Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak uniknąć lagów na serwerze?

Spigot Lagi Optymalizacja Bukkit Minecraft Gta Mineserv

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 gamewial

gamewial

    Mistrz Jedi

  • Użytkownik+
  • 301 postów
  • gorgiasz

Napisano 12 August 2015 - 08:15

Co powoduje lagi na serwerze?

Lagi mogą być powodowane przez:
-Zbyt wolne połączenie internetowe gracza (powoduje to lagi u tego konkretnego gracza, który ma wolny net)
-Przekroczenie limitu RAM serwera
-Przekroczenie limitu procesora serwera
-Niekomptabilne (nie dobrane do wersji pluginy)
-Zbyt duża ilość pluginów co powoduje wzrost ram.









Jak wyeliminować lagi?

1.Zmienić silnik serwera z Craftbukkita na Spigot.
Spigot jest to silnik, który zajmuje 50% mniej pamięci RAM niż Craftbukkit przy tym jest tak samo wydajny. Spigot ma do tego wbudowany Anti X-Ray

INSTALACJA SPIGOTA:
Jeżeli masz serwer w hostingu mineserv.eu wchodzimy w menu aktualizacji czyli tak: panel serwera---->aktualizacja---->wybieramy wersję spigota. (Na obecną chwilę jest ich tam 5)

UWAGA!!!
Spigot może być niekomptabilny z niektórymi bukkitowymi pluginami!!!


2.Odpowiednio przydzielić RAM na sloty i pluginy.
Na każde 100mb RAMU powinien być maksymalnie 1 plugin i 1 slot.(jest to wersja uproszczona mogą być pluginy pobierające 1MB Ramu jak i takie pobierające 300MB Ramu)
Tak więc:
-Na serwerze Silver powinieneś wgrać ok. 10 pluginów
-Na serwerze Gold ok. 20 pluginów
-Na serwerze Diamond ok. 40 pluginów
-Jeżeli chcesz wiedzieć ile pluginów wgrać na Creative ilość RAMU podziel przez 100


3.Ustawić "viev distance" w server.properties na 8, używiając silnika Spigot ustawiasz to w pliku Spigot.yml

4.Zmiana ilości spawnowania mobów:
Wejdź w FTP i otwórz plugin bukkit.yml jedne z linijek tam przedstawiają się tak:

Zmieniamy to na:


5.Załóż Border (granicę) świata. Jak to zrobić:
a)Pobieramy plugin World Border
b)Wrzucamy go do katalogu plugins w FTP
c)Restarujemy serwer
d)Stajemy na spawnie i wpisujemy komendę:
/wb set X (X to liczba kratek jaka będzie dzielić punkt gdzie obecnie stoimy od końca mapy

6.NIE INSTALUJ PLUGINÓW CLEARLAGG I NOLAGG:
Te pluginy rzekomo zmniejszają lagi usuwając itemki. Ja osobiście testowałem z nimi i bez nich. Z nimi są większe lagi, ponieważ te "super" pluginy zajmują 200-300MB RAMU

7.Instaluj pluginy ze strony: bukkit.org (pluginy pobrane z tej strony mają najmniejsze prawdopodobieństwo lagowania, ale nie znaczy to, iż one nie wystąpią). Inne pluginy m.in autorskie także mogą być skuteczne i nie powodować lagów ale instalujesz je na własne ryzyko.
PRZED INSTALACJĄ ZOBACZ WERSJĘ PLUGINU I SPRAWDŹ CZY JEST KOMPTABILNA Z TWOIM SILNIKIEM




PRZYKŁADY SERWERÓW I WGRYWANIA NA PODSTAWIE OFERTY HOSTINGU MINESERV.EU

Użytkownik gamewial edytował ten post 12 August 2015 - 09:44

Na etacie forumowego krytyka ;)


craftportal

Craftserve to największy i najlepszy polski hosting serwerów Minecraft, jest solidny i tani więc go polecam

#2 Libter

Libter

    Legenda

  • Zbanowany
  • 3502 postów

Napisano 12 August 2015 - 08:29

 

Zbyt wolne połączenie internetowe gracza

To lagi gracza, a nie "lagi na serwerze".

