Skocz do zawartości


Zdjęcie

Twój własny serwer, oraz dlaczego prowadzisz go źle?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dramo

Dramo

    Mistrz

  • Zbanowany
  • 2366 postów

Napisano 22 August 2014 - 03:19

*
Popularny

Masz na imię Sebastian, masz lat 15 i otwierasz swoją własną sieć serwerów Minkraft, ale jesteś na tyle przedsiębiorczy, że wiesz skąd znaleźć pieniądze na pierwszy serwer? Świetnie, to pierwszy krok do sukcesu.

Ale mając na imię Sebastian nie zabierałbym się za biznes ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 

WALL_OF_TEXT...PREPARE.jpg

 

Od razu uprzedzam, że "poradnik" jest stworzony z humorem, i jeżeli poczułeś się przez niego urażony, to masz 2 opcje:

 

a) Jeżeli zarobiłeś na Minecrafcie minimalnie pięciokrotność wkładu własnego - gratuluję, prawdopodobnie zrobiłeś coś dobrze.

b) Jeżeli ledwo starcza Ci na utrzymanie swojego serwera, albo co gorsza, Twój serwer przynosi straty - czuj się dalej urażony ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 

 

tak jasne jestes kurde glupi, na pewno nic nie zarobiles na minecraftach i masz teraz bol du*y, bo my z mateuszem to zarabiamy kokosy frajerze hahaha!

 

040ae0f7c7.png

 

 

Cztery miesiące przy jednym serwerze. Jest tego więcej - różnych rzeczy, różnych serwerów. Tak, dochód jest opodatkowany, więc Wasze plany zgłaszania mnie do US właśnie legły w gruzach ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 

 

Przechodząc do sedna sprawy:

Serwery Minecraft które aktualnie wychodzą do ludzi cechują się jedną, niesamowicie przyciągającą graczy rzeczą: są takie same. No cholera, ile można robić tego samego gówna, wciąż i wciąż, nawet dzisiaj zobaczyłem świetny przykład człowieka, którego powinno odciąć się od internetu, a na pewno nie pozwolić wychodzić ambicjami poza kopalnię:

 

fiXyAra.png

 

Jeżeli pomysłem na Twój serwer są wojny frakcji, survival, minigry i ogółem te wszystkie tryby które znajdziesz na pierwszych 147 stronach listy Minecrafta - daruj sobie. Serwery tego typu:

  • Mają silną konkurencję w postaci umiejętnie zarządzanych, rentownych serwerów należących do Youtuberów bądź osób z kontaktami.
  • Są tworzone w ilości 280 serwerów dziennie.
  • Nie posiadają żadnej innowacji, klepie się ten sam schemat od ponad roku.

 

W tych czasach potrzebujesz czegoś zwanego "innowacją", bo to nie złoty wiek Minecrafta, gdzie graczy było od groma, a serwery tworzyła jedynie elita. I nie, innowacja to nie "fajny spawn" czy "unikalny system kopania kamienia za pomocą upieczonego mięsa świni". Jest wiele pomysłów które można zrealizować, sam mam nawet kilka - których za bardzo nigdzie nie widziałem.

 

 

Okej, ale chciałbym - oprócz pomysłu na serwer - poruszyć kilka pewnych kwestii:

  • Itemshopy prowadzone w wielu serwerach są niesamowicie źle, bez żadnej znajomości przedstawienia oferty na swoją korzyść.

Jest pewien trick psychologiczny, którego używa właściwie każdy dochodowy biznes. Przedstawię go na podstawie popcornu w kinie.

Jeżeli klient ma do wyboru mały popcorn za 8 złotych, i duży za 13 - w większości przypadków decyduje się na ten mały.

Jeżeli jednak dodamy mu do oferty popcorn "Mega" za 18 złotych - przeważnie zmienia ofertę na ten duży, posiadając złudną możliwość wyboru.

Zapamiętaj to sobie, jeżeli masz zamiar otwierać jakikolwiek biznes. Takich rzeczy jest o wiele więcej, których z wiadomych powodów nie będę tu wypisywał. Pamiętaj też by sprzedawać odpowiedni content przy odpowiednim trybie serwera. Serio - jeżeli będziesz chciał sprzedawać żelazny ekwipunek na serwerze, gdzie każdy posiada lepszy - nie dziw się że to nie idzie.

