Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dwarf Fortress


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
84 odpowiedzi w tym temacie

#41 czasnafilm

czasnafilm

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 103 postów

Napisano 22 November 2010 - 21:36

panowie, nie kłóćcie się, zawsze można robić lineage(rodowody): gra się rok(w grze) i wysyła komuś save'a, przy okazji relacjonując co się działo w ciągu tego roku ze screenami. Można grać także po porę roku, ale nie polecam, bo ten, komu się trafi zima, będzie... udupiony. Moglibyśmy zrobić forumowy rodowód, ale najpierw trza wymyślić nazwę naszej fortecy, zorganizować ekipę i kto kiedy gra. No i te filmiki po pl by były bd przydatne :/.

craftportal

Craftserve to największy i najlepszy polski hosting serwerów Minecraft, jest solidny i tani więc go polecam

#42 Tonex

Tonex

    Nowy

  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 22 November 2010 - 22:08

Filmiki by się przydały, bo ten kto chodź w małym stopniu nie zna angielskiego to ni hu hu nie ruszy z grą. Sam szukałem poradników w j. polskim i praktycznie ich niema. Natomiast znalazłem same pochlebne opinie na temat tej gry ;) I sam "czasnafilm" zrobił mi ogromną chęć na tą grę. Dlatego też trzeba się trochę pomęczyć z angielskim tutorialem. Chociaż i tak wątpię że w tydzień ja opanuje 8-)

No i jakby kilka osób się zebrało na tym forum, to zawsze jako taki poradnik można wyklepać, nawet na wikipedi. Zawsze to łatwiej będzie się wdrożyć dla nowych osób :)

Mogę również polecić od siebie dwa tutoriale na których się stosuje:

- jedne to filiki na youtube:

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować


- drugi natomiast w wersji pisanej. Dużo ss:

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować



#43 Mac70

Mac70

    Nowy

  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 22 November 2010 - 23:12

Ja bym mógł zacząć nową fortecę i mając non-stop włączonego Frapsa kręcić - praktyka to najlepsza nauka, jeśli ktoś będzie powtarzać kroki innej osoby, to nauczy się najszybciej (ewentualnie mógłbym dodać jakiś tekstowy komentarz). A co do forumowej fortecy, to w sumie może być, ale byśmy musieli się umówić, kto zaczyna, kto w ogóle gra itd.

PS: Nawet dla początkujących polecam program Dwarf therapist, naprawdę pomaga w zarządzaniu zarówno małymi, jak i dużymi fortecami.

#44 czasnafilm

czasnafilm

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 103 postów

Napisano 23 November 2010 - 00:05

filmiki będą zbawieniem, o ile grasz na jakimś tilesecie, będę Cię wielbić.

Co do lineage'a, to tutaj może obgadamy i w oddzielnym temacie będziemy się bawić.


Na start nazwa fortecy i ustrój. Proponuję Gh'nik Tem'ph. Będziemy budować morie, tzn w skale drążyć, ale na powierzchni zawsze jakaś chatka(górnika :P), by przyjmować karawany i by dorfy nie dostały światło wstrętu. Jak padniemy, to budujemy nowe 'chatki górnika' gdzie indziej. Losing is fun. Jeżeli na razie jesteście za to podnieście rączki.

Dalej, trzeba umówić się kto chce grać. No i na ile gramy? Rok, czy pory roku? Jak to drugie, to zimę biorą wyjadacze DF, bo nowi by szybko zniszczyli fortecę.

Jeżeli wszystko uzgodnimy, to w nowym temacie będziemy po zakończeniu naszej tury wstawiać najważniejsze zdjęcia wraz z opisem. Do screenów polecam UOSU, opis będzie zawierać historię. Wszyscy musimy grać na tych samych skinach, by ładnie wyglądało. Ten, kto kończy 4 turę(rok) wgrywa mapkę przez konwerter map DF-Minecraft i wstawia screeny jak to w MC wygląda. Pod screenami i opisem dajemy link do save'a i napis kto dalej. Chętni też będą mogli pobrać, ale ich save'y się nie liczą(chyba, że ich kolej :D). Jak forteca upadnie to wspólnie się wspieramy i tłumaczymy jak z takiej sytuacji wybrnąć/robimy film na yt po PL z poradnikiem.


