Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dlaczego my Polacy nie czytamy książek?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#1 dimitor115

dimitor115

    Nowy

  • Użytkownik
  • 71 postów

Napisano 10 March 2014 - 21:37

Prawie 70% procent Polaków w ciągu roku, nie czyta nawet jednej książki! To naprawdę przytłaczająca liczba. Mi osobiście nawet trudno jest w to uwierzyć… Dlatego w cyklu kilku najbliższych wpisów postaram się rozpracować ten problem.
 
Po więcej zajrzyj

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować

.
 
Zapraszam do dyskusji na ten temat poniżej.


synganura.png


craftportal

Craftserve to największy i najlepszy polski hosting serwerów Minecraft, jest solidny i tani więc go polecam

#2 Jeff The Morderca

Jeff The Morderca

    Zbanowany

  • Użytkownik
  • 822 postów
  • nie wiem

Napisano 10 March 2014 - 21:38

I teraz szach  mat zaliczam się do 30% bo czytam 1 lub więcej książek w ciągu roku.


Dołączona grafika
[img[http://www.troll.me/...d/wc-donald.png[/img]
glupota123.blogspot.com - R.I.P Normalny Internet [*]

MIAŁEM ESSENTIALS PRZETERMINOWANE.


ludzie nie miejcie serca z cabelston


#3 Shamge

Shamge

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 167 postów

Napisano 10 March 2014 - 21:39

Polacy czytają książki :)

Słońce zachodzi, nadeszła pora żerowania. Stado Shamg wyruszyło na polowanie ~Tiberian.

 

Przejawia cechy typowego ucznia gimnazjum (albo i emo) ~Severiana

 


#4 Mareq

Mareq

    3spooky5me

  • Użytkownik+
  • 489 postów

Napisano 10 March 2014 - 21:41

Ciekawe skąd oni mają te dane ...


167.gif  109.gif  244.gif

/int/ /d/ /b/ /pol/ /r9k/ /fa/ /trash/


#5 Ryptun

Ryptun

    ✈ █ █

  • Użytkownik+
  • 1590 postów

Napisano 10 March 2014 - 21:54

Ciekawe skąd oni mają te dane ...

No właśnie! Skąd to biorą, bo mnie się o to nikt nie pytał!



#6 Jeff The Morderca

Jeff The Morderca

    Zbanowany

  • Użytkownik
  • 822 postów
  • nie wiem

Napisano 10 March 2014 - 22:01

inspekcje bibliotek ziom


Dołączona grafika
[img[http://www.troll.me/...d/wc-donald.png[/img]
glupota123.blogspot.com - R.I.P Normalny Internet [*]

MIAŁEM ESSENTIALS PRZETERMINOWANE.


ludzie nie miejcie serca z cabelston


#7 Atexor

Atexor

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 133 postów
  • Atexor

Napisano 10 March 2014 - 22:05

W tym roku jeszcze ani jednej nie przeczytałem (studia robią swoje i wracanie o 20 do domu), ale rok temu w wakacje pochłonąłem całą sagę Wiedźmina. Jeszcze wcześniej HP i Władcę Pierścieni. Sam nie przepadam za czytaniem książek, głównie dlatego (jak pewnie większość) przez istne humanistyczne gnioty, odpadki z odbytu "pisarczyków" którymi humaniści (ci sztuczni, nie ci co sami tworzą i lubują się w gramatyce itp.) się "jarają", dlaczego firanki są niebieskie i jaki to ma wpływ na melancholijność głównego bohatera. Według mnie po takim zestawieniu lektur, które w 75% i w 99% w liceum są do niczego- np. Werter który cierpiał od pierwszej strony, czy Kordian co z Mont Blanc wracał na chmurce do Europy - ludzie są bardzo sceptycznie nastawieni do książek - ja również. Do mnie musi po prostu teraz fabuła przemówić, bo program nauczania to mnie kompletnie zniechęcał do czytania i teraz mam dość... wysokie wymagania, bo jak coś zaczynam to chcę skończyć, a nie chcę potem debilnej książki czytać do końca, mimo żę nieciekawa, nudna, czy żałosna.

 

Kolejnym powodem jest XXI - czyt. brak czasu. Jak wspomniałem ja teraz z chęcią bardzo bym pograł na komputerze lub przeczytał najnowszą książkę Sapkowskiego, ale nie mam czasu. Żyje dniem dzisiejszym i poza młodzieżą która teoretycznie podnosi lekturami statystyki, to reszta kraju żyje tylko praca-dom-praca-dom.