Nie wybieraj też drogi pay2win - jest ona niesamowicie opłacalna, ale niszczy Ci opinię i wyniszcza serwer. Średni czas życia serwera pay2win to około 2 do 3 miesięcy. @Chlitto coś powinien o tym wiedzieć, mimo że to jego ulubiony tryb. I nie dziwię się, bo to genialny sposób na szybki zastrzyk gotówki, a serwery Minecraft to nie jest coś stałego, co będzie trwało kilka lat.

 

  • Dlaczego też, na jednych serwerach sprzedaje się "VIP", a na drugich nie?

Posiadanie statusu VIPa musi przede wszystkim wzbudzać w graczu poczucie należenia do elity, bycia kimś ważnym, posiadania przywilejów. W dodatku powinien dodawać przynajmniej jedną rzecz, która w oczach graczy mogłaby być niesamowicie ważnym faktorem w zakupie produktu. No właśnie - mogłaby - bo niekoniecznie musi, w zależności o tym jak ją przedstawimy. Jest to niesamowicie ważna rzecz - wiecie, że są ludzie, którzy zaprezentują Wam obieraczkę do ziemniaków, w ten sposób, że kupicie trzy i jeszcze jedną dla kogoś z rodziny, płacąc 200% ceny, i będąc przekonanymi że to interes życia? Owszem, istnieją takie osoby. I może nikt z was nie jest kimś takim, może ja nie jestem kimś takim (a jak bym niesamowicie chciał mieć tak gadane, boże) - to zawsze można zrobić coś lepiej, zawsze można jakoś przekonać użytkownika.

 

  • Czy mogę ufać swojej ekipie?

Nie. Twoja ekipa to Twoja ekipa - jeżeli robisz serwer z kolegami, przyjaciółmi - okej, ale mówię od razu że coś takiego w biznesie się nie sprawdza. Możesz ufać zarządowi - ale też nie radzę, nie jeżeli nie łączą Was żadne umowy prawne.

Im mniej niektórzy wiedzą, tym lepiej śpią. Możesz mówić im rzeczy związane z serwerem, z rozwojem, ale sprawdź też, czy aby na pewno są lojalni. I mniej ważni ludzie - moderatorzy/pomocnicy, pomniejsi administratorzy - nie muszą być we wszystko wtajemniczani. 

 

  • Jak dobrać dobrą ekipę?

Przede wszystkim, ogłoszenia typu "szukam technika" czy "szukam budowniczych/administratorów/blablablablabla" są o kant du*y potłuc. Twój "technik" powinien posiadać wiedzę programistyczną, umieć napisać swój własny plugin. Do tego - nie powinna być to osoba brana z zewnątrz. Grasz w Minecrafta, chcesz robić serwer - znajdź własną ekipę. Sam znajdź - a nie rób nabór. Nabory działają tylko w momencie, w którym osoby wybierane do ekipy nie będą nawet wtajemniczone w najbliższe 3 patche serwera. I przede wszystkim, nabór na zewnętrznej stronie to dno. Jeżeli masz serwer na który potrzebujesz administracji, obsad moderatorów - zapytaj stałych graczy, zrób nabór u siebie na forum, stwórz restrykcyjne warunki - dużo ludzi którzy u Ciebie grają, będą mieli również chęć na dołączenie do zespołu serwera. Pamiętaj o tym.

Nigdy nie dawaj pełnych uprawnień osobie, której nie znasz. Zabezpiecz się jak tylko możesz, bo jeżeli masz coś innowacyjnego, to znajdą się też ludzie którzy uwielbiają żerować na czyichś pomysłach. Zdobędą Twoje zaufanie, a potem zrównają Cię z gównem i spróbują odebrać dochodowy pomysł.

 

  • Jak zarządzać ekipą?

Postaw jasne cele. "Do tego i tego musimy zrobić to i to", a daty niech będą wewnętrzne. Nie publikuj daty wyjścia nowego contentu, jeżeli nie jest on sprawdzony, tym bardziej jeżeli w momencie publikacji nie jest skończony. Twoja ekipa powinna czuć respekt przed Tobą - jeżeli ktoś zaczyna z Ciebie śmieszkować, czy czujesz że próbuje obniżyć Twoją pozycję w ekipie, mimo bycia założycielem - twarda ręka i dziękujemy za współpracę, miło było poznać. Tacy ludzie wprowadzą tylko zamęt w ekipie, niejasności, nieporozumienia.

Jeżeli masz pozycję autorytetu, nie pozwól jej nikomu kwestionować - inaczej go stracisz. Jak stracisz autorytet we własnej ekipie, no cóż..

