Skocz do zawartości


Zdjęcie

[Propozycja] Warny za rażące błędy ortograficzne.


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
77 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Warny za rażące błędy ortograficzne? (93 użytkowników oddało głos)

Co sądzisz o tym pomyśle?

  1. Głosowano Jestem za (87 głosów [93.55%])

    Procent z głosów: 93.55%

  2. Jestem przeciw (6 głosów [6.45%])

    Procent z głosów: 6.45%

Głosuj

#1 Fifi

Fifi

  • Weteran
  • 1370 postów

Napisano 01 May 2013 - 15:52

*
Popularny

Na wstępie chciałem przeprosić za to, że piszę o czymś, o czym już zapewne była mowa - ale wszystkie tematy/posty, jakie znalazłem na ten temat są stare i nawet jeżeli zakończyły się jakąś konkluzją, to zapomniano o niej, zamiast ją wdrożyć. Dlatego myślę, że poruszenie tego tematu na nowo jest zasadne.

A do rzeczy... Chciałbym zaproponować wprowadzenie systemu warnów za błędy ortograficzne. Wiele osób na forum wypowiada się przejrzyście i z głową, ale dużo osób pisze posty, których naprawdę nie da się czytać. Nie wiem jak innych, ale mnie przysłowiowy szlag trafia kiedy coś takiego widzę, bo świadczy to o braku szacunku do rozmówcy, a ponadto w wielu przypadkach skrajnie utrudnia zrozumienie autora.

Rozumiem, że ludzie mogą mieć dysortografię, ale pozwolę sobie zacytować słowa wielu psychologów - dysortografia nie zwalnia z pisania poprawnie, a raczej obliguje do ćwiczeń. Pozwolę sobie też przytoczyć własny przykład - mam dysgrafię (stwierdzoną, nie z lenistwa, ale dlatego że nauczyciele powiedzieli mi, żebym to zbadał), ale dla własnej satysfakcji ćwiczyłem, aż nauczyłem się - może nie szybko, ale jednak - pisać estetycznie. Więc błagam, argument, że się "nie da", zwłaszcza w dobie automatycznego sprawdzania pisowni, jest nie na miejscu. Tym bardziej, że forum to nie czat, więc każdy może spokojnie przeczytać i przeredagować swoją wiadomość zanim ją wyśle. Można też przecież dokonać edycji wiadomości - dlatego sugeruję, by z wlepianiem ewentualnej kary poczekać 15 minut od ukończenia pisania (lub dłużej, zależnie od rozmiaru wpisu).

Szacuję, że punkt warna, za każdą wypowiedź z błędem, może być dobrym rozwiązaniem, które dość szybko i skutecznie wypleniłoby błędy. Oczywiście wypadałoby podpiąć jakieś ogłoszenie/wysłać zbiorczego maila do każdego użytkownika na temat tej zmiany, jednakże wydaje mi się, że nie ma co przejmować się tym, że ktoś może się o tym nie dowiedzieć - w końcu szanować rozmówców powinien każdy i to, że do tej pory nikt nie karał za traktowanie innych tak, a nie inaczej, to tylko kwestia nagminności tego wykroczenia. Ale zastanówmy się - czy naprawdę chcemy czytać każdego dnia dziesiątki postów, które zaczynają się z małej litery, są pozbawione znaków przestankowych i roją się od błędów ortograficznych?

Myślę, że dobrze byłoby też wlepiać jednopunktowe warny za totalny bałagan w wypowiedzi (na poziomie, który rzeczywiście utrudnia jej zrozumienie) - w końcu jeżeli szanujemy innych ludzi to powinniśmy pisać tak, żeby czytanie naszego wpisu nie było grą cRPG.


Oczywiście inną sprawą są literówki, zgubienie jednej kropki czy dużej litery, celowe błędy popełniane dla żartu ("ciastki dobre" :3), pojedynczy i przypadkowy błąd (np. jeden błąd ortograficzny na dziesięć poprawnych zdań - wiadomo, że inną sytuacją jest pomyłka, która może zdarzyć się każdemu, a inną nagminne kaleczenie języka) albo błędy interpunkcyjne (które są w pewnym sensie zależne od stylu i ciężko znaleźć jednoznaczną wykładnię interpunkcji, nie wspominając już o tym, że takie błędy nie są automatycznie podświetlane przez autokorektę) - za takie błędy nie powinny być przyznawane warny (no, może poza robieniem miliarda literówek, brakiem jakiejkolwiek interpunkcji czy pisaniem celowo z błędami w każdej wiadomości, gdy widać, że innym to przeszkadza). Podobnie, jeżeli na platformie, której ktoś używa, polskie znaki diakrytyczne są niedostępne - więc ten ktoś konsekwentnie używa stosownych odpowiedników (np. ó -> o, a nie błędne ó -> u) - to jest to jak najbardziej ok.