 

Spigot może być niekomptabilny z niektórymi bukkitowymi pluginami!!!

Możliwe, chociaż nie spotkałem się z tym jeszcze. Spigot jest ulepszonym CraftBukkitem.

 

 

Na każde 100mb RAMU powinien być maksymalnie 1 plugin i 1 slot.

Są pluginy zajmujące dużo RAMu i są malutkie pluginy, które zajmują mało RAMu. Nie powinno się tak upraszczać.

 

 

Ustawić "viev distance" w server.properties na 3-5 (zalecam 5)

3 do 5 chunków renderowania?! Można zepsuć jakość rozgrywki. 8 chunków też jest dobrą liczbą.

Dopisz, że zajmowany przez serwer RAM zależy w dużym stopniu od odległości renderowania. W przypadku Spigota odległość renderowania trzeba ustawić w pliku spigot.yml.

 

 

Załóż Border (granicę) świata

To ochrona przed zajmowaniem miejsca na dysku, a nie lagami.

 

 

NIE INSTALUJ PLUGINÓW CLEARLAGG I NOLAGG:
Te pluginy rzekomo zmniejszają lagi usuwając itemki. Ja osobiście testowałem z nimi i bez nich. Z nimi są większe lagi, ponieważ te "super" pluginy zajmują 200-300MB RAMU

Zgadza się. Itemy same znikają po 5 minutach. Dodatkowo komunikaty tych pluginów są denerwujące, a taki plugin psuje rozgrywkę (kiedy nie zdążysz zebrać itemów przed czyszczeniem).

 

 

Instaluj pluginy tylko ze strony: bukkit.org. Inne pluginy m.in autorskie także mogą być skuteczne i nie powodować lagów ale instalujesz je na własne ryzyko.
PRZED INSTALACJĄ ZOBACZ WERSJĘ PLUGINU I SPRAWDŹ CZY JEST KOMPTABILNA Z TWOIM SILNIKIEM

Plugin na 1.7 jest zazwyczaj kompatybilny z 1.8. Dlaczego zakładasz, że plugin wrzucony na stronę bukkit.org nagle magicznie przestaje powodować lagi?

 

Mógłbyś dopisać jeszcze komendę /timings - jest bardzo przydatna do sprawdzania przyczyny lagów na serwerze.



#3 gamewial

gamewial

    Mistrz Jedi

  • Użytkownik+
  • 301 postów
  • gorgiasz

Napisano 12 August 2015 - 09:39

World border chroni przed lagami, ponieważ dużo RAMU zjada mapa... Im bardziej gracze się po niej rozbiegną tym więcej RAMU zużywa.

Co do chunków zgodzę się...

Bukkit.org to wiarygodne źródło i jest tam dużo mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia lagów niż przy pluginach z innych stron...

Na etacie forumowego krytyka ;)


#4 Libter

Libter

    Legenda

  • Zbanowany
  • 3502 postów

Napisano 12 August 2015 - 09:43

World border chroni przed lagami, ponieważ dużo RAMU zjada mapa... Im bardziej gracze się po niej rozbiegną tym więcej RAMU zużywa.

Zgadza się, ale nie ma znaczenia czy rozbiegną się po mapie 2000*2000, czy 100000*100000 - jeśli żaden nie będzie w zasięgu renderowania innego gracza.

 

 

Bukkit.org to wiarygodne źródło i jest tam dużo mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia lagów niż przy pluginach z innych stron...

Pluginy na bukkit.org są szybko weryfikowane i w przypadku rzadko pobieranych pluginów mogą (ale nie muszą) wystąpić lagi.



#5 gamewial

gamewial

    Mistrz Jedi

  • Użytkownik+
  • 301 postów
  • gorgiasz

Napisano 12 August 2015 - 09:44

Poprawiłem troszku...