 

  • Jak zarządzać serwerem?

Tutaj niewiele. Nie będę opisywał całej strategi tego co masz robić. Powiem kilka faktów, dla jednych oczywistych, dla niektórych nie:

  1. Prowadź aktualną stronę serwera. Wrzucaj tam wszystkie nowości, filmiki z gry, i tak dalej.
  2. Reklamuj zawartość sklepu w grze - ludzie powinni wiedzieć co się tam znajduje, i co to daje. Zwiększy Ci to zyski.
  3. Twórz nowy content serwera przynajmniej raz na dwa tygodnie, w przypadku większych serwerów - raz na miesiąc. Zastój na serwerze, brak nowych funkcji - jest przeważnie głównym powodem szybkiego wyludnienia.
  4. Nie udzielaj się zbyt dużo na czacie serwerowym/nie rozmawiaj zbyt dużo z graczami. Stwórz wizerunek osoby z którą idzie bez problemu się dogadać, porozmawiać od czasu do czasu, wyjaśnić problemy - ale nie poświęcaj całego swojego czasu na socjalizowanie się. Administrator który jest "kolegą" to zły administrator. Musisz wiedzieć kiedy wyjść do ludzi, ale kiedy ich zignorować. Najlepiej będzie, gdy sprawy niskiego priorytetu będą przekazywać Ci pomocnicy/moderatorzy.
  5. Reklamuj serwer jak się da, oczywiście bez nieuczciwej reklamy. Poprzez nieuczciwą reklamę rozumiem atakowanie innych serwerów spamem, wiadomościami z automatu - w oczach całej społeczności tego serwera stajesz się gównianą marką i nigdy już nie zdobędziesz ich zainteresowania. Pamiętaj też, że reklama serwera nie ogranicza się do wrzucenia posta na serwisy o Minecraft. Twórz akcje reklamowe, załóż fanpage serwera - social media przede wszystkim. Popisz do YouTuberów, jeżeli nie nawiążą współpracy a masz wolne środki - zapłać im za reklamę/live z serwera. Wydatek się zwróci.
  6. Nie przesadź z ilością tworzonej sztucznej aktywności na serwerze. Eventy, konkursy, patche - wszystko to powinno być dodawane/tworzone od czasu do czasu, nie codziennie. Gdzie jeszcze tzw. "event o 18" ma prawo bycia, to musisz mieć potężne zaplecze pomysłów, żeby te eventy graczom się nie znudziły.
  7. Sprawdź o której godzinie masz największy ruch - i trzymaj się tych godzin. Staraj się stworzyć jak największą aktywność w tym czasie, wrzucić najwięcej reklam, wrzucić live, dodać newsa. Patche wrzucaj w godzinach nocnych, przeważnie jak graczy nie ma. Niech logują się następnego dnia.

 

Podpunktów mogłoby być milion, ale nie jestem dobrym wujkiem który poprowadzi was za rączkę - mówię tylko najważniejsze rzeczy.

 

Nie poruszyłem na pewno wielu podpunktów, więc jeżeli znajdą się jakieś niejasności - pytać.

 

I jeszcze jedna rzecz:

Jeżeli wplątasz się w nieuczciwe zagrania wobec konkurencji, nie przyznawaj się do tego. Jak złapią Cię za rękę - to nie Twoja ręka. Jak utną Ci tą rękę - to przecież nadal nie Twoja ręka, Ty nie masz ręki.

 

Chcecie bloga o tematyce ogólnej, z takimi przemyśleniami?



craftportal

Craftserve to największy i najlepszy polski hosting serwerów Minecraft, jest solidny i tani więc go polecam

#2 Phobos

Phobos

    Phobos-Strach

  • Użytkownik+
  • 667 postów
  • Phobos

Napisano 22 August 2014 - 05:39

Przyzwoity poradnik. Nie spodziewałem się, że na prawdę go napiszesz. I mimo, że napisałeś " "poradnik" jest stworzony z humorem" to zawiera on kilka na prawdę świetnych porad. Ja oczywiście w takie klocki się nie mam zamiaru bawić, ale są ludzie na tym forum, którym powinno to w jakimś stopniu pomóc ( ͡° ͜ʖ ͡°).

 

Małe pytanko. Jak nabyłeś taką wiedzę?

 

Ps. Blog w takiej konwencji- jak najbardziej.