 

To chyba na tyle... Ale się rozpisałem, a jutro kartkówka z całek na fizyce <3


Jeśli Ci na czymś zależy, broń tego bez względu na wszystko, bez względu

na przeciwności, nawet za cenę własnego życia, walcz do końca.

Nie poddawaj się, broń tego obiema rękami, a Twoje

oddanie zmieni się w pewność siebie.


#8 Pecztery

Pecztery

    scrub

  • Użytkownik+
  • 731 postów
  • Pecztery

Napisano 10 March 2014 - 22:06

No właśnie! Skąd to biorą, bo mnie się o to nikt nie pytał!

 

Takie badania często odbywają się na zasadzie - zapytano 1k / 10k ankietowanych i na podstawie tego wyciągnięto procent, jakiś pogląd to daje, ale i tak patrzeć na to trzeba z lekkim dystansem. 

 

 

          "Wina" za nie czytanie książek może po części leży po stronie rodziców, ale idąc głębiej - dlaczego rodzice tego nie "uczą"? A no bo przynajmniej te 70% to ludzie pracujący ileś tam godzin robole którym po robocie nie mają ochotę na nic bardziej ambitnego niż obejrzenie filmu, obejrzy w godzinę, a w następną już zapomni, a książka? Trzeba poświęcić przynajmniej parę dobrych godzin na coś porządniejszego. Dzieci nie mają z kogo brać przykładu, reformowanie "szkolnictwa" w stronę zwiększania lektur mija się z celem, przymuszanie _czytania_ raczej obrzydza ciąg do lektury.

 

 

I teraz szach  mat zaliczam się do 30% bo czytam 1 lub więcej książek w ciągu roku.

 "Pies który jeździł koleją" i "Dzieci z Bullerbyn" się nie liczą : -  D

...


Mvzj4Mc.gif


#9 Jeff The Morderca

Jeff The Morderca

    Zbanowany

  • Użytkownik
  • 822 postów
  • nie wiem

Napisano 10 March 2014 - 22:10

Fff.. ja czytałem lepsze

jak chcesz to ci podeśle tytuły na pw


Dołączona grafika
[img[http://www.troll.me/...d/wc-donald.png[/img]
glupota123.blogspot.com - R.I.P Normalny Internet [*]

MIAŁEM ESSENTIALS PRZETERMINOWANE.


ludzie nie miejcie serca z cabelston


#10 Pecztery

Pecztery

    scrub

  • Użytkownik+
  • 731 postów
  • Pecztery

Napisano 10 March 2014 - 22:19

ale rok temu w wakacje pochłonąłem całą sagę Wiedźmina. Jeszcze wcześniej HP i Władcę Pierścieni. Do mnie musi po prostu teraz fabuła przemówić, bo program nauczania to mnie kompletnie zniechęcał do czytania i teraz mam dość... wysokie wymagania, bo jak coś zaczynam to chcę skończyć, a nie chcę potem debilnej książki czytać do końca, mimo żę nieciekawa, nudna, czy żałosna.
 

 

          Nie próbuje tu jakoś atakować, ale HP i LoTR to nie są wysokie wymagania, książki z jak najprostszą fabuła która ma głownie "bawić", to dzisiaj jest na topie i się sprzedaje. Na Wertera i innym szkolnym lekturą trzeba okazać trochę szacunku, o ile sama fabuła może nie porywać bo nie ma tam smoków, wybuchów albo ogromnych bitw, ale zawierają w sobie ducha epoki, wszystko co znajduje się w kanonie lektur było książką przełomową, wypełnioną nastrojami, poglądami społeczeństwa. Ja zawsze podchodziłem własnie od tej strony, szukanie jakieś ukrytego sensu jest ciekawsze niż kiedy wszystko jest na tacy : > 

 

 

 

Fff.. ja czytałem lepsze

jak chcesz to ci podeśle tytuły na pw

czemu na pw


Mvzj4Mc.gif


#11 Jeff The Morderca

Jeff The Morderca

    Zbanowany

  • Użytkownik
  • 822 postów
  • nie wiem

Napisano 10 March 2014 - 22:20

bo tak


Dołączona grafika
[img[http://www.troll.me/...d/wc-donald.png[/img]
glupota123.blogspot.com - R.I.P Normalny Internet [*]

MIAŁEM ESSENTIALS PRZETERMINOWANE.


ludzie nie miejcie serca z cabelston


#12 Atexor

Atexor

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 133 postów
  • Atexor

Napisano 10 March 2014 - 22:51

Akurat HP ma lekką fabułę i szybko się czyta, Hobbit także ale LOTR już trochę zawiły jest. Podobno Silmarillion również - jeszcze nie czytałem.

