednak prawdą jest, że forum gnije tak samo albo jeszcze mocniej - od góry. A wiem to, bo byłem swojego czasu moderatorem, administratorem i widziałem jak wszystko się zmienia na przestrzeni tygodni - dlatego m.in. zrezygnowałem z tego stanowiska. Nic nie zmienisz.


Użytkownik Murshtin edytował ten post 19 September 2016 - 13:45


#13 Aziz

Aziz

    Legenda

  • Administrator
  • 4182 postów
  • Aziz

Napisano 19 September 2016 - 13:44

Elita elitą, ale potrzebni są użytkownicy którzy wnoszą coś w społeczność, choćby i nowi ze stażem dwóch tygodni. Tymczasem tacy jak oni są zasypywani przez lawinę upośledzenia umysłowego, wyzwisk, namawiania do samobójstwa (co przestało być śmieszne po tygodniu od pojawienia się w sieci), bezsensownego spamu na bylejakie tematy etc.


  • Krystiank1410 i Cleo Air lubią to
Dołączona grafika
Ja tu tylko sprzątam
Na co mi pad gdy mam WSAD
"era kucyków na CraftPortal minęła" - Danio, 11 grudnia 2011; 22:52 "David z Getta" ~ Vermello
"Aziz to Aziz" - Mawi "Wielka księga epickich cycatów" ~ Soneillon
"Adikso rano kobiety w dniu ich siekiery." - Ransey

#14 Furas Berneńczyk

Furas Berneńczyk

    Muminek

  • Weteran
  • 752 postów
  • Bartor#1111

Napisano 19 September 2016 - 13:49

Dokładnie o to mi chodzi. Moderacja zupełnie tego nie kontroluje, więc albo nie ma uprawnień, albo się nie nadaje do moderowania.
  • Modi lubi to

"A wy, coście szarzyzny uprawiali brzydź

I zbiorową w pyskach złudę srożyli dumnie

Czy zdołacie tym życiem, co was wydrwi, żyć

I w zawrotny przepych słońca wejść bezrozumnie?"
~Bolesław Leśmian, "Marsjanie"


#15 Gość_Murshtin_*

Gość_Murshtin_*
  • Gość

Napisano 19 September 2016 - 13:57

Dokładnie o to mi chodzi. Moderacja zupełnie tego nie kontroluje, więc albo nie ma uprawnień, albo się nie nadaje do moderowania.

 

Ostatnio któryś z modów napisał, że zgłosił gdzieś tam do góry, żeby usunęli status, bo łamie regulamin. No bez jaj, moderator który nie może usuwać statusów? Tak samo było pod koniec mojego obejmowania rangi admina, a raczej "admina", bo mogłem robić niewiele więcej niż normalny mod.


  • Kacprus i PanCake lubią to

#16 Hevbis

Hevbis

    Mistrz

  • Użytkownik+
  • 1981 postów
  • Hevbis

Napisano 19 September 2016 - 13:59

A na serio to widać po poziomach postów typu "Co dziś piłeś" "Co jadłeś na śniadanie" że coś jest nie tak...

Czyli rozumiem że według ciebie wszystkie tematy mają być poważne, a posty sztywne.

Widzę że ten pocisk wystrzeliłeś we mnę i moje mało komukolwiek szkodzące tematy, gdy tymczasem powstają wiele gorsze.


Użytkownik Hevbis edytował ten post 19 September 2016 - 14:08

  • benio1394 lubi to

discord server here: https://discord.gg/exDArtf


#17 Aziz

Aziz

    Legenda

  • Administrator
  • 4182 postów
  • Aziz

Napisano 19 September 2016 - 14:27

Czyli rozumiem że według ciebie wszystkie tematy mają być poważne, a posty sztywne.

Widzę że ten pocisk wystrzeliłeś we mnę i moje mało komukolwiek szkodzące tematy, gdy tymczasem powstają wiele gorsze.

Pokaż w takim razie te wiele gorsze.

I widzę że widzisz świat tylko w czerni i bieli, jeśli to jest twoje postrzeganie tutejszego stanu rzeczy. "poważne i sztywne" no gz.


  • Krystiank1410 lubi to
Dołączona grafika
Ja tu tylko sprzątam
Na co mi pad gdy mam WSAD
"era kucyków na CraftPortal minęła" - Danio, 11 grudnia 2011; 22:52 "David z Getta" ~ Vermello
"Aziz to Aziz" - Mawi "Wielka księga epickich cycatów" ~ Soneillon
"Adikso rano kobiety w dniu ich siekiery." - Ransey

#18 LordRossiol

LordRossiol

    betodron

  • Weteran
  • 1984 postów
  • LordRossiol

Napisano 19 September 2016 - 14:33

Z jednej strony można narzekać na uprawnienia jakie są, a z drugiej trzeba wziąć pod uwagę przyczyny takiego stanu rzeczy.

Otóż Ransey za swojej kadencji wykorzystał błąd związany z przenoszeniem do grup za pomocą warnów, o ile mi wiadomo sprawowanie pieczy nad forum to część pracy chlitta tak więc można zrozumieć taką ostrożność.

Nie zmienia to faktu że jest na prawdę mnóstwo rzeczy które wymagają tutaj poprawy, nie wiem jak to wyglądało z polityką przyciągania nowych użytkowników, ale nie jesteśmy w stanie zmienić ich mentalności i sposobu wypowiedzi. 


KurmTAx.jpg


#19 Sofiak

Sofiak

    Uczony

  • Użytkownik+
  • 510 postów
  • Besvious

Napisano 19 September 2016 - 14:36

czy ja tez jestem taki zly? xd

 

 

heh bo powiecie to ja moge przestac robic z siebie az takiego wielkiego debila, ale czasem trzeba sie posmiac 


Bez_nazwy.png

no matter how hard i try it never stop hurts...


#20 Kacprus

Kacprus

    hypixel vet

  • Senior Moderator
  • 1644 postów
  • Kacprus#1551
  • Kacprus

Napisano 19 September 2016 - 14:42

Niektórzy jeszcze wiedzą jak ostatnio skończyły się zażalenia na forum

 

hehe


  • PanCake i Cleo Air lubią to