Skocz do zawartości


Zdjęcie

Estetyka tematu - Jak formatować tekst, by nie narażać innych na utratę wzroku?

poradnik estetyka formatowanie tekstu

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Hevbis

Hevbis

    Mistrz

  • Użytkownik+
  • 1981 postów
  • Hevbis

Napisano 17 August 2017 - 15:40

Estetyka tematu - Jak formatować tekst, by nie narażać innych na utratę wzroku?

 

Bolą mnie niektóre karygodne błędy w formatowaniu tekstu u wielu użytkowników tego forum.

Często pojawiają się tu wątki, które palą mnie (a również wiele innych osób) w oczy. Są nieestetyczne i odpychające.

W tym temacie przedstawię kilka moich rad, dzięki którym twój temat będzie wyglądał znacznie lepiej.

 

NkkDbEk.png

 

 

1. Wyśrodkowywanie tekstu

 

Coś czego nie potrafię zrozumieć, to używanie spacji do wyśrodkowania treści. Oszczędźcie swoją biedną klawiaturę.

Edytor na forum, umożliwia nam wykonanie tej czynności w znacznie lepszy sposób. Wystarczy zaznaczyć tekst i wybrać opcję Wyrównaj do środka [1].

Jeżeli natomiast nie masz dostępu do edytora, skorzystaj z tego wzoru:

[center]tekst do wyśrodkowania[/center]

Dlaczego nie należy wykorzystywać do tego spacji?

Pamiętaj, że nie każdy ma takie same wymiary ekranu co ty. Tekst, który u ciebie znajduje się na środku, u innych będzie znajdował się w innym miejscu. Dowód?

Wystarczy prosty eksperyment. Zmień szerokość swojego okna przeglądarki, a strona i wszystko co się na niej znajduje, dopasuje się do nowych wymiarów.

 

2. Kolory

 

Koloru można dobrze użyć, jednakże jego nadużywanie jest fatalne w skutkach, dlatego lepiej nie ryzykować.

Natomiast, jeżeli koniecznie chcesz go umieścić w swoim wątku:

 

  1. Nie łącz ze sobą barw, które do siebie nie pasują (temat we wszystkich kolorach tęczy to zły pomysł),
  2. Korzystaj z ciemniejszych kolorów, aby były dobrze widoczne na białym tle,
  3. Ogranicz ilość pokolorowanego tekstu do minimum.

Niby oczywiste, a jednak ze świecą szukać tego, kto tych zasad przestrzega.

 

3. Czcionka

 

Kara śmierci dla tego, kto zaimplementował w edytorze inną czcionkę niż domyślna, tortury dla tego, kto się nimi posługuje.

Do jasnej cholery, zostawcie tą funkcję w spokoju! To po prostu wygląda źle, zwłaszcza ulubiony font fandomu Undertale tzw. Comic Sans.

W dodatku, duża część z nich nie nadają się do odczytu na niektórych urządzeniach (na moim starym Samsungu Galaxy nie wyświetlało polskich znaków).

Jeżeli zależy wam na czytelności - używajcie domyślnej. To samo tyczy się rozmiaru.

 

4. Usuwanie formatowania

 

Ten punkt dedykuje zwłaszcza osobą, przenoszącym prezentację serwera z innego forum.

W przypadku kiedy nie podoba wam się formatowanie jakie zastosowaliście i nie wiecie jak się go pozbyć, skorzystajcie z opcji Usuń formatowanie [2].

Ewentualnie możecie zrobić to ręcznie kasując kod w Trybie BBCode [3].

 

5. Dekoracje

 

Na koniec coś, co zmotywowało mnie do założenia tego tematu, a o czym kompletnie zapomniałem x'D

Do dekoracji wątku nie należy wykorzystywać znaków tekstowych. Nie takie jest ich przeznaczenie.

To wygląda obrzydliwie oraz często przebija do drugiej linijki w zależności od wymiarów ekranu. Do oddzielenia tekstu wystarczy linijka odstępu.

 

 

Na zakończenie

 

Nie uważam siebie za eksperta w tej sprawie. Z chęcią zapoznam się z opinią innych, zmienię coś w treści poradnika, dodam kolejny podpunkt.