 

Według mnie Werter ma akurat w sobie 200% ducha epoki, tyle emocji (smutnych i nacechowanych) to chyba żadna książka nawet romantyczna nie miała. Nie jestem humanistą (całe szczęście) i tego nie rozumiem, ale dla mnie ta książka to prawdziwy gniot. Przeczytałem raptem kilkanaście czy kilkadziesiąt stron i odłożyłem oraz zabrałem się za streszczenia (które także chcąc nie chcąc były jak cała książka, tylko krótsze) bo się nie dało czytać. Do teraz nie wiem jak pod wpływem takiego czegoś ludzie popełniali z "nieszczęśliwej miłości" samobójstwa. Według mnie są o wiele lepsze książki odające klimat epoki, ale zauważyłem że w humanizmie (nie mylić z nurtem renesansowym) im książka/wiersz/inne jest bardziej zawiłe i dziwne, tym lepsze. Wiele razy się o tym przekonałem podczas pisania próbnych matur z j. polskiego - ZWŁASZCZA czytań ze zrozumieniem, które były największym debilstwem "ever", bo "zrozumienie" w nich było najmniejsze, tylko przewidywanie co autor miał na myśli. Kilka razy udowodniłem nauczycielce, że klucz (model) się myli i przytaczałem fragment jasno na białym, a ona dalej jak z humanistyczną biblią - "że to jest święte i się nie może mylić". Wybacz, ale to do mnie nie przemawia. Dlatego wolę liczby, mimo że z ich zrozumieniem też mam problemy, ale to już raczej wina tego że rozszerzona matematyka jest ciężka do zrozumienia (ale logiczna!).


  • Ter0 lubi to

Jeśli Ci na czymś zależy, broń tego bez względu na wszystko, bez względu

na przeciwności, nawet za cenę własnego życia, walcz do końca.

Nie poddawaj się, broń tego obiema rękami, a Twoje

oddanie zmieni się w pewność siebie.


#13 Jeff The Morderca

Jeff The Morderca

    Zbanowany

  • Użytkownik
  • 822 postów
  • nie wiem

Napisano 10 March 2014 - 23:37

solaris by Lem, epic


  • lilithin lubi to
Dołączona grafika
[img[http://www.troll.me/...d/wc-donald.png[/img]
glupota123.blogspot.com - R.I.P Normalny Internet [*]

MIAŁEM ESSENTIALS PRZETERMINOWANE.


ludzie nie miejcie serca z cabelston


#14 LaCreepa

LaCreepa

    Zastępca Herobrine na zmianie.

  • Użytkownik+
  • 323 postów
  • Różne :P

Napisano 11 March 2014 - 14:41

JA czytam mnie do tego nie zaliczaj ;-;


jRQdN.gif1A8sh.gif0taFB.gifrjEAF.gifMW51j.gifMMVhB.gifyHew9.gifaysff.gif
 


#15 KoORNEL

KoORNEL

    Zapomniany (2016)

  • Użytkownik+
  • 756 postów

Napisano 11 March 2014 - 14:46

Zapewne to sprawa elektroniki. Teraz gdy wszystko zastępuje elektronika, portale społecznościowe, internet ludzie poprostu wolą tracić czas na głupoty, na mądre zajęcia czasu już brakuje :(.
ZloteSerwery.eu - Nowa złota lista serwerów Minecraft!

#16 Maximus

Maximus

    Dziesiąty Upiór Pierścienia

  • Użytkownik+
  • 414 postów

Napisano 11 March 2014 - 17:45

Akurat HP ma lekką fabułę i szybko się czyta, Hobbit także ale LOTR już trochę zawiły jest. Podobno Silmarillion również - jeszcze nie czytałem.
 