Kto się pisze?

#45 Tonex

Tonex

    Nowy

  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 23 November 2010 - 15:11

Filmy z tutorialem, jeszcze po polsku. Bardzo dobra sprawa :D Na dzień dzisiejszy to by było pierwsze takie dzieło do tej gry. Więc jak się Mac orientujesz w tej grze, to przełamuj pierwsze lody i przedzieraj szlaki a lud polski będzie Ci niezmiernie wdzięczny 8-)

Natomiast co do lineagów, to fajny pomysł. Ciekawie to wszystko wygląda. Może być interesująco ;) Jednak zanim bym się pisał na to, to najpierw muszę bardziej wdrożyć się w grę. Bo narazie to wykopie kopalnię i nic poza tym. Więc jeszcze długa droga przede mną.

P.S.

Rok w DF to ile jest na realny czas?

#46 czasnafilm

czasnafilm

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 103 postów

Napisano 23 November 2010 - 15:52

krótko, z tego co wiem w ciągu jednego dnia jak przysiądziesz i nie odejdziesz(a DF aż się prosi o granie) to spoko Ci zleci z rok i przybędą imigranci. Na dole w informacjach się wyświetli, że nadeszła jakaś pora roku itp. Jednak zmieniłem zdanie, jeżeli będą jakieś filmiki po pl i się poduczymy, to zbieramy ekipę ponad 4 osób i robimy rodowód, ale jednak na pory roku. Raz, że będzie to szybko iść, w tydzień będzie możliwe, że ponad 100dorfór i parę latek, dwa, że zimę damy najlepszym, by forteca się utrzymała.

#47 mikidyb102

mikidyb102

    Three Days Grace

  • Użytkownik
  • 232 postów

Napisano 23 November 2010 - 16:27

Piszecie o tym same dobre rzeczy że aż warto spróbować zagrać.

#48 Tonex

Tonex

    Nowy

  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 23 November 2010 - 16:52

Oczywiście że warto. Jednak nie zrażaj się grafiką ani interfejsem. Zanim człowiek zakapuje o co chodzi to też trochę czasu minie ;) Bez tutoriali się nie obejdzie.

Jeżeli się zdecydujesz, to polecam ściągniecie gry ze strony prowadzonej przez naszego polaka z już wgranym tilsetem:

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować



#49 Vatx

Vatx

    Cień

  • Użytkownik
  • 142 postów

Napisano 23 November 2010 - 17:00

Początkującym polecam lazy newb pack:

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować



Zawiera 3 tilesety (Domyślny jest najlepszy i tak (nie, nie oryginalny), przydatne programy i takie tam.

#50 mikidyb102

mikidyb102

    Three Days Grace

  • Użytkownik
  • 232 postów

Napisano 23 November 2010 - 17:13

Ten lazy newb pack to jest to samo co z dwarf fortres, ale grafika taka że lepiej skumać, jak się pouczę to pogram i ściągne któryś z nich... narazie opanowałem budowanie...

@Down: chodziło mi żę tu jest grafika typu dwarf fortres (wygląda podobnie) tylko jest ładniejsza i łatwiej można skumać co czym jest.

#51 Vatx

Vatx

    Cień

  • Użytkownik
  • 142 postów

Napisano 23 November 2010 - 17:20

Ten lazy newb pack to jest to samo co z dwarf fortres, ale grafika taka że lepiej skumać, jak się pouczę to pogram i ściągne któryś z nich... narazie opanowałem budowanie....

Fejspalm... LNP to jest Dwarf Fortress z wgranym tilesetem i paczka kilku narzędzi...

#52 Tonex

Tonex

    Nowy

  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 23 November 2010 - 18:30

Mam pytanie odnośnie zakładania farm. Wyświetla mi się informacja, że do tego celu potrzebuje mud (błota). Jednak skąd mam zdobyć to błoto lub podłoże zdatne do uprawiania?

I jak mogę wydobyć gips lub inne podobne surowce? po prostu kopać czy jest inna opcja do tego?

#53 homer0

homer0

    Notchie!