Na etacie forumowego krytyka ;)


#6 AlanOGL

AlanOGL

    Алан akbar!

  • Użytkownik+
  • 1087 postów
  • Analek#0297
  • AlanOGLL

Napisano 13 August 2015 - 12:33

Bez sensu.. To tak, jakbyś powiedział "Jeżeli twój rower ma jedną wadę, wymień go na inny."



#7 Libter

Libter

    Legenda

  • Zbanowany
  • 3502 postów

Napisano 13 August 2015 - 12:49

Bez sensu.. To tak, jakbyś powiedział "Jeżeli twój rower ma jedną wadę, wymień go na inny."

Mówisz o zamianie CraftBukkita na Spigota? To raczej tak jakby powiedział "Zamiast jeździć gratem, wymień go na nowy samochód".



#8 VX7NORBA

VX7NORBA

    Znawca

  • Użytkownik+
  • 322 postów
  • VX7

Napisano 13 August 2015 - 19:29

Może to pytanie z innej beczki ale co to jest za anti x-ray na Spigocie? Coś w stylu Oreobsfucatora? Bo teraz większość serwerów jest chyba jest na Spigocie to czemu te jełopy dają na survivalach otherdropsa?


Użytkownik VX7NORBA edytował ten post 13 August 2015 - 19:29

nzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.png


#9 Libter

Libter

    Legenda

  • Zbanowany
  • 3502 postów

Napisano 13 August 2015 - 19:40

Może to pytanie z innej beczki ale co to jest za anti x-ray na Spigocie? Coś w stylu Oreobsfucatora? Bo teraz większość serwerów jest chyba jest na Spigocie to czemu te jełopy dają na survivalach otherdropsa?

Są dwa typy anti xray-a wbudowanego w Spigocie:

Typ 1 - zamienia rudy na stone, niestety omija krawędzi chunków

Typ 2 - zamienia wszystko w rudy - działa jak OreObfuscatur

 

Czemu dają OtherDropsa? - Dzieci to lubią.



#10 VX7NORBA

VX7NORBA

    Znawca

  • Użytkownik+
  • 322 postów
  • VX7

Napisano 13 August 2015 - 19:43

Są dwa typy anti xray-a wbudowanego w Spigocie:

Typ 1 - zamienia rudy na stone, niestety omija krawędzi chunków

Typ 2 - zamienia wszystko w rudy - działa jak OreObfuscatur

 

Czemu dają OtherDropsa? - Dzieci to lubią.

Dziękuje tobie. Kiedyś myślałem że to z lenistwa adminów. Ale teraz już rozwiałeś moje wszystkie wątpliwości co do tego plugina :).


nzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.pngnzx2PBq.png


#11 Darkon

Darkon

    Znawca

  • Użytkownik+
  • 234 postów
  • Darkon0#6825
  • Darkon0

Napisano 14 August 2015 - 01:46

Przydatny poradnik, napewno skorzystam. Spigot według mnie jest najlepszym bukkitopodobnym silnikiem



#12 szymon170

szymon170

    Nowy

  • Użytkownik
  • 36 postów
  • SaJmoN

Napisano 14 August 2015 - 10:34

Niestety, bordera nie założę, bo mój serwer opiera się na eksploracji. Nie odinstaluję też ClearLagg, bo wiele razy mam tak, że na ziemi pozostają zbędne strzały lub małe noże do rzucania (są na modach, a serwer jest pół survival, pół creative).



#13 Libter

Libter

    Legenda

  • Zbanowany
  • 3502 postów

Napisano 14 August 2015 - 11:20

Niestety, bordera nie założę, bo mój serwer opiera się na eksploracji.

Kiedy zabraknie Ci miejsca na dysku będziesz musiał ustawić bordera, co zdenerwuje graczy których budowle będą poza borderem.

 

 

Nie odinstaluję też ClearLagg, bo wiele razy mam tak, że na ziemi pozostają zbędne strzały lub małe noże do rzucania (są na modach, a serwer jest pół survival, pół creative).