Wiem, że nie przedstawiłem tutaj wszystkich funkcji edytora, nie taki był cel. Gdy widzę prezentacje dużej części serwerów, zbiera mi się na wymioty i właśnie to było motywacją do napisania tego, co właśnie macie przed sobą.

 

Kilka przydatnych wzorów

 

Spoiler

[spoiler]tekst[/spoiler]

Obraz

[img]adres obrazu[/img]

Kod

[code]kod[/code]

Dziękuję za uwagę!

Pozdrawiam i życzę szczęśliwego Nowego Roku!


Użytkownik Hevbis edytował ten post 17 August 2017 - 16:06

discord server here: https://discord.gg/exDArtf


craftportal

Craftserve to największy i najlepszy polski hosting serwerów Minecraft, jest solidny i tani więc go polecam

#2 NightFireDragon

NightFireDragon

    Wiecznie Smutny

  • Użytkownik+
  • 930 postów
  • NightFireDragon

Napisano 17 August 2017 - 16:06

To wyśrodkowanie nie wyśrodkowało na początku.
Ja bym z chęcią zobaczył przykłady tego odje *ehm* umysłowego.


Użytkownik NightFireDragon edytował ten post 17 August 2017 - 16:10

9eeff5b4f0c6f38c.png


#3 Radomir

Radomir

    Nowy

  • Użytkownik
  • 25 postów
  • Radomir

Napisano 17 August 2017 - 16:07

Jak dla mnie to trochę więcej czcionek by się przydało.



#4 Patrisful

Patrisful

    Technologiczny Znawca

  • Użytkownik+
  • 222 postów
  • Patrisful

Napisano 17 August 2017 - 18:11

1. Mógłbyś dodać, że jeśli ktoś pisze jakiś dłuższy tekst np. opowiadanie to mógłby wtedy wyjustować tekst, czyli "przyczepić go równo do obu boków". (*Tak możemy na tym forum spotkać różne prezentacje z opowiadaniami "fabuł serwera".)

2. Mógłbyś też zwrócić uwagę, że lepiej skupić się na maksymalnie dwóch czcionkach (jeżeli ktoś chce użyć więcej niż jednej). Tematy, które zawierają w sobie 91232381 różnych czcionek też są brzydkie.


Użytkownik Porshtin edytował ten post 17 August 2017 - 18:12


#5 Aziz

Aziz

    Legenda

  • Administrator
  • 4182 postów
  • Aziz

Napisano 17 August 2017 - 18:15

Fontów ludzie, fontów. Font, fonty, fontem, fontami, foncie, fontach

NIE CZCIONKA.

 

/out

 

Ogólnie poradnik k, przypinałbym.


Dołączona grafika
Ja tu tylko sprzątam
Na co mi pad gdy mam WSAD
"era kucyków na CraftPortal minęła" - Danio, 11 grudnia 2011; 22:52 "David z Getta" ~ Vermello
"Aziz to Aziz" - Mawi "Wielka księga epickich cycatów" ~ Soneillon
"Adikso rano kobiety w dniu ich siekiery." - Ransey

#6 ST

ST

    Ocalały Kot

  • Użytkownik+
  • 870 postów

Napisano 17 August 2017 - 18:42

Po co pisać [img]adres obrazu[/img], żeby dodać obraz, skoro możesz użyć edytora? Tak samo, jeżeli chodzi o kod. Uważasz odbiorców tego poradnika za debili czy ślepych?


Użytkownik ST edytował ten post 17 August 2017 - 19:35


#7 Hevbis

Hevbis

    Mistrz

  • Użytkownik+
  • 1981 postów
  • Hevbis

Napisano 17 August 2017 - 19:21

Uważasz odbiorców tego poradnika za debili czy ślepych?

>nie zauważyli wyrównaj do środka
>zauważą kod czy grafika
 
Mi wygodniej i szybciej jest ręcznie korzystać z BBcodu. Jest w tym coś dziwnego? Twierdziłem gdzieś, że odbiorcy tego poradnika to debile? Dlaczego szukasz ze mną sporu na siłę?
A wiesz co, nie odpowiadaj, nie mam ochoty odpowiadać na kolejne irracjonalne zaczepki z twojej strony.