Daruję sobie może wstawianie tu przykładów wiadomości, które dosłownie rażą w oczy, bo myślę, że każdy szanujący swój umysł użytkownik widzi przynajmniej kilka takich dziennie. Myślę, że problem jest każdemu dobrze znany i większość osób o inteligencji powyżej kostki dirtu zgodzi się ze mną, że coś trzeba z nim zrobić. Dlatego proszę ekipę forum o rozważenie mojej propozycji i zmotywowanie użytkowników do dbałości o nasz język ojczysty. W końcu, jak widać, wytykanie błędów w postach nic jak dotąd nie zmieniło, więc chyba należy przejść do bardziej radykalnych środków.

Pozdrawiam, Fifi.



craftportal

Craftserve to największy i najlepszy polski hosting serwerów Minecraft, jest solidny i tani więc go polecam

#2 Gość_iKrzysiek_*

Gość_iKrzysiek_*
  • Gość

Napisano 01 May 2013 - 15:53

Jestem jak najbardziej przychylny :) Dodałem ankietę :)


  • Fifi i Esmelie lubią to

#3 Modi

Modi

    How do you like me now?

  • Użytkownik+
  • 2144 postów

Napisano 01 May 2013 - 15:58

Ja tam za dużo nie widzę takich błędów, ale niech będzie. ZA.


MODI RULZ!!!! ok


#4 Kluczyk

Kluczyk

    Naprawdę wredny człowiek

  • Użytkownik+
  • 756 postów

Napisano 01 May 2013 - 15:59

Zgadzam się, jednak najlepszy jest fakt że sam dostałem warna i bana za poprawianie osoby która nie potrafiła ułożyć zdania bez popełnienia błędu. 


༼ʕっ•ᴥ•ʔっ(_̅_̅_̅__̅_̅_̲̅F̲̲̅̅I̲̲̅̅S̲̲̅̅S̲̲̅̅U̲̲̅̅R̲̲̅̅E̲̲̅̅_̅_̅_̅_̅_̅_() 


#5 Dominatort

Dominatort

    Torteł Tortuch Dominatortsky

  • Użytkownik+
  • 211 postów
  • dominatorTT

Napisano 01 May 2013 - 16:08

Hah, nowy temat w którego nazwie jest "(...)warny(...)", ledwie minuta minęła, a iKrzysiek: "Jestem jak najbardziej przychylny" : D

Co do tematu, sam jestem jak najbardziej za, niby jest w regulaminie napisane, aby przestrzegać zasad języka polskiego, a nawet jeśli w jakimś poście co drugie słowo jest błąd ortograficzny, to moderacja nic z tym nie robi :/


"- Czy wiesz, moja najukochańsza żono, że dostrzegłem jeszcze jedną mądrość pośród mądrości proroka Lebiody? Taką, która da mi jeszcze jedną korzyść z obdarowania Redanii psotnymi kotami? Koty, moja Zuleyko, wrócą do domu. Koty zawsze wracają do domu. No, a gdy moje koty wrócą, gdy przyniosą żołd, zdobycz, bogactwa... To ja te koty opodatkuję!"
~ Esterad Thyssen, Wieża Jaskółki

#6 Shota

Shota

    Łajza

  • Użytkownik+
  • 1468 postów
  • Shotyslawa

Napisano 01 May 2013 - 16:08

Zgadzam się i popieram całym sercem, zwłaszcza jako osoba, która językiem polskim żywo się interesuje, w związku z czym zależy mi na utrzymaniu go w jak najczystszej postaci.
A co do "dyzlektygów i dyzortografuf" - cóż, mój młodszy brat miał stwierdzone co najmniej jedno z nich, ale kiedy wziął się do pracy nad tym, udało mu się znacznie ograniczyć liczbę błędów. Magia? Nie, chęci!

 

Aczkolwiek warnowanie za każdy poważniejszy błąd to jest lekka przesada, sugerowałabym najpierw upominać, warn byłby po dwóch - trzech upomnieniach (kojarzycie ze szkół może taki system - trzy minusy w dzienniku = pała? To coś na tej zasadzie ;) ).