Powinny zniknąć po 5 minutach bez pomocy ClearLagga (jeśli chunk na którym leży strzała/nóż jest renderowany).



#14 szymon170

szymon170

    Nowy

  • Użytkownik
  • 36 postów
  • SaJmoN

Napisano 14 August 2015 - 11:37

Kiedy zabraknie Ci miejsca na dysku będziesz musiał ustawić bordera, co zdenerwuje graczy których budowle będą poza borderem.

 

 

Powinny zniknąć po 5 minutach bez pomocy ClearLagga (jeśli chunk na którym leży strzała/nóż jest renderowany).

1. Mam dużo miejsca na dysku, a jak mi go zabraknie to skopiuje budowle graczy (graczy jest mało więc budowli też będzie mało), zrobię z nich pliki .schematic, stworzę nowy świat, stary skasuję i wkleję do nowego świata budowle graczy.

2. 5 minut to zbyt długo, bo nie chcę być przez ten czas w tym samym chunku.



#15 Libter

Libter

    Legenda

  • Zbanowany
  • 3502 postów

Napisano 14 August 2015 - 11:40

5 minut to zbyt długo, bo nie chcę być przez ten czas w tym samym chunku.

Możesz ustawić w pliku spigot.yml czas po jakim strzała zostanie skasowana.

Dodam jeszcze, że strzała leżąca na niewyrenderowanym chunku w żaden sposób nie obciąża serwera.



#16 szymon170

szymon170

    Nowy

  • Użytkownik
  • 36 postów
  • SaJmoN

Napisano 14 August 2015 - 12:01

Możesz ustawić w pliku spigot.yml czas po jakim strzała zostanie skasowana.

Dodam jeszcze, że strzała leżąca na niewyrenderowanym chunku w żaden sposób nie obciąża serwera.

Ja tam jednak wolę po prostu wpisać /lagg clear. I jeszcze jedno - gdy np. kolega zechce mnie strollować i zespawni 100 creeperów, to już minecraft by mi zbytnio nie pomógł. Raz tak miałem. Na szczęście była komenda /lagg killmobs. Nie chcę reklamować tego pluginu czy coś, bo może tak brzmi ten post, ale uważam że dla niektórych jest jednak trochę potrzebny.



#17 Libter

Libter

    Legenda

  • Zbanowany
  • 3502 postów

Napisano 14 August 2015 - 12:05

/lagg killmobs

/minecraft:kill @e[type=Creeper]

/butcher Creeper



#18 szymon170

szymon170

    Nowy

  • Użytkownik
  • 36 postów
  • SaJmoN

Napisano 14 August 2015 - 12:15

/minecraft:kill @e[type=Creeper]

/butcher Creeper

/minecraft:kill jest chyba na commandblocki a /butcher wymaga pluginu essentials.
Nie chcę też tu wywołać jakiejś kłótni na temat tego co lepsze, każdy ma inne gusta, inni wołą clearlagg, a jeszcze inni wolą go nie mieć.



#19 Kraftowy

Kraftowy

    Uczony

  • Użytkownik
  • 693 postów

Napisano 24 August 2015 - 12:49

Z niczym sie nie zgodzie dlaczego? kolo uslyszal a spigocie i mysli ze jest najlepszy.. to samo do pluginow... koles jesli sie nie znasz wez se daj spokoj



#20 Libter

Libter

    Legenda

  • Zbanowany
  • 3502 postów

Napisano 24 August 2015 - 13:08

Z niczym sie nie zgodzie dlaczego? kolo uslyszal a spigocie i mysli ze jest najlepszy.. to samo do pluginow... koles jesli sie nie znasz wez se daj spokoj

Nie słyszałem ani jednego sensownego argumentu na rzecz Bukkita. Ogólnie powinieneś uzasadnić swoją wypowiedź.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Spigot, Lagi, Optymalizacja, Bukkit, Minecraft, Gta, Mineserv