  • Zeus1970 i HelloDoggo lubią to

discord server here: https://discord.gg/exDArtf


#8 ST

ST

    Ocalały Kot

  • Użytkownik+
  • 870 postów

Napisano 17 August 2017 - 19:42

Coś czego nie potrafię zrozumieć, to używanie spacji do wyśrodkowania treści. Oszczędźcie swoją biedną klawiaturę. /brakuje przecinka
Edytor na forum, umożliwia nam wykonanie tej czynności w znacznie lepszy sposób. Wystarczy zaznaczyć tekst i wybrać opcję Wyrównaj do środka [1]. /nie powinno być przecinka
Wystarczy prosty eksperyment. Zmień szerokość swojego okna przeglądarki, a strona i wszystko co się na niej znajduje, dopasuje się do nowych wymiarów. /brakuje przecinka
Do jasnej cholery, zostawcie funkcję w spokoju! To po prostu wygląda źle, zwłaszcza ulubiony font fandomu Undertale tzw. Comic Sans. /tę
W dodatku, duża część z nich nie nadają się do odczytu na niektórych urządzeniach (na moim starym Samsungu Galaxy nie wyświetlało polskich znaków). /nie powinno być przecinka
W przypadku kiedy nie podoba wam się formatowanie jakie zastosowaliście i nie wiecie jak się go pozbyć, skorzystajcie z opcji Usuń formatowanie [2]. /brakuje przecinka
Ewentualnie możecie zrobić to ręcznie kasując kod w Trybie BBCode [3]. /brakuje przecinka

Mam nadzieję, że pomogłem ;)


  • Sofiak, HelloDoggo i Patrisful lubią to

#9 Hevbis

Hevbis

    Mistrz

  • Użytkownik+
  • 1981 postów
  • Hevbis

Napisano 17 August 2017 - 20:09

 

Coś czego nie potrafię zrozumieć, to używanie spacji do wyśrodkowania treści. Oszczędźcie swoją biedną klawiaturę. /brakuje przecinka
Edytor na forum, umożliwia nam wykonanie tej czynności w znacznie lepszy sposób. Wystarczy zaznaczyć tekst i wybrać opcję Wyrównaj do środka [1]. /nie powinno być przecinka
Wystarczy prosty eksperyment. Zmień szerokość swojego okna przeglądarki, a strona i wszystko co się na niej znajduje, dopasuje się do nowych wymiarów. /brakuje przecinka
Do jasnej cholery, zostawcie funkcję w spokoju! To po prostu wygląda źle, zwłaszcza ulubiony font fandomu Undertale tzw. Comic Sans. /tę
W dodatku, duża część z nich nie nadają się do odczytu na niektórych urządzeniach (na moim starym Samsungu Galaxy nie wyświetlało polskich znaków). /nie powinno być przecinka
W przypadku kiedy nie podoba wam się formatowanie jakie zastosowaliście i nie wiecie jak się go pozbyć, skorzystajcie z opcji Usuń formatowanie [2]. /brakuje przecinka
Ewentualnie możecie zrobić to ręcznie kasując kod w Trybie BBCode [3]. /brakuje przecinka

Mam nadzieję, że pomogłem ;)

 

Nie ukrywam, przecinki nie są moją mocną stroną. Pewnie jutro to poprawię.

Dzięki.


discord server here: https://discord.gg/exDArtf


#10 Zeus1970

Zeus1970

    ಠ_ಠ

  • Użytkownik+
  • 1019 postów

Napisano 17 August 2017 - 23:42

                Po co używać ctr+c skoro                           można kliknąć prawym                             przyciskiem myszy?



aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.net
Ostatnio żebractwo (i zgapianie sygnatur) jest bardzo w modzie, więc jeśli nie macie co zrobić z bezwartościową walutą, możecie mi jej trochę dać. Treść dotacji będzie się pojawiać w sygnaturze razem z jej autorem. Ciekawe czy wymyślicie coś, co będę się bał tam umieścić (ಠ ͜つಠ).
[/url]
zeber: 50 :diament: ,,Bo ty chyba wpis na główną napisałeś"
josziPL: 11 :diament: ,,nie dostaniesz bana na czatowisku"
Murshtin: 10 :diament: ,,
https://i.imgur.com/x87PgEg.png"
pasiasta_zebra: 8 :diament: ,,wpisz mnie do sygnatury :3"
Grepolis: 8 :diament: ,,Daj mnie do sygnatury"

defu:5 :diament: ,,Synatura plz"
NightFireDragon: 1 :diament: ,,Mam horom curke daj pan 2 diaxy" (użytkownik nie otrzymał dwóch diaxów)
Grzesiek11: 1 :diament: ,, Cel: być w każdej sygnaturce"
CichyCreeper: 1 :diament: ,,Русский текст"

#11 elementiro

elementiro

    dog in disguise

  • Użytkownik+
  • 119 postów

Napisano 20 August 2017 - 18:34


3. Czcionka

 

Kara śmierci dla tego, kto zaimplementował w edytorze inną czcionkę niż domyślna, tortury dla tego, kto się nimi posługuje.

Do jasnej cholery, zostawcie tą funkcję w spokoju! To po prostu wygląda źle, zwłaszcza ulubiony font fandomu Undertale tzw. Comic Sans.

W dodatku, duża część z nich nie nadają się do odczytu na niektórych urządzeniach (na moim starym Samsungu Galaxy nie wyświetlało polskich znaków).

Jeżeli zależy wam na czytelności - używajcie domyślnej. To samo tyczy się rozmiaru.

 

Ponad 99% mojego blogu bloga jest pisane czcionką inną niż domyślna. Spójrz na niego i jeśli z czystym sercem możesz powiedzieć, że jest nieczytelny albo wygląda źle z taką czcionką to czekam na tortury.


Użytkownik elementiro edytował ten post 20 August 2017 - 19:07


#12 ST

ST

    Ocalały Kot

  • Użytkownik+
  • 870 postów

Napisano 20 August 2017 - 18:44

Ponad 99% mojego blogu jest pisane czcionką inną niż domyślna. Spójrz na niego i jeśli z czystym sercem możesz powiedzieć, że jest nieczytelny albo wygląda źle z taką czcionką to czekam na tortury.

Chamska reklama

 

Verdana to taki Arial, ale z większymi odstępami pomiędzy literami, ale z takimi samymi pomiędzy słowami. Lepiej by się to czytało w domyślnym fontcie.

Szykuj się na klapsy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@edit

Pisze się chyba mojego bloga, a nie mojego blogu.


Użytkownik ST edytował ten post 20 August 2017 - 18:48

  • elementiro lubi to

#13 Hevbis

Hevbis

    Mistrz

  • Użytkownik+
  • 1981 postów
  • Hevbis

Napisano 20 August 2017 - 19:16

Ponad 99% mojego blogu bloga jest pisane czcionką inną niż domyślna. Spójrz na niego i jeśli z czystym sercem możesz powiedzieć, że jest nieczytelny albo wygląda źle z taką czcionką to czekam na tortury.

Twój blog jest prowadzony estetycznie, bardziej mi chodziło o nieumiejętne korzystanie z czcionek. W tematach nie wygląda to zbyt dobrze (sam poradnik kieruję do tematów, o czym wielokrotnie wspominam w tekście), zwłaszcza że samo forum używa innej i taki Comic Sans niezbyt do tego pasuje.


  • HelloDoggo lubi to

discord server here: https://discord.gg/exDArtf


#14 Vebros

Vebros

    Gracz Retro

  • Użytkownik+
  • 119 postów
  • Vebros#8474
  • _Vebros_

Napisano 20 August 2017 - 21:10

niGdy NIe KUPUj klawiatURy w CHinsKiM sklePie



#15 Murshtin

Murshtin

    Nowy

  • Użytkownik
  • 68 postów

Napisano 16 August 2022 - 13:10

dobre rady zastosuję od teraz



#16 Hevbis

Hevbis

    Mistrz

  • Użytkownik+
  • 1981 postów
  • Hevbis

Napisano 16 August 2022 - 17:06

 

dobre rady zastosuję od teraz

 

dziękuję pozdrawiam

 

czekam na kaktukwiz szt. 1


discord server here: https://discord.gg/exDArtf






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: poradnik, estetyka, formatowanie tekstu