Według mnie Werter ma akurat w sobie 200% ducha epoki, tyle emocji (smutnych i nacechowanych) to chyba żadna książka nawet romantyczna nie miała. Nie jestem humanistą (całe szczęście) i tego nie rozumiem, ale dla mnie ta książka to prawdziwy gniot. Przeczytałem raptem kilkanaście czy kilkadziesiąt stron i odłożyłem oraz zabrałem się za streszczenia (które także chcąc nie chcąc były jak cała książka, tylko krótsze) bo się nie dało czytać. Do teraz nie wiem jak pod wpływem takiego czegoś ludzie popełniali z "nieszczęśliwej miłości" samobójstwa. Według mnie są o wiele lepsze książki odające klimat epoki, ale zauważyłem że w humanizmie (nie mylić z nurtem renesansowym) im książka/wiersz/inne jest bardziej zawiłe i dziwne, tym lepsze. Wiele razy się o tym przekonałem podczas pisania próbnych matur z j. polskiego - ZWŁASZCZA czytań ze zrozumieniem, które były największym debilstwem "ever", bo "zrozumienie" w nich było najmniejsze, tylko przewidywanie co autor miał na myśli. Kilka razy udowodniłem nauczycielce, że klucz (model) się myli i przytaczałem fragment jasno na białym, a ona dalej jak z humanistyczną biblią - "że to jest święte i się nie może mylić". Wybacz, ale to do mnie nie przemawia. Dlatego wolę liczby, mimo że z ich zrozumieniem też mam problemy, ale to już raczej wina tego że rozszerzona matematyka jest ciężka do zrozumienia (ale logiczna!).


Zawiłości Silmarilon'u polegają na wrzucaniu tam jak najwięcej dziwnych imion, krain geograficznych itd.
Zapytałem się raz nauczycielki od j. polskiego ,, dlaczego dają nam takie stare lektury"
Opowiedziała: Ponieważ są lekkie (tak, napewno...) i bardzo cenione przez przez wcześniejsze pokolenia. I przede wszystkim- zostały dobrane pod względem treści do was (zapomniała dodać, że przez ludzi miejących po 40 lat....) Poza tym, one wcale nie są nudne, wręcz często są dynamiczne (mnie bieganie po pustyni jak naje**** nie pasjonuje).

Ja wolę książki, które są jakoś normalnie napisane. Poza tym, po co są lektury?
Ci, co czytają już książki czytają i tak i tak mają rozwinięte słownictwo (ponoć po to są lektury).
Osoby, które nie czytają lektury też nie przeczytają. Boże, serio?

Władca Pierścieni to też ściana tekstu, ale przynajmniej napisanego z klasą.
Jeśli się zabiera za pisanie książek, to się zakuwa na tych językach, tak jak Tolkien wplątuje się jakieś ciekawsze nazwy (mam w du**e, że trzeba dłużej studiować).

A takie książki jak Tajemniczy Ogród (chyba Tajemniczy pin***) to polot na kasę i brak profesjonalizmu, takie książki ja bym napisał (na poziomie podstawówki).

Jeśli nasz ukochany minister nic nie zmieni, to niedługo kolegami naszych dzieci będą analfabeci i dyslektycy.
  • Equant lubi to

#17 AssurKris

AssurKris

    Urzytkownik

  • Użytkownik
  • 113 postów
  • Taki sam ;)

Napisano 11 March 2014 - 18:51

Zaledwie 30% społeczeństwa zapewnia nam wyższą pozycję względem między innymi Australii, Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Japonii czy Wielkiej Brytanii?

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować


15oh5ori_userbar1.jpg


#18 dimitor115

dimitor115

    Nowy

  • Użytkownik
  • 71 postów

Napisano 12 March 2014 - 21:25

Zacznę od tego, że niezmiernie cieszy mnie to, że rozpoczęła się tu ciekawa dyskusja ;D

 

Odpowiadając ogólnie na to co tu napisaliście to takie książki jak HP czy LOTR, rzeczywiście są to typowe dzieła które mają nas pochłonąć i sprawić, że miło spędzimy czytając je czas. Według mnie nie ma nic złego w tym, że czyta je większość osób, bo wydaję mi się, że niektóre z nich w pewnym momencie swojego życia wezmą się za bardziej ambitne i niosące za sobą jakieś głębsze przesłanie ;) 

Ogólnie to zgadzam się z tym co tu napisaliście ;)


synganura.png


#19 Maximus

Maximus

    Dziesiąty Upiór Pierścienia

  • Użytkownik+
  • 414 postów

Napisano 12 March 2014 - 21:26

Mam pytanie- czy w wynikach wynikach są brane pod uwagę e-booki?

#20 dimitor115

dimitor115

    Nowy

  • Użytkownik
  • 71 postów

Napisano 12 March 2014 - 21:42

Mam pytanie- czy w wynikach wynikach są brane pod uwagę e-booki?

Myślę, że tak ale nie jestem pewien. Ale za to raczej nie były brane audiobooki a wydaje mi się, że to też rodzaj książki ;) I to dość popularny


synganura.png