"Lecz cieniom zbrakło nagle sił, a cień się mrokom nie opiera!
I powymarły jeszcze raz, bo nigdy dość się nie umiera...

I nigdy dość, i nigdy tak, jak tego pragnie ów, co kona!...
I znikła treść — i zginął ślad — i powieść o nich już skończona!"

 

~ Bolesław Leśmian "Dziewczyna"


#7 Gość_iKrzysiek_*

Gość_iKrzysiek_*
  • Gość

Napisano 01 May 2013 - 16:11

Odnośnie upominania - należy pamiętać, że warn nie jest żadną karą, a właśnie upomnieniem. Karą jest ban, którego użytkownik może otrzymać po iluś takich upomnieniach.



#8 Rapsodia

Rapsodia

    Wyjadacz

  • Użytkownik+
  • 753 postów
  • Bruzdi

Napisano 01 May 2013 - 16:17

Tak! Tak! I jeszcze raz tak! Osobiście staram się walczyć z kaleczeniem naszego ojczystego języka w internecie. Niestety... to walka z wiatrakami. Sama staram się pisać poprawnie, chociaż wiadomo, zdarzają się literówki. Ale jak czasami widzę zdanie (nie wiem nawet czy mogę to tak nazwać), w którym jest więcej błędów niż słów to aż oczy bolą... Często nawet nie idzie zrozumieć sensu wypowiedzi. Co prawda, tutaj na forum nie jest tak źle, ale na serwerach Mc to jest tragedia. A co do dysortografii. Kiedyś ludzie nie znali takiego pojęcia i sobie radzili. Większość ludzi ze stwierdzoną dysortografią uważa, że oni nie muszą pisać poprawnie. Błąd! Właśnie dlatego powinni starać się dwa razy bardziej. Znam na to świetny lek: codziennie po parę minut czytanie słownika ortograficznego. W końcu da efekt. 


  • Karol Pucyk - Elenorsar, LowcaOwca, mikser i 2 innych osób lubią to

#9 Cavi587

Cavi587

    Racist Barn

  • Użytkownik+
  • 286 postów
  • Cavi587

Napisano 01 May 2013 - 16:23

Jestem cholernie za! Zamiast "siema ej mam problem z minecraftem bo mi sie costam robi ze nie moge zapisac save chociarz sciagalem z zaufanej strony", wolałbym zobaczyć "Siema. Mam problem z Minecraftem, mianowicie save nie chce mi się wczytać, choć ściągałem go z dobrej stronki z mapami do gry."


76561198046326311.png
"ja kcę go do buzi wzionć" ~ gimnazjalistka (25.04.2013, 16:46:35)
"będą śpiewają dubstep. ._." ~ Vist (07.05.2013, Godzina nieznana)
"Mamo fapię o piłę łańcuchową :D" ~ Tiberian (09.05.2013, Nie chce mi się paczeć godziny)
Tekst miesiąca:
"-Gotowe? No to lecimy
I poleciały w ch*j."

----

Wstydzę się za całą moją działalność na tym forum w latach 2012-2014. 


#10 LowcaOwca

LowcaOwca

    Owczy Zoofil

  • Użytkownik+
  • 720 postów

Napisano 01 May 2013 - 16:28

2 osoby już dały na "nie". Jestem ciekaw, czym się kierowały? Wolałbym, aby takie osoby uzasadniły swoją decyzję. -.-"


Dołączona grafika

Autograf od Zu.

#11 Maeglin

Maeglin

    Tolkienista

  • Użytkownik+
  • 315 postów

Napisano 01 May 2013 - 16:28

Co jeśli piszę z telefonu, gdzie nie ma autokorekty?


  • Kodi98, Fifi i jammiNg lubią to
"Nie zgasną światła gdy świat trwa,
nie przyćmi ich mijając czas
choć wiatr niezmierną ciemność gna
nad staw, nad górę i nad las!"

#12 Ayna

Ayna

    always hungry

  • Użytkownik
  • 249 postów
  • ayna

Napisano 01 May 2013 - 16:30

Jestem zdecydowanie ZA! Błędy ortograficzne to plaga w dzisiejszych czasach, trzeba z tym walczyć. Niech przychodzą na fora publiczne i serwery jak nauczą się pisać. :) Najłatwiej jest powiedzieć, że się ma jakieś "dys", do pracy nad sobą nikt nie jest skory. Warny to świetny pomysł. :)  


tumblr_mo9wntxMFz1rkf2rso1_500.gif


#13 LowcaOwca

LowcaOwca

    Owczy Zoofil

  • Użytkownik+
  • 720 postów

Napisano 01 May 2013 - 16:30

@piotpasz
No to co, że nie ma autokorekty? To tylko ułatwia, gdy szybko piszesz, bo mogą Ci literki zamienić się miejscami. A ortografię powinien znać każdy.