Użytkownik trendos1 edytował ten post 22 August 2014 - 05:40



cover_photo_148879_1407528297.png


#3 LordRossiol

LordRossiol

    betodron

  • Weteran
  • 1984 postów
  • LordRossiol

Napisano 22 August 2014 - 09:17

Odpowiednia osoba napisała ten poradnik :P Nie kojarze więcej twoich projektów niż out rage i league of minecraft, ale widać że nabyłeś doświadczenie.

PS: To o chlitto mnie <ciach>, ale cóż począć kiedy od czasów kupa na jego serwerze można było kupić wszystko ;c


KurmTAx.jpg


#4 Rhanjie

Rhanjie

    Wyjadacz

  • Weteran
  • 834 postów

Napisano 22 August 2014 - 09:37

Jest jeszcze jeden dobry myk. Będąc administratorem zakładasz multikonto i zachowujesz się, jak zwykły gracz. Dzięki temu można posiąść ciekawe informacje. ;)



#5 Dramo

Dramo

    Mistrz

  • Zbanowany
  • 2366 postów

Napisano 22 August 2014 - 12:07

Małe pytanko. Jak nabyłeś taką wiedzę?

Doświadczenie. To jest podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy kto zaczyna bawić się w najmniejsze formy biznesu. Można posiąść ją nawet w wyniku myślenia analitycznego. Są jeszcze o wiele bardziej zaawansowane rzeczy.

 

Do projektu który aktualnie realizuję, taka wiedza jest niezbędna. Ta zaawansowana również. Jestem aktualnie w trakcie pochłaniania książek z działu psychologii, które powinny pozwolić mi chociażby na sukces w rozmowach z inwestorami, o wiele lepszy marketing, jednoczenie sobie ludzi jak i stałych klientów, i tak dalej, a pieniądze w tym projekcie wykraczają daleko poza możliwości Polskiej sceny MC. A poradniki piszę po prostu z nudów, oraz bezsenności, bo ile można pisać dokumenty non stop?

 

 

Jeżeli spodobał wam się post, prosiłbym chociaż o zostawienie jakiegoś posta, wypytania się o coś, i tak dalej.


Użytkownik Dramo edytował ten post 22 August 2014 - 16:38


#6 ReeCoo

ReeCoo

    Grand'fatha

  • Użytkownik
  • 251 postów

Napisano 22 August 2014 - 12:10

Rady jak najbardziej wartościowe, Dramo wie o czym mówi i jeżeli ktoś ma zamiar zaczać się bawić w robienie serwerów w minecrafcie, to rzeczywiście jest sens zastosowania się do tego co napisał.


0ed72fc37c7f.jpg


#7 kuadratowy98

kuadratowy98

    Nowy

  • Użytkownik
  • 15 postów

Napisano 22 August 2014 - 12:25

Świetny poradnik :)

Przedstawiłeś wszystko w bardzo fajny sposób

A ja przy okazji muszę zmienić swoją postawę bo niestety ale jestem "Adminem kolegą" :(



#8 Dramo

Dramo

    Mistrz

  • Zbanowany
  • 2366 postów

Napisano 22 August 2014 - 12:25

https://craftportal....o-źle-by-dramo/ <click&vote pls



#9 8-bit

8-bit

    Ten od Gothica

  • Użytkownik+
  • 317 postów
  • polski8bit

Napisano 22 August 2014 - 12:39

Blog dla mnie jak najbardziej, ale miło by było, gdybyś poruszał tematykę nie tylko Minkrufftową, a z wszystkich gier z jakimi miałeś kontakt. I wtedy na blogu czy małym forum mogły by być poddziały. :D


g5Lab.gifZsmTS.gifVETXY.gifc3Kii.gifzAkLl.gif

 

 hUCPQ.gif
Jak chcesz to klikaj smoki, nie to nie. ¯\_(ツ)_/¯

ouruGVt.jpg
Jestem pixelludem.

 
 

#10 Burned123

Burned123

    Magia zniszczenia to moja domena

  • Użytkownik+
  • 280 postów
  • dogwithmanyfaces

Napisano 22 August 2014 - 15:22

Tylko twarda ręka. W życiu trzeba być twardym a nie "miętkim".

Bardzo dobrze. Normalnie jakbym czytał swoje przemyślenia.


jakubwilk.pl

strony i szablony html

strony one-page & wizytówki www


#11 Xayanix

Xayanix

    no_idea();

  • Użytkownik+
  • 936 postów
  • UnixejPL

Napisano 22 August 2014 - 21:48

A ja założyłem serwer bez znajomości niczego z tej "ściany tekstu" i mam 70/70 online I CO!