  • Użytkownik
  • 274 postów

Napisano 23 November 2010 - 19:50

z tego sie ucz :

lub :

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować


jak nie umiesz ENG to GTranslate ;)

#54 czasnafilm

czasnafilm

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 103 postów

Napisano 23 November 2010 - 21:45

ten sam poradnik widziałem, jednak jako, że jest to inna wersja i patrząc na rozbudowanie tej gry, ciężko się połapać po ang. Video tut na graficznym tilesecie po Polsku(choćby z napisami, ale film/seria filmów i po Polsku) byłby wybawieniem, a i zachęceniem nowych do gry.

#55 Tonex

Tonex

    Nowy

  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 23 November 2010 - 22:09

Tylko że ile takich filmików musi powstać, żeby to wszystko wytłumaczyć. Z resztą w grze jest tyle opcji, że bez minimalnej znajomości angielskiego niema się co za nią zabierać. I nawet niema się co nastawiać że po tygodniu się ja w pełni opanuje. Ja się uczę trzeci dzień i mało co ją ogarniam. Niektórzy piszą że po roku czasu odkrywają jakieś nowe rzeczy, do których wcześniej nie doszli. Więc to tylko świadczy o poziomie rozbudowania tej gry ;)

Natomiast co do poradników to najlepiej by było, jakby stworzyło się oddzielne forum, bądź większy dział, na którym byśmy wymieniali się doświadczeniami lub pomagali sobie wzajemnie w przypadku zacięcia się w pewnym momencie gry. Bo jak to mówią, w kupie siła :)

#56 czasnafilm

czasnafilm

    Bywalec

  • Użytkownik
  • 103 postów

Napisano 23 November 2010 - 22:57

no całą serię trza by tworzyć, ale toż to przyjemność grac i komentować czasem dodając co się robi. Coś w stylu filmików Wonzia czy Minecraft Poradnik. Ale dotychczas najlepzy cytat:

Tonex « 58 minut temu » juz jedna karawane przyjalem przed zima :D
Tonex « 58 minut temu » sam sie o tym przekonalem. Mialem juz 14 krasnali. Zaden zimy nie przezyl :/ Wszystka woda zamarzla. Brak jedzenia i picia. A forteca powoli się rozrastała...
czasnafilm « dzisiaj, o 22:54 » Zima jest orkropna


:D

#57 Tonex

Tonex

    Nowy

  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 23 November 2010 - 23:20

Tylko że najpierw trzeba by samemu porządnie oswoić się z grą, lub znaleźć konkretnego osobnika, który to wszystko pojmuje z wieloma szczegółami. I któremu oczywiście by się chciało stworzyć takie poradniki. Jeżeli to by się nie udało, to cóż. Pozostajemy skazani na samych siebie i na poradniki w języku angielskim.

Dokopałem się do informacji, że jest możliwość przeniesienia map z DF do minecrafta i podziwiania swojego dzieła w pełnym 3D 8-)

#58 Curchack

Curchack

    real human being

  • Użytkownik
  • 280 postów

Napisano 24 November 2010 - 23:57

Jeśli potrzebujesz serii 50 filmików żeby ogarnąć Dwarf Fortress, jest spora szansa że ta gra nie jest dla ciebie xd Zwłaszcza jeśli się nie zna angielskiego, wtedy to dopiero. Polecam to -

By zobaczyć linki musisz się zalogować lub zarejestrować

.


Na poboczu, jak wspaniałe by było łączone forum Minecraft + Dwarf Fortress?

Bardzo wspaniałe, ale pewnie by były flejmwary, dużo flejmwarów //Vatx

#59 Mac70

Mac70

    Nowy

  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 25 November 2010 - 16:12

Wiem, że lekki offtop, ale w sumie nadal ma coś wspólnego z tematem - vatx, wątpię, ponieważ większość fanów Minecrafta to przy okazji fani Dwarf fortress. Wszyscy jesteśmy "sandboxowcami" i lubimy gry tego typu.

#60 kosmit

kosmit

    Nowy

  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 12 January 2011 - 14:34

@Mac70
Mógłbyś mi wysłać save z dobrym miejscem i 'ustawionymi' krasnalami?
Najlepiej na pw, jakbyś mógł. Chciałem Ci to napisać na pw, ale nie mam odpowiednich uprawnień.