Dołączona grafika

Autograf od Zu.

#14 Rapsodia

Rapsodia

    Wyjadacz

  • Użytkownik+
  • 753 postów
  • Bruzdi

Napisano 01 May 2013 - 16:31

Jak piszesz z telefonu to rozumiem, że bez polskich znaków. Ale jest różnica między "Czesc, mam problem. Nie dzialaja mi tekstury." a "czesc mamproblem tekstr mje nie dzialaja." Trzeba radzić sobie bez autokorekty. :)



#15 Fifi

Fifi

  • Weteran
  • 1370 postów

Napisano 01 May 2013 - 16:32

@piotpasz: Wtedy rzeczywiście może być trudniej, ale nie zapominajmy o tym co pisałem - trzeba po prostu ćwiczyć i się starać, w końcu jest różnica między literówką raz na 100 wiadomości, a sadzeniem byków wszędzie gdzie się da.



#16 Kamil

Kamil

    Fan Gothica i Assassin's Creed'a

  • Użytkownik+
  • 437 postów

Napisano 01 May 2013 - 16:34

Ja mam dysleksje ale staram się pisać bezbłędnie, ale nie zawsze to wychodzi :P tylko dlatego jestem na Nie 


  • Fifi lubi to

Dołączona grafika


#17 Maeglin

Maeglin

    Tolkienista

  • Użytkownik+
  • 315 postów

Napisano 01 May 2013 - 16:37

Mój problem jest taki:

Jestem dysortografem (nie, nie chwalę się), jednakowoż pisząc z komputera w pełni wykorzystywałem dary autokorekty. Pisząc z telefonu mam polskie znaki, jednak nie mam autokorekty. Ćwiczę dużo, dzięki czemu czasami mam wątpliwości - "Czy ten wyraz na pewno się tak pisze?". Wówczas sprawdzam w google. Lecz czasami przeoczę błąd - według nowego pomysłu dostanę wtedy warna.

 

Jestem ZA wprowadzeniem pomysłu, ale wtedy modzi musieliby cechować się zrozumieniem, i nie "warnować bezmyślnie" - przepuszczać niektóre błędy i ostrzegać przed zwarnowaniem.


"Nie zgasną światła gdy świat trwa,
nie przyćmi ich mijając czas
choć wiatr niezmierną ciemność gna
nad staw, nad górę i nad las!"

#18 Rapsodia

Rapsodia

    Wyjadacz

  • Użytkownik+
  • 753 postów
  • Bruzdi

Napisano 01 May 2013 - 16:37

Reszta tych co głosowali na "nie" nie uzasadni zdania, bo nie chcą pokazywać jak piszą. 

@2up
Ale się starasz, a to już coś. Sens Twojej wypowiedzi jest zrozumiały, a to już coś. Jak ktoś zrobi jeden błąd to nie przesadzajmy z tym rozdawaniem warnów. Ale w przypadkach ekstremalnych to ja bym się nie wahała.



#19 Fifi

Fifi

  • Weteran
  • 1370 postów

Napisano 01 May 2013 - 16:38

Colin: Hm, szczerze mówiąc to nie domyśliłbym się, więc jak widać jak się chce to można. :)
Piotpasz: Nie mam na myśli warnowania przy każdej możliwej okazji. Wiadomo, że jak ktoś napisze 10 zdań i w jednym się pomyli to przecież nie dostanie za to warna. :)

 

Dopiszę o tym w głównym poście. ;)



#20 Ayna

Ayna

    always hungry

  • Użytkownik
  • 249 postów
  • ayna

Napisano 01 May 2013 - 16:39

@Colin1998 ale starasz się. I ta Twoja wypowiedź była w porządku. A niektórzy zupełnie nad tym nie panują. My mówimy tutaj o rażących błędach, nagminnych, powtarzających się. Niektórzy mocno kaleczą język i dodatkowo nie reagują na poprawy, czasem jeszcze się wykłócają. Jakaś literówka czy inny głupi błąd może się zdarzyć każdemu...


tumblr_mo9wntxMFz1rkf2rso1_500.gif