#12 Dramo

Dramo

    Mistrz

  • Zbanowany
  • 2366 postów

Napisano 22 August 2014 - 23:32

A ja założyłem serwer bez znajomości niczego z tej "ściany tekstu" i mam 70/70 online I CO!

Jeżeli dobrze sobie przypominam, to nigdzie nie napisałem

 

"Odkrył 5 prostych kroków do zostania milionerem dzięki Minecraftowi, właściciele serwerów go nienawidzą!

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować

jak..[...]"

 

Podpunktów mógłbym wypisać 50. 60. 70. I więcej.

Poza tym, posiadanie 70 graczy to nie jest osiągnięcie. 70 graczy można nazwać "średnim" serwerem, w żadnym wypadku dużym.

Duże serwery mają po 200-300 graczy. Niektóre nawet osiągają liczbę 500 i więcej.

 

A jeżeli masz tych 70 graczy, zarabiasz coś na tym serwerze (ale wątpię czy powyżej 300-400 złotych /msc to wychodzi) - gratuluję, coś robisz dobrze. Na pewno nie prowadzisz serwera jak typowy idiota. Chyba, że robisz kompletne przeciwieństwo tego co jest zawarte w poście - masz 0 innowacji, Twój sklep nie ma właściwie żadnego wyboru, nie wprowadziłeś żadnego update od 5 miesięcy, a w dodatku ekipę zebrałeś na pchlim targu. W takim razie podwójne gratulacje, że udało Ci się utrzymać aż 70 graczy.

 

Jest też jedna różnica - Moje doświadczenie jest nabyte w zarządzaniu dużymi serwerami nastawionymi na zysk. Może ono nie być w 100% efektywne na małych i średnich serwerach, ale na pewno nic ono nie popsuje, jedynie może poprawić. Twoje doświadczenie jest oparte na małym serwerze. Z tego co widzę, prowadzisz go od kwietnia i do sierpnia udało Ci się uzyskać liczbę 70 graczy.

To mało.

5 miesięcy na uzyskanie 70 graczy to przyrost w wysokości 14 graczy miesięcznie, czyli jakiś.. jeden gracz na dwa dni.

Przeglądając temat, jednak widzę że posiadasz innowację.

 

Poza tym - powiedziałeś że nie wiedziałeś nic z tej "ściany tekstu". Pamiętaj że napisałem - że to są najbardziej podstawowe rzeczy które trzeba wiedzieć. Ja też tego nigdzie nie wyczytałem - ja to po prostu zaobserwowałem.

 

I przede wszystkim jedna, najważniejsza różnica - ja piszę poradniki jak zarabiać na serwerach, utrzymywać je, zarządzać nimi i wprost stwierdzam że udostępniam tą wiedzę bo nie mam zamiaru już bawić się w Minecraft z powodu zbyt niskich pieniędzy w tym biznesiea Ty masz 70 slotowy serwer.


Użytkownik Dramo edytował ten post 22 August 2014 - 23:34

  • Kacprus lubi to

#13 Zzak Blue Zzaker Studio

Zzak Blue Zzaker Studio

    Wyjadacz

  • Użytkownik
  • 939 postów
  • MrZzaker

Napisano 23 August 2014 - 00:30

Serwry CraftPortal na pewno nie zarabiają 5x xD

Poradnik 9/10 :P


klik>>>>>>>>>>>>>|DARMOWE SERIALE ONLINE|<<<<<<<<<<<<<klik
Hyv.png

 


#14 Dramo

Dramo

    Mistrz

  • Zbanowany
  • 2366 postów

Napisano 23 August 2014 - 00:42

Serwry CraftPortal na pewno nie zarabiają 5x xD

Serwery CraftPortal to nie wyznacznik jakości


  • Pitbull lubi to

#15 Na pewno nie bout

Na pewno nie bout

    กʕ ͡·ᴥ ͡· ʔก

  • Użytkownik+
  • 1001 postów
  • OgrudnikShowuptv

Napisano 31 March 2015 - 09:45

Slow clap

Super poradnik. Z pewnością zmniejszy liczbę Sebastianów w biznesie. Przyznam, że zainspirował mnie i jak tylko będę miał jakiś sprzęt to spróbuję swoich sił w prowadzeniu